آلبالو؛ میوه‌ای جادویی!

آلبالو؛ میوه‌ای جادویی!

 

 

آلبالو در بدنسازی

 

آلبالو نه تنها به خاطر طعم ترش و لذیذ میوه محبوبی است بلکه خواص قدرتمند ضد التهابی دارد که می‌تواند درد عضلات را کاهش داده و سلامت کلی شما را ارتقا دهد

 

اخیراً توجه زیادی به سمت آلبالو و فواید آن جلب شده، و مزایای زیادی به آن نسبت داده می‌شود. در ادامه خواهیم دید که آیا این ادعاها حقیقت دارد و فایده خاصی برای ورزشکاران دارد.

 

آلبالو میوه‌ایست غنی از ترکیبات فیتوشیمیایی و حاوی مقدار زیادی آنتوسیانین‌هاست، که مشخص شده آثار مفیدی برای سلامتی، بیماری‌های مرتبط با التهاب (دیابت و نقرس)، و کیفیت خواب دارند. این ترکیب گیاهی شیمیایی همچنین به طور باورنکردنی برای کاهش التهاب پس از تمرین بدنسازی مفید است، که باعث کاهش درد عضلات و ارتقای ریکاوری می‌شود.

 

مطالعه‌ی تازه‌ای توسط محققانی از تگزاس نشان داد ۲۳ مرد دارای سابقه تمرین مقاومتی از دریافت ۴۸۰ میلی گرم پودر پوست آلبالو، پیشرفت قابل توجهی داشتند از جهت کاهش کوفتگی تاخیری عضلات (DOMS) و نشانگرهای خونی تجزیه پروتئین عضله.
افراد برای یک هفته از پودر آلبالو استفاده کردند قبل از این که تحت چالشی شامل اجرای ۱۰ ست ۱۰ تکراری اسکوات با وزنه‌ای معادل ۷۰ درصد یک تکرار بیشینه قرار گیرند؛ و تا دو روز پس از آن. محققان همچنین اطمینان کسب کردند افراد عادات غذایی معمول خود شامل دریافت مقدار بالای پروتئین دریافتی را در طول مطالعه حفظ کنند. در مجموع، تحقیق مذکور نشان داد حداقل ۴۸۰ میلی گرم پودر آلبالو که هر روز به مدت یک هفته دریافت شد توانست کوفتگی پس از تمرین و تجزیه پروتئین عضلات را کاهش دهد.

 

در مقایسه با دیگر غذاهای کاربردی، مقدار بالای آنتوسیانین میوه‌های خانواده آلبالو (از جمله گیلاس) دارای فواید ثابت شده‌ای برای کاهش ریسک بیماری‌های مرتبط با التهاب هستند. از جمله دیابت، آرتروز، و نقرس، در کنار بهبود کیفیت خواب.
تحقیقات در مورد آثار مثبت آلبالو، عصارهای آن، و آب آلبالو، در زمینه تمرین و عملکرد ورزشی همچنان ادامه دارد، ولی همین حالا هم شواهد زیادی در مورد آثار مثبت آن بر کاهش آسیب عضله، استرس متابولیک، التهاب، و کاهش درد عضله در جهت بهبود عملکرد در دسترس است، بنابراین هراسی نداشته باشید از این که از این میوه ارزشمند در رژیم خود بهره بگیرید و نتایج آن بر جلسات تمرین و ریکاوری خود را تجربه کنید.

 

منبع: مجله فلکس – ژوئن ۲۰۱۷
منبع: هفته نامه البرز

 

 

این مقالات را حتما ببینید:

آشنایی با مکانیسم‌های رشد ماهیچه

تحقیقات جدید بدنسازی در خصوص داروها

رشدعضله هدف؛ با انقباض ایزومتریک