ابطال ۸ باور غلط در فیتنس

ابطال ۸ باور غلط در فیتنس

 

برنامه تمرینی فیتنس مبتدی

 

باورهای اشتباه فیتنس

 

 

 

گاهی قبل از آن که اصالت و صحت گفته یا باورهایی را بررسی کنیم به آنها معتقد می‌شویم. در حالی که بعضی از آنها نادرست هستند و نیاز است درباره‌شان بازنگری شود. یا این که از همان ابتدا سوء تعبیر را شناسایی کنیم و به جرگه باورهایمان اضافه نکنیم.

 

 در حوزه فیتنس اشتباه و باور نادرست تا دل‌تان بخواهد وجود دارد که اینجا ۸ مورد را با هم بررسی می‌کنیم.

 

 

 

۱ـ  همیشه وعده قبل و بعد از تمرین مهم است

بسته به این که چقدر سخت یا طولانی تمرین می‌کنید شاید همیشه نیاز به کالری اضافی نداشته باشید! خیلی‌ها برای یک  تمرین ساده ۲۰ دقیقه‌ای با یک شیک پروتئین به خودشان پاداش می‌دهند.
این پاداش برای زمانی خوب است که یا تمرین اساسی اجرا کرده باشید و یا این که در حال آماده سازی برای یک مسابقه ماراتن باشید. در غیر این صورت شاید نیازی به وعده‌های خاص قبل و بعد از تمرین وجود نداشته باشد. به بدن گوش دهید، اگر گرسنه بودید می‌توانید یک وعده کوچک و سالم میل کنید.
فقط به این دلیل که فکر می‌کنید نیاز به وعده‌های قبل و بعد از تمرین دارید آنها را در برنامه خود جای ندهید. وعده‌های قبل و بعد از تمرین باید متناسب با جلسه تمرین باشند.

 

 

۲ـ  بیشتر، بهتر است

نیازی نیست که ۲ ساعت روی  تردمیل باشید و بعدش هم ۲ ساعت وزنه بزنید. چون مفهومی به نام تمرین زدگی وجود دارد.
مهم است که تعادل را پیدا کنید و بدن را بشناسید. لازم است تناسب بین تغذیه سالم، تمرین هوازی و تمرین مقاومتی را پیدا کنید. وقتی که تمرین زده شوید احتمال آسیب دیدگی زیاد می‌شود و ایجاد ناهماهنگی‌هایی در بدن می‌کند که در آینده منجر به مشکلات بزرگ می‌شود. چه هدف‌تان بازدهی ورزشی باشد، چه کاهش وزن و چه اصلاح کردن یک مشکل فیزیکی، پاسخ همگی یکسان است. باید برنامه‌ای پیدا کنید که تناسب هوازی، وزنه و حرکات کششی آن برقرار باشد.

 

 

۳ـ  دراسکوات زانو جلوتر از نوک پا نرود

آیا تا به حال سعی کرده‌اید بدون زانو و فقط با استفاده از لگن اسکوات بروید؟ ایا تا به حال تلاش کرده‌اید فقط با زانو و بدون استفاده از لگن اسکوات بروید؟ در هر دو حالت مثل احمق‌ها خواهید شد.
بعضی‌ها انعطاف مچ پای‌شان کمتر از دیگران است و این ماجرا باعث محدود شدن دامنه حرکت زانوها دراسکوات خواهد شد.
اگر با دقت به وزنه برداران نگاه کنید می‌بینید که برای این که بدن را صاف‌تر حفظ کنند دراسکوات زانوهای‌شان از نوک پاها جلوتر می‌رود.

آیا آنها بعد از لیفت‌هایشان فلج می‌شوند؟ خیر آنها کفش‌هایی به پا دارند که پاشنه‌های بلند دارد و همچنین انعطاف بیشتری در ناحیه ساق و مچ پا دارند.
لازم است درک شود که جلو رفتن زانو در اسکوات وضعیت «افتضاحی» نیست، بلکه وضعیت بد زمانی است که زانوها از راستای نوک پاها به اطراف منصرف شوند.

 

 

۴ـ  می‌شود روی موضع‌ها کار کرد

آیا بخشی از بدن‌تان است که روی مچ است؟ آیا همه زمان باشگاه خود را صرف کار کردن روی حرکات داخل ران می‌کنید تا این بخش را سفت کنید و از چربی‌ هایش رها شوید؟
اگر این کار را می‌کنید باید دست نگه دارید.
همچنان روی عضلات آن ناحیه تمرین کنید اما از اضافه کاری بپرهیزید. تمرین موضعی وجود ندارد. بله می‌توانید در ناحیه‌ای که تمرین می‌کنید عضله بسازید اما هرگز نمی‌توانید در چربی سوزی آن ناحیه با تمرین موضعی نتیجه‌ای به  دست آورید.
راه درست برای سوزاندن چربی‌هایی که از آن نفرت دارید این است که عضلات خود را در تمرین به چالش بکشید و با رژیم مناسب چربی‌های بدن را کم کنید.

