این بار با وی پروتئین کات شوید!

این بار با پروتئین وی کات شوید!

 

 

بهترین نوع پروتئین وی

وی پروتئین

 

 

پروتئین وی که گاها در اذهان عموم به عنوان پودرهای بدنسازی خطاب می‌شود سالیان درازی است که مورد بحث و بررسی، استقبال وحتی نفی قرار گرفته است. قوطی‌های بزرگی که داخل شیکرهای بدنسازان را پر وخالی می‌کند اغلب بلافاصله بعد از تمرین و پیش از آن مصرف می‌شود و در کنار تمامی مزایای آن، از نقطه نظر گروهی مخل سلامتی بوده و لزومی برای مصرف آن نمی‌بینند. از طرفی دیگر یافته‌های اخیر پروتئین وی را به عنوان کلیدی در مسر دستیابی هرچه سریع‌تر به تناسب اندام و چربی سوزی و عضله سازی هم زمان عنوان کرده‌اند. تصمیم گیری نسبت به انتخاب این نوع پروتئین در سبد غذایی ورزشکاران با توجه به عدم شناخت کافی در مورد ساختار و عملکرد آن موضوعی بحث برانگیز بوده که اغلب به شنیده‌ها اکتفا می‌شود.
این مقاله که برگرفته از بررسی آزمایشات علمی محققین نسبت به شناخت پروتئین وی جمع آوری شده است درک روشنی نسبت به عملکرد، محتوا، و نحوه تأثیر گذاری این پروتئین مطلوب را فراهم می‌آورد.

 

 

۱ـ وی چیست

وی ماده‌ای به دست آمده از شییر است که از پروتئین، لاکتوز، چربی، و مواد معدنی تشکیل شده است. پروتئین ماده اساسی وی بوده که از بسیاری ریزجزءهای دیگر شامل بتالاکتوگلوبولین، آلفا-لاکتا آلبومین، ایمونوگلوبولین، گلیکوماکروپپتید، سرم آلبومین و پپتیدهای کوچک مانند لاکتوز پراکسیداز، لیزوزیم و لاکتوفرین به دست آمده و هر ریزجزء تشکیل دهنده آن ویژگی‌های زیستی خود را دارد. تکنولوژی مدرن فیلترسازی در دهه گذشته به طور چشم‌گیری پیشرفت یافته و تولید کنندگان مکمل‌های پروتئینی با استفاده از روش‌های نوین توانسته‌اند پپتید‌های زیست فعال مانند لاکتوفرین و لاکتوپراگسیدازها را از وی جدا کنند. بعضی از این ریزمغذی‌های ذکر شده تنها در جزءهای بسیار کوچک (کمتر از یک درصد) شیر گاو وجود دارند.

 

 

۲ـ وی وتاثیرات هورمونی

حالات گرسنگی و اشتها در انسان با همکاری نظام‌مندی از شبکه‌های به هم پیوسته شامل تعداد بسیاری از هورمون‌ها، عوامل فیزیولوژیکی و روانشناختی صورت می پذیرد. محققین به طور مشخص هورمون کوله سیستوکینین CCK را به منظور دریافت راه‌حل‌های ممکن برای کمک به درمان چاقی بررسی کردند و دریافتند این هورمون عامل اصلی احساس سیری بعد از خوردن غذا است و می‌توان گفت حداقل در مدت زمان کوتاه اشتها را کنترل می‌کند. کوله سیستوکینین یک پپتید کوچک با وظایف گسترده در سیستم اعصاب مرکزی و پیرامونی است و در کنار دیگر هورمون‌ها مانند گلوکاگون پانکراس، بومبسین، GLP1، آمید، اکسینتومدولین، PYYT و PP از غذای هضم شده در دستگاه گوارش ترشح و موجب ایجاد احساس سیری بعد از خوردن غذا می‌شود.

 

محققین همچنین تأثیر هورمون‌های اصلی مانند انسولین و لپتین را در نظر گرفتند. آزاد سازی این هورمون‌ها به تمرکز و ساختار مواد هضم شده بستگی دارد. در واقع نوع مواد مغذی دریافتی (پروتئین، کربوهیدرات، چربی و…)، مقدار مصرفی از هر یک و ساختار تغذیه مصرفی همگی بر هورمون‌های مترشحه و میزان آنها تأثیر گذار است. پروتئین وی ممکن است تأثیرات بی‌مثالی روی غذای دریافتی به وسیله هورمون کوله سیستو کینین و دیگر عوامل داشته باشد. بسیاری از مطالعات نشان داده که پروتئین سیر کننده‌ترین درشت مغذی خوراکی است، اما این نکته را در نظر بگیرید که ساختار تشکیل دهنده تمامی پروتئین‌ها یکسان نیست.

