۳ نکته از امگا ۳ که باید بدانید

  • تاریخ انتشار : ۱۳۹۴/۰۳/۲۸
  • نظرات : ۴دیدگاه

۳ نکته از امگا ۳ که باید بدانید

 

امگا 3

چطور می شود ازهمه مواد مغذی و فوایدی که از مصرف مکمل غذایی امگا ۳ بدست می آید نهایت بهره را برد؟ آیا مصرف امگا ۳ روش خاصی دارد؟ همه چربی های غذایی نباید به یک چشم دیده شوند چون در حقیقت یک جور نیستند. مدت هاست که درباره چربی ها یک دسته بندی سالم و بد اعلام شده است. در حالی که برای چربی های اشباع شده نیز در رژیم غذایی یک ورزشکار جایگاهی وجود دارد، اما در هر شرایطی ازمصرف چربی های ساخته دست امتناع کرد. چربی های اشباع شده از این بابت در رژیم ورزشکاران در حد کنترل شده قابل مصرف هستند که درتولید برخی هورمون های اساسی مثل تستسترون نقش کمکی دارند. وقتی بحث چربی سالم به میان می آید شاید متوجه نباشید که همین حالا از یک مدل اضافه مصرف می کنید و از یک مدل دیگر به اندازه ناکافی!! برای بهبود دادن بازدهی ورزشی و ترکیبات بدن، تاکید را روی دریافت امگا ۳ بیشتر قرار دهید. روغن ماهی بهترین گزینه برای دریافت امگا ۳ است. ۳ نکته کلیدی و مهمی که لازم است درباره امگا ۳ بدانید را در ادامه می خوانید.

 

۱- فواید ورزشی امگا ۳
امگا ۳ فواید سلامتی و ورزشی زیادی دارد. متخصصان تغذیه به مردم توصیه می کنند که امگا ۳ بیشتری مصرف کنند تا توانایی حمایت از سیستم قلبی عروقی و مبارزه با سرطان شان بالا برود.
در حالی که ورزشکاران جوان نیاز به این فواید بلند مدت دارند، همچنین می توانند از فواید کوتاه مدت تر امگا ۳ هم بهره ببرند.
امگا ۳ توسط ارتقای یکپارچگی فیبرهای عضلانی و افزایش حساسیت به انسولین به جریان عضله سازی در بدن کمک می کند.
بهبود حساسیت به انسولین عاملی است که به ریکاوری موثر در بدن کمک می کند. علاوه بر این امگا ۳ کمک می کند تا التهاب ها کاهش پیدا کند و سلامت مفاصل را حمایت می کند که هر دو برای بازدهی ورزشی مهم هستند.

 

۲- منابع محدود
برای دریافت امگا ۳ بیشترلازم است تلاش کنید. این اسیدهای چرب را می توانید به مقدار قابل توجهی در یک سری غذاهای محدود دریافت کنید.
هدف باید مصرف روزی یک گرم امگا ۳ در ازای هر۵ گرم از امگا ۶ باشد. غذاهایی که سرشار از چربی های سالم هستند اما محتوای امگا ۳ نسبتأ پایینی دارند عبارتند از دانه سویا، تخم کدو و آووکادو.
باید تاکید را روی مصرف غذاهایی با محتوای امگا ۳ بیشتر بگذارید تا تناسب آن با امگا ۶ هماهنگ شود. این غذاهای غنی از امگا ۳ شامل روغن بذر کتان، ماهی سالمون، ماهی ماراکل و دانه chia (گیاهی از خانواده نعناع) است.

 

۳- منابع دریایی ارجح هستند  
با استفاده از مکمل های امگا ۳ که ریشه دریایی دارند می توانید عدم تناسب چربی ها در بدن را برطرف کنید. در حالی که همه غذاهایی که حاوی امگا ۳ بالاترهستند نسبت به دیگر منابع غذایی بهترهستند اما یک فاکتور پیچیده کننده وجود دارد.
برخی ازمنابع گیاهی امگا ۳ حاوی آلفا لینولیک اسید است نوعی ازامگا ۳ که باید تبدیل به DHA یا EPA شود. برای دریافت مستقیم DHA و EPA باید تاکیدتان بر روی منابع ماهی امگا ۳ باشد مثل ماهی سالمون، ساردین و ماراکل یا اینکه ازشکل مکمل غذایی آن استفاده کنید.