 

 

۵ـ  تمرین قدرتی باعث حجیم شدن می‌شود

از صرف کردن تمام وقت خود برای انجام تمرینات هوازی اجتناب کنید. برای ایجاد تغییر نیاز به تمرین وزنه دارید. اگر فقط هوازی کار کنید در معرض عضله سوزی قرار می‌گیرید.
تمرین مقاومتی کمک می‌کند بدن و عضلات سفت و محکم باشند و ظاهری کم چرب، قوی و سالم‌تر پیدا خواهید کرد.

 

 

۶ـ  برای بدن‌های منعطف، یوگا ورزش بهتری است

بی‌شک دیده‌اید تصاویری از کسانی که یوگا کار می‌کنند و این که چه میزان انعطاف پذیری شگفت انگیزی دارند، اما حقیقت آن است که حتی کم‌انعطاف‌ترین افراد هم باید یوگا کار کنند.
یوگا کمک می‌کند تا انعطاف پذیری خود را افزایش دهید. اگر بدن‌تان سفت و کم‌حرکت است خودش دلیل خوبی برای شروع تمرین است. یوگا فقط برای افراد منعطف نیست.

 

 

۷ـ  انقلاب فیزیکی یک شبه

به خاطر تعجیلی که در فرهنگ‌ها به وجود آمده و همه دنبال نتایج فوری هستند این تصور شکل گرفته که با یک جهش کوانتومی می‌شود به بهترین درجه سلامت رسید!
حقیقت این است که هیچ جهش کوانتومی وجود ندارد که بتواند شما را از حالت ناسالم به حالت سالم ببرد و از یک فرد دارای اضافه وزن به فردی متناسب تبدیل کند.
هیچ رژیم معجزه آسایی نداریم، هیچ قرص جادویی یا تجهیزات خارق العاده‌ای در باشگاه وجود ندارد که شما را یک شبه به هدف برساند.
به نظر شما تنها راهی که می‌تواند شما را ضمانت شده به سلامت و تناسب برساند چه روشی است؟ تعهد به نظم‌های ساده روزانه ای که شما را به هدف‌تان نزدیک‌تر می‌کند.
شاید فکر کنید این روش برای همیشه طول بکشد، اما خیر، آنچه تا ابد ادامه دارد این باور است که می‌توانید کار بزرگی را انجام دهید ومی‌توانید به هدف برسید.
لازم است که خودتان را به برنامه‌ای متعهد کنید که بتوانید در بلندمدت با آن کار کنید و دوام بیاورید. اگر با ایجاد تغییراتی کوچک در روش زندگی از جمله روزی ۱۵ دقیقه تمرین یا حذف برخی غذاها از رژیم غذایی شروع کنید و به آنها متعهد بمانید در نهایت نتیجه‌اش انباشته شده و چشمگیر خواهد شد.

 

 

۸ـ  همه نیاز به پروتئین بیشتری داریم

آخرین باری که شنیده‌اید کسی از کسری پروتئین گلایه کند، چه زمانی بوده است؟ احتمالاً هیچ وقت چنین گلایه‌ای را نشنیده‌اید. کارشناسان معتقدند که مصرف اضافی پروتئین خود در چاقی و ناراحتی قلبی نقش دارد.
فکر می‌کنید دلیلش چه باشد؟ صنعت گوشت. چون پروتئین حیوانی عموما چربی اشباع بالایی دارد یکی از اصلی‌ترین دلایل به وجود آمدن ناراحتی‌های قلبی و چاقی است، اما چون صنعت پول سازی است و باید همه گوشت‌ها به فروش برسند اساساً این باور به ما القا شده که نیاز به گوشت و پروتئین بیشتری داریم در حالی که بدن طوری طراحی شده که بتواند دریافت مقادیر زیاد پروتئین را مدیریت کند.

 

 

این مقالات را هم ببینید:

۸ تمرین ضروری پا با TRX

چگونه از کاهش تستسترون جلوگیری کنیم؟

موقعیت دست در کشش سیمکش از بالا

تحلیل فنی اسکوات از نگاه ژنتیک برتر