 

 

محققین طی انجام دو مطالعه بر روی انسان‌ها تأثیرات مصرف وی در مقابل کازئین را از نظر کنترل اشتها و تغییرات هورمونی به ویژه هورمون کوله سیستوکینین مورد بررسی قرار دادند. طی این آزمایش افراد در دو گروه از نوشیدنی حاوی کازئین و گروهی دیگر از نوشیدنی‌ حاوی وی استفاده کرده و پس از گذشت ۹۰ دقیقه از مصرف این نوشیدنی‌ها اجازه داشتند تا به میزان دلخواه از خوراکی‌های موجود در بوفه استفاده کنند. محققین طی مطالعه اول پی بردند که انرژی دریافتی بعد از خوردن غذای بوفه پس از مصرف وی در مقایسه با همان مقدار نوشیدنی حاوی کازئین به طور چشم‌گیری پایین‌تر بود. در مطالعه دوم، همان مقدار وی باعث افزایش ۶۰ درصدی CCK پلاسما (علاوه بر افزایش GLP1 و دیگر هورمون‌ها) نسبت به کازئین شد.

 

افرادی که قبل از مصرف خوراکی دلخواه از بوفه نوشیدنی وی مصرف کرده بودند تمایل به دریافت کالری کمتر داشته و در مقایسه با کازئین افزایش CCK به طور چشم گیری اتفاق افتاد. در برخی افراد بسته به ویژگی‌های فیزیکی، میزان احساس سیری بعد از مصرف نوشیدنی وی به میزان بیشتری بود.
محققین طی انجام این آزمایش به این نتیجه رسیدند که این مشاهدات افزایش ثانویه در جذب آمینواسیدهای پلاسما در کنار CCK و GLP1 را به عنوان عوامل بالفعل افزایش دهنده سیری پیرو مصرف نوشیدنی وی نشان می‌دهد و بر اهمیت در نظر گرفتن تأثیر نوع پروتئین بر اشتها در وعده‌های غذایی متنوع تأکید می‌کند.

 

بسیاری از تحقیقات انجام شده بر جانوران نیز نشان داد که وی در مقایسه با دیگر پروتئین‌ها تأثیر چشم گیری بر CCK و احساس سیری دارد. اگرچه مطالعات نشان می‌دهد که پروتئین به طور کلی سیر کننده‌ترین درشت مغذی مصرفی است، اما برخی از انواع پروتئین‌ها ممکن است موجب تحریک و افزایش اشتها شوند. اگر اهداف کاهش وزن حداکثری و کنترل اشتها را دنبال می‌کنید به نفع‌تان است نوع پروتئین مصرفی را مورد بررسی قرار دهید.نحوه عملکرد وی در بدن انسان به منظور شناخت چگونگی تأثیرات مثبت ایجاد شده در روند تناسب اندام هنوز به طور کامل مشخص نشده است، اما محققان عنوان کردند این فرایند به علت وجود گلیکوماکروپپتید و الفا لاکتو آلبومین موجود در وی به همراه قدرت حل شوندگی بیشتر آن نسبت به سایر منابع پروتئینی است. درصد بالای در بر دارندگی اسید آمینه‌های زنجیره‌ای یا همان BCAA ها در ساختار پروتئین وی هم چنین موضوعی غیر قابل چشم پوشی و تأثیر گذار است.

 

 

 

پروتئین وی 100 درصد

 

 

۳ـ تأثیر وی بر حساسیت انسولین و چربی سوزی

برخی مطالعات حاکی از نقش منحصر به فرد وی بر هورمون‌های مؤثر بر ایجاد احساس سیری دارند که سبب نیاز به دریافت انرژی کمتر در وعده‌های غذایی بعدی می‌شود. اما آیا این مطالعات تأثیر گذاری مستقیم وی در ارتباط با کاهش چربی را نشان می‌دهد؟ حداقل می‌توان گفت در جانوران وی به عنوان یک تغذیه تاثیرگذار در کاهش وزن عمل کرده است.
اگرچه تحقیقات نشان داده مصرف هرچه بیشتر پروتئین در رژیم غذایی موجب بهبود حساسیت به انسولین می‌شود و رژیم پر پروتئین از نظر تأثیرگذاری بر کاهش وزن بهتر از رژیم‌های کم‌کربوهیدرات عمل می‌کند، اما هنوز اطلاعات دقیقی مبنی بر تأثیر گذاری بیشتر انواع خاصی از پروتئین نسبت به دیگر منابع آن بر سیری وجود ندارد.

 

 

طی یک آزمایش تأثیر مصرف پروتئین گوشت گاو با وی مورد مقایسه قرار داده شد و محققین دریافتند وی باعث کاهش وزن و میزان سطوح چربی و افزایش حساسیت به انسولین در مقایسه با گوشت قرمز می‌شود. طی آزمایشی موش‌ها به مدت ۹ هفته با رژیم غذایی پرچربی تغذیه شدند و پس از آن به مدت شش هفته از وی یا گوشت قرمز استفاده کردند. همان طور که در دیگر مطالعات عنوان شده است، مصرف مقدار قابل توجهی از پروتئین در رژیم غذایی به علت تأثیر سیر کنندگی آن موجب کاهش کالری کلی دریافتی و نتیجتا کاهش چربی احشایی و چربی کلی بدن می‌شود.

