بی آب نمانید!

هشدارهای نیل هیل مربی حرفه ای بدنسازی جهان درباره خطرات کم آبی در بدن
بی آب نمانید!

 

آب در تمرینات بدنسازی

در مقالات متعددی می خوانید که توصیه می شود در طول روز آب کافی بنوشید اما از آنجایی که آب منبعی بسیار در دسترس است، شاید خیلی ها از اهمیت نوشیدنی مقدار کافی آن غافل می شوند. اساسا همیشه آنچه براحتی در دسترس است ارزش کمتری بین مردم پیدا می کند، اما با نگاهی دقیق تر به اثرات منفی کم آبی روی سلامت و بازده ها بدن شاید نگرش آن نسبت به مایه حیات تغییر پیدا کند. آنچه می خواهید تاثیرات عدم دریافت آب کافی روی سلامتی در ابعاد مختلفی است که شاید بعضی-هایش را حدس نمی زدید! بحث آب رساندن کافی برای بازدهی بهتر در تمرین نیست. بلکه موضوع به سلامت عمومی بدن برمی گردد که به تفصیل در ادامه به آن پرداخته شده است.

 
سیستم کلیه ها
سیستم کلیه ها و مجاری ادراری مسئول پردازش خیلی از مواد زاید از سیستم بدن است. مثل هر ارگان دیگری از بدن، کلیه ها می توانند در شرایط کم آبی دچار استرس زیادی شوند.
وقتی که مقادیر زیادی غذا، پروتئین و مکمل های غذایی می خورید که بدن باید همه را پردازش کند، کم آبی خطرناک است. مصرف آب کافی کمک می کند تا کلیه ها بدرستی عمل کنند و مواد زائد از بدن دفع شوند که در نهایت کمک می کند سموم از بدن تان خارج گردد.
اگر دچار کم آبی شوید عملکرد کلیوی بدن بلافاصله تحت شعاع قرار می گیرد و احتمال تشکیل سنگ کلیه زیاد می شود.

 
فشار خون
ناتوانی در تامین آب کافی برای بدن می تواند طی چند روز باعث افزایش فشار خون شود، چرا که بدن به تدریج بخشی از شبکه عروق خونی را غیر فعال می کند.
در نتیجه فشار بیشتری روی برخی از عروق قرار می گیرد که باعث افزایش فشار خون در اثر کم آبی می شود.
نیاز نیست که توضیح دهید، چرا افزایش فشار خون خطرناک است، چون همه به خطرات آن واقف هستند و تنها کاری که باید بکنید جمع کردن همه تلاش برای جلوگیری از افزایش فشار است.

 
بازدهی و کارایی
شروع کم آبی در حد ۲ الی ۳ درصد می تواند بازدهی کلی بدن در باشگاه را تا ۲۰ درصد کاهش دهد. دلیلش این است که توانایی شما برای نقل و انتقال مواد معدنی، بازسازی ATP و دفع اسید لاکتیک به شدت افت می کند. ناگهان برنامه تمرین برای تان خیلی چالش برانگیز می شود و در نتیجه شدت کار کاهش پیدا می کند و به طور طبیعی روی نتیجه گیری اثر منفی دارد.
خیلی ها به خاطر عدم دریافت آب کافی تمرینات کم انرژی و سختی را تجربه کرده اند. باید به نکته قبلی یعنی فشار خون بازگردیم: شبکه عروق خونی در حالت کم آبی به خوبی باز نیستند و این یعنی که جریان خود در عضلات کم می شود.

 
حجم سلول عضلانی
بسته به منبع اطلاعات، ۷۰ الی ۸۰ درصد از عضلات را آب تشکیل داده و این یعنی که ارزش مصرف آب کافی در طول روز برای عضله سازی خیلی زیاد است.
وقتی که موارد را مثل تورم سلولی و حجم عضله را در نظر می گیرید، نقش آب و مایعات کفی خیلی پررنگ می شود. اگر آب کافی در بدن نباشد بدن صاف دیده نمی شود.

 
احتباس آب
یکی از عوارض کم آبی بدن احتباس است یعنی همان شکل بدنی که آبدار است، چرا که بدن در زمان کم آبی سدیم ذخیره می کند تا بتواند آب را نگهداری کند.
جریان مداومی از آب خوردن کمک می کند تا احتباس آب از بین برود و همچنین بهبود دهنده بالانس سدیم است.

 
ریکاوری
جذب مواد غذایی، هضم، سلامت کلی سیستم گوارش ما حتی سلامت مفاصل همگی با آب رسانی کافی به بدن در ارتباط هستند. در حالت کم آبی، گوارش نمی تواند به درستی غذا را تجزیه کند، بنابراین نمی تواند کامل غذاها را جذب کند. این ماجرا به توانایی ریکاوری بدن لطمه می زند و رشد را مجدد می کند.

 
نتیجه گیری آبکی
حالا بوضوح می دانیم که کم آبی چه تاثیراتی روی بدن دارد و در واقع اثرات چند جانبه ای به جای می گذارد.
کلید مهم برای آب رسانی کلی به بدن این است که روزانه حداقل ۷/۳ لیتر آب بنوشید و اگر هم سنگین وزن هستید مقدار بیشتری را هدف قرار دهید، البته دما و رطوبت هوا نیز موثرند.
به طور مثال آب و هوای رطوبت دار ممکن است نیاز بدن به آب را روزانه به ۵ لیتر برساند.
جدا از آب کافی باید مراقب الکترولیت های طبیعی مورد نیاز بدن هم باشید و با افزودن اندکی نمک دریا به غذاهای خود احتباس آب درون سلولی عضلات را افزایش دهید.
همان طور که ابتدای مقاله توضیح داده شد نوشیدن آب کافی صرفاً برای بازدهی بدن در تمرین مهم نیست، بلکه کم آبی می تواند مشکلاتی را پدید آورد که اثرات منفی روی سلامتی شما دارد.
با این مقاله دیگر هیچ بهانه ای برای کم کاری در تامین آب کافی وجود ندارد.

 

 

 

 

این مقالات را هم ببینید:

مهندسی حجم
بزرگترین رازهای بدنسازی

حرکتی که قبل از آمدن به باشگاه باید انجام دهید

رشد عضلانی با رعایت نکات اساسی در زمینه تغذیه