ال کارنتین روی میز کمیته فنی تناسب

ال کارنتین روی میز کمیته فنی تناسب

 

زمان مصرف ال کارنیتین 250

 

 

آیا ال کارنتین یک خرافه چربی سوزی است یا این که در این راستا مکمل کارآمدی به حساب می‌آید؟ در این آموزش می‌توانید متوجه شوید که تحقیقات علمی درباره فواید الکارنتین چه رای و حکمی داده‌اند.

 

 

۱ـ  آیا این مکمل بسیار پرمصرف می‌تواند در کاهش وزن کمک کند یا این که همه اینها مانورهای تبلیغاتی است؟

گاهی اوقات ماده‌ای وجود دارد که در یک فرآیند نقشی بزرگ و اصلی در بدن انسان دارد که مصرف آن به صورت مکمل را در جهت بهبود عملکرد توجیه و تفسیر می‌کند.
یک مثال بارز در این مورد می‌تواند کراتین مونوهیدرات باشد و خواصی که مصرف مکمل آن نه تنها روی حجم عضلانی و قدرت بلکه همچنین روی چگالی استخوان، عملکرد عصبی و دیگر فرآیندهای حیاتی بدن دارد.
وقتی ماجرای چربی سوزی مطرح باشد، برخی مولکول‌های کلیدی وجود دارند که روی آنها تحقیق و تفحص صورت گرفته از جمله کتون‌ها، آگونیست‌های بتا ۲ و بتا ۳، برخی اسیدهای چرب خاص، برخی هورمون‌ها و… در فرآیند نقل و انتقال اسیدهای چرب از داخل یک سلول تا میتوکندری (جایی که اسیدهای چرب می‌سوزند تا انرژی (ATP) و حرارت تولید کنند)، یک مولکول کلیدی به نام ال کارنیتین وجود دارد.

 

ال کارنیتین هم مثل پیشخدمت رستوران است. اسیدهای چرب یا از جریان خون جذب می‌شوند یا از ذخایر چربی در سلول‌های فعال متابولیکی آزاد می‌شوند از جمله عضلات اسکلتی، قلب و…
درست مثل مراجعه به رستورانی است که پیشخدمت آن برای استراحت آنجا را ترک کرده است و در نتیجه باید سرگردان باشید تا شاید به صورت تصادفی یک میز را انتخاب کنید یا این که بدون غذا خوردن از آنجا خارج شوید.
عملکرد ال کارنیتین نسبت به اکسیداسیون بتا بین غشاء داخلی و خارجی میتوکندری اتفاق می‌افتد؛ اما بیایید بحث را ساده‌تر ادامه بدهیم.

 

 

۲ـ  نیاز به کارنیتین

درست مثل کراتین، ال کارنیتین می‌تواند در خیلی از بافت‌های بدن ساخته شود، بنابراین افراد سالم مستعد هستند که از این ماده به حد کافی در بدن داشته باشند.
واژه «ال» که ابتدای ال کارنیتین است نشان می‌دهد که کارنیتین آمینواسید است، بنابراین بدن می‌توان آمینواسیدهایی پیش ساز آن (ال لیسین و ال میتونین) را تبدیل به ال کارنیتین نماید (این اتفاق در کلیه، کبد و مغز رخ می‌دهد).
مواردی از کارنیتین شناسایی شده‌اند. همچنین تولید داخلی اینها می‌تواند مقدارش محدود باشد، بنابراین رژیم غذایی منبع اصلی ال کارنیتین است و منابع اصلی‌اش عبارتند از گوشت که بالاترین تراکم را داراست به همراه گوشت پرندگان و ماهی که این مقدارش کمتر است.

 

گیاهخواران تقریباً به طور کامل متکی به تولید داخلی کارنیتین نیستند. داستانش خیلی شبیه کراتین است. وقتی که تولید ال کارنیتین کم باشد، کلیه‌ها سخت‌تر کار می‌کنند تا از ادرار آن را بازیابی کنند، بنابراین از بدن دفع نمی‌شود.

 

 

۳ـ  چرا باید ال کارنیتین مکمل مصرف کنیم؟

آیا نیازی به مصرف ال کارنیتین است؟ به طور مسلم بله. کسانی هستند که در بدن‌شان کسری کارنیتین تشخیص داده شده است و اغلب به خاطر مشکل جذب غذا و دریافت از طریق سلول بوده است.

 

 

قرص ال کارنیتین

 

 

۴ـ  علاوه بر این، نوزادان شاید نیاز بیشتری به ال کارنیتین داشته باشند، اما در مورد ورزشکاران و بزرگسالان سالمی که دنبال چربی سوزی هستند موضوع چگونه است؟

ال کارنیتین در میان مکمل‌های غذایی گوناگونی که در بازار وجود دارد خیلی پرزرق و برق نیست؛ این ماده ممنوعه نیست و هیچ آدم معروفی هم در باب فواید کارنیتین حرف نزده که بخواهد معروف شود.
تحقیقات بسیاری در این رابطه صورت گرفته که اطلاعات متناقضی از آنها انتشار یافته؛ بعضی‌هایشان می‌گویند مصرف مکمل کارنتین در دوران رژیم سود اضافی ندارد.
قبل از آن که ال کارنتین را از لیست مکمل‌های مفید حذف کنید، باید توجه کنید که در این تحقیقات شاید شرایط افراد آزمودنی فرق کند و تحت رژیم‌های خاص بوده باشند.
داستان می‌تواند مشابه بحث کراتین باشد؛ مصرف مکمل کراتین در افراد بی‌تحرک و عادی نمی‌تواند رشد قدرت چندانی را موجب شود، بنابراین ال کارنیتین نیاز به ازدیاد اکسیداسیون اسیدهای چرب یا جذب نادرست ندارد؟
سؤال اینجاست که آیا ال کارنیتین برای چربی سوزی جواب می‌دهد؟ شاید، اما به نظر نمی‌رسد نتایج آن خیلی سریع باشد و بسته به شرایط دیگری است که در موارد تحقیقاتی به آنها اشاره شد.

 

 

۵ـ  ال کارنیتین چه فوایدی برای سلامتی دارد؟

ال کارنیتین فقط یک مکمل کاهش وزن نیست بلکه نشان داده که فوایدی در کاهش قند خون و بهبود پروفایل کلسترول در دیابت نوع ۲ هم دارد.
در واقع لیستی از شرایط سلامتی وجود دارد که ال کارنیتین روی آنها تأثیرات مثبتی دارد. ناراحتی عروق محیطی، ناراحتی‌های قلبی، جنون و مشکلات حافظه، ناراحتی کلیوی و کارایی ورزشی و بدنسازی همگی از مواردی هستند که ال کارنیتین پتانسیل تأثیرگذاری روی‌شان دارد. تحقیقی روی افرادی که دچار سندروم متابولیکی بودند نقش مصرف مکمل ال کارنیتین (به صورت تزریقی داخل رگ) را با یک گروه کنترل مقایسه کردند و به این نتیجه رسیدند که مصرف کارنیتین باعث کاهش اشتها و کاهش خستگی شد و همچنین کاهش وزن بهبود یافت و تغییرات متابولیکی هم رخ داد و این در طول رعایت رژیم کم کالری بود.

 

ال کارنیتین احتمالاً به کاهش وزن کمک می‌کند اما سرعت آن زیاد نیست. این مکمل فواید دیگری برای سلامتی دارد که شاید با مصرف در فرم استیل ال کارنیتین بهتر فراهم شود. شاید حتی به بازدهی بدنی ورزشکاران نیز کمک کند؛ به ویژه وقتی که تمرین باعث افزایش تحریک افزایش اکسیداسیون چربی‌ها برای مدت طولانی‌تر شود.
متأسفانه طی دهه گذشته گزارش‌هایی مبنی بر یک فرآورده سوخت و سازی زاید (که در اثر هضم ال کارنیتین همچنین کولین ساخته می‌شود) به نام TMA رو به افزایش است.

 

TMA وقتی تجزیه بیشتری شود، ماده‌ای می‌شود به نام TMAO ودر سراسر بدن به گردش در می‌آید.
محققان در جستجوی یافتن ارتباطی بین رژیم‌های مبتنی بر گوشت قرمز و ناراحتی‌های قلبی و عروقی به این کشف رسیدند که سطح بالایی TMAO با افزایش خطر ناراحتی‌های قلبی در ارتباط است. تحقیقات دیگری هم نشان می‌دهد که بین TMAO و ناراحتی‌های کلیوی، دیابت و برخی انواع سرطان نیز ارتباط وجود دارد.

 

هم‌اکنون به صورت ناگهانی باری روی سرنوشت ال کارنیتین نشسته است. با این حال یافته شده که TMAO به میزان زیادی در غذاهای دریایی نیز وجود دارد، در حالی که غذاهای دریایی برای سلامت قلب بسیار مفید هستند.
با این یافته می‌شود گفت گرچه TMAO در برخی فرایندهای مضر درگیر است، اما در برخی عملکردهای محافظتی هم نقش دارد. موضوع خیلی مهم‌تر از چیزی است که بتوان ی توصیه محکم و مستدل بر علیه ال کارنیتین صادر کرد. فواید آن بسیار آهسته دیده می‌شود و نیاز به دیگر عوامل چربی سوزی دارد و فواید ورزشی آن هنوز انحصاری به اثبات نرسیده است.

 

با این وجود اثرات مفید آن روی سلامت به ویژه در ارگان‌هایی مثل قلب و مغز مشخص است. اگر ال کارنتین مصرف می‌کنید، عاقلانه است که مصرف آن را محدود به مقادیر مورد استفاده در تحقیقات حفظ کنید که حدود ۴ گرم روزانه یا کمتر بود.
اگر این مقدار به صورت تقسیم شده در چند وعده دریافت شود هر بار مقادیر کمتری از آن به باکتری معده می‌رسد (گفته می‌شود یک باکتری خاص در معده است که باعث تبدیل ال کارنیتین به TMAO می‌شود).