 

علاوه بر آن در موش‌های تغذیه شده با وی، ۴۰ درصد کاهش تمرکز انسولین پلاسما و افزایش حساسیت به انسولین در مقایسه با مصرف کنندگان گوشت قرمز مشاهده شد. همان طور که در سایر تحقیقات یافته‌ها نشان داد رژیم پرپروتئین دریافت انرژی و چاقی را کاهش و پروتئین وی در افزایش وزن و افزایش حساسیت به انسولین تاثیرگذارتر خواهد بود.
دیگر مطالعات نشان داد استفاده از پروتئین وی قبل از تمرین نسبت به سایر مواد غذایی به منظور حفظ عضلات و چربی سوزی در طول تمرین بهتر عمل می‌کند. این تحقیق نتایج جالبی را در پی داشت. همان طور که می‌دانید تغذیه قبل از تمرین بر انتخاب منبع انرژی مورد نیاز در طول تمرین (چربی، کربوهیدرات، پروتئین….) تأثیر گذاشته و آنچه در طول تمرین برای انرژی اکسید می‌شود تغییر می‌دهد.

 

محققین موش‌ها را به مدت ۵ هفته دو ساعت در روز تمرین دادند که ورزش‌ها به صورت ناشتا و یا بعد از صرف یک وعده کربوهیدرات ساده، شیر یا پروتئین انجام می‌گرفت. نتایج نشان داد درمقایسه با وضعیت ناشتا مصرف وعده غذایی قندی اکسید گلوکز را افزایش و متعاقبا باعث کاهش اکسید چربی در طول تمرین و حتی بعد از اتمام تمرین شد، به زبان ساده‌تر، موش هایی که قبل از تمرین گلوکز مصرف کردند در طول تمرین به جای چربی قند سوزاندند.

 

موش‌هایی که از پروتئین شیر و وی استفاده کردند اکسیداسیون چربی محفوظ مانده و اکسید پروتئین افزایش یافت. منظور از اکسید پروتئین این است که بدن روند چربی سوزی را حفظ کرده و از پروتئین به عنوان منبع سوخت تمرینی استفاده می‌کند. همان طور که حدس زدید اکسید پروتئین در افرادی که از پروتئین وی قبل از تمرین استفاده کرده بودند نسبت به مصرف کنندگان شیر بیشتر بود. چرا که وی پروتئین زود جذب بوده و قدرت حل شوندگی بالایی دارد. وزن بدن در موش‌های تغذیه شده با گلوکز، شیر و وی بیش از موش‌های تمرین کرده به صورت ناشتا بود.

 

 

نکته جالب اینجاست که در موش‌های تغذیه شده با شیر و گلوکز وزن اضافه ناشی از انباشتن چربی به بدن بوده و در موش‌های تغذیه شده با وی این وزن ناشی از عضلات و افزایش بافت عضلانی است. محققین عنوان کردند علت این امر انتقال سریع آمینواسیدها به عضلات در نتیجه مصرف وی بوده است.

 

 

آیا این موضوع تیتر اخبار تغذیه ورزشی و محافظت بدن هنگام سالخوردگی خواهد بود؟ نمی‌دانیم. سخت است از روی آزمایش بر موش‌ها به نتایج قطعی برسیم، اما با بسط دادن و آزمایشات گسترده‌تر بر انسان‌ها این خبر تغییر بزرگی در این عرصه خواهد بود. اگر بخواهیم هر مطالعه را به صورت مجزا مورد بررسی قرار دهیم هیچ کدام الگو و نتیجه گیری برای استفاده از پروتئین وی به عنوان مکمل معجزه‌آسای قرن در جهت چربی سوزی و حفظ عضلات نخواهند بود، اما به عنوان یک تصویر و نتیجه گیری کلی، اکثر آزمایشات عنوان کردند که وی دارای تأثیرات ویژه و منحصر به فردی در راستای چربی سوزی است. اما قطعا به مطالعات و تحقیقات بیشتری نیاز است.

 

نتیجه عنوان کردن تمامی این آزمایشات چیست و چگونه می‌توانیم از آنها بهره برداری مفید کنیم؟ از آنجایی که خاصیت سیر کنندگی وی تا حدود ۲ الی ۳ ساعت ادامه دارد می‌توانیم از آن به عنوان کمک بزرگی جهت کنترل کالری دریافتی در طول روز استفاده کنیم.

 

به طور مثال صبحانه می‌تواند یک یا دو اسکوپ وی و یک کاسه کوچک جو دوسر پرک (اوتمیل) باشد یا می‌توانید کمی وی بین ناهار و شام مصرف کنید. دستاورد دانشمندان در بررسی پروتئین‌ وی حاکی از تأثیر مثبت این پروتئین بر تقویت روند چربی سوزی، حفظ و ساخت عضلات دارد اما تشخیص زمان مصرف این ماده پروتئینی و مقدار آن بهتر است حتما تحت نظر کارشناسان و پزشک ورزشی فرد انجام شود. تأثیرات مثبت این نوع پروتئین مانند سایر مکمل‌های ورزشی به همراه انجام تمرینات مستمر و قانونمند و رعایت رژیم غذایی مناسب خواهد بود.