تاثیر مکمل های بدنسازی

تاثیر مکمل های بدنسازی
3.0

تاثیر مکمل های بدنسازی

تاثیر مکمل های بدنسازی

 

 

تاثیر مصرف مکمل های ورزشی در بدن:

امروزه مصرف مکمل های بدنسازی گسترش یافته و این تقاضا باعث شده که برندها و انواع مختلف مکملها روانه بازار شود. اگر شما یک ورزشکار حرفه ای بوده و یا کسی که به تازگی یک رشته ورزشی را شروع کرده، تلاش برای افزایش عملکرد و تصمیم برای افزایش قدرت عضلات بدن، حتما ذهن شما را درگیر کرده است. بسیاری از ورزشکاران گمان می کنند مصرف مکمل های ورزشی،  بدون انجام تمرین های مداوم و سخت، می تواند تاثیر بسزایی در افزایش قدرت و راندمان ورزشی آنها داشته و در مدت زمان کمی، یک بدن عضلانی و قدرتمند برای آنها پرورش دهد. بطور یقین چنین امری محال بوده و هیچ پیشرفتی را حاصل نخواهد کرد.
جواب این سوال به موارد زیادی بستگی دارد و برای هر فرد متفاوت است. اما اگر شما بدنی سالم دارید و مشکل قلبی، کبدی و کلیوی ندارید، بیشتر مکمل های ورزشی در صورت استفاده صحیح، برای شما ضرری ندارند.

 

 

 

اگر در حال مصرف داروی خاصی هستید، حتما لازم است قبل از مصرف هرگونه مکمل حتی مکمل های طبیعی، با پزشک خود مشورت نمایید.

 

 

 

در ادامه به بررسی چند نمونه از محبوب ترین مکمل های ورزشی و تاثیر مصرف مکمل های ورزشی را بررسی می نماییم:

 

 

 

کافئین برای مقاومت بیشتر:

مقدار مصرف کافئین در بدنسازی

 

کافئین به شما احساس نشاط بیشتری می‎دهد و باعث می‎شود صبح‎ها به راحتی از خواب بلند شوید. هنگام یک مسابقه ورزشی، کافئین مانند یک سوخت عمل کرده و مصرف آن ۳۰ دقیقه قبل از شروع یک مسابقه یا تمرین ورزشی، باعث بالا رفتن توان بدن می‎شود. همچنین برای مسابقات طولانی مثل ماراتن می‎تواند بسیار کمک ‎کننده باشد.

 

به گفته دکتر “جانت رانکین” دکترای تغذیه  تحقیقات زیادی نشان داده است که استفاده از کافئین می‎تواند باعث افزایش توان بدن به خصوص هنگام تمرینات مقاومتی شود.

 

بازیکنