آخرین دستاوردهای کلینیکی در مورد مکمل‌های غذایی

آخرین دستاوردهای کلینیکی در مورد مکمل‌های غذایی

 

 

۱ـ کمک به کاهش درصد چربی با ملاتونین

 

قیمت ملاتونین

 

ملاتونین هورمونی است که توسط غده صنوبری در مغز ساخته می‌شود و در بررسی‌ها نشان داده شده که این هورمون باعث بهبود کیفیت خواب می‌شود. ملاتونین در واکنش به تاریکی و روشنایی به صورت چرخه‌ای ترشح خواهد شد.

 

تحقیقات به عمل آمده توسط محققین ایتالیایی نشان می‌دهد مصرف ملاتونین در موش‌ها می‌تواند در کنترل وزن مؤثر واقع شود. در این آزمایش تعدادی از موش‌های چاق و لاغر را انتخاب و برای گروهی، ملاتونین و برای گروهی دیگر فقط مصرف آب را به مدت ۸ هفته در نظر گرفتند. در پایان این آزمایش مشخص شد موش‌هایی که ملاتونین مصرف کردند (موش‌های چاق) کاهش وزن، کاهش قسمت ذخیره سازی چربی و کاهش حجم بافت چربی پشت تنه را در قیاس با موش‌های لاغر تجربه کردند.

 

آنها به این نتیجه رسیدند که ملاتونین کاهش التهاب و ترشح طبیعی هورمون ادیپونکتین (هورمونی که در انسان‌ها از بافت چربی ترشح شده و بر متابولیسم چربی و گلوکوز مؤثر است) که عامل مهمی در پیغام شیمیایی چربی محسوب می شود عمل خواهد کرد.

 

بررسی‌های دیگری نیز توسط دانشمندان چینی صورت گرفت و نشان داد که ملاتونین ترکیب باکتری‌های معده و روده را تغییر داده، که وجود این موضوع منتهی به کاهش وزن می‌شود. شما با مصرف ملاتونین می‌توانید کمک شایانی در بهبود کیفیت خواب و کنترل وزن نمایید.

 

 

۲ـ مصرف آمینواسید شاخه‌ای لوسین می‌تواند در تنظیم فرایندهای آنابولیک و کاتابولیک مؤثر واقع شود

 

 

قیمت مکمل bcaa

 

همان‌طوری که مطلع هستید اسیدهای آمینه، بلوک‌های ساخت پروتئین می‌باشند. برای ساخت عضله احتیاج به سنتز (ساخت) پروتئین‌هایی که با تمرین به میزان بالایی تخریب و شکسته شده‌اند خواهیم داشت.

 

محققین ایتالیایی با انجام چندین بررسی به این نتیجه رسیدند که اسیدهای آمینه شاخه‌ای BCAA و به خصوص لوسین، عامل مهمی در حفظ مثبت بالانس نیتروژن که ساخت پروتئین را در قیاس با تخریب آن بهبود می‌بخشد، به حساب می‌آیند.

 

BCAA یک سیگنال شیمیایی بسیار مهم است که توانایی بسیار بالایی در تنظیم فرآیندهای آنابولیک (ساخت عضله) و کاتابولیک (تخریب عضله) دارد و در مطالعات نشان داده شده که BCAA می‌تواند جلوی کوفتگی و درد عضله را پس از اتمام یک جلسه تمرین بدنسازی سنگین گرفته، متابولیس چربی را از سلول‌های چربی بهبود بخشیده و باعث کاهش اشتها و چربی شود. آمینواسید شاخه‌ای لوسین یک ناظر (کنترل کننده) مهم متابولیسم در جهت ساخت پروتئین و مصرف انرژی می‌باشد.

منبع: مجله Muscular Development – آگوست ۲۰۱۷
هفته نامه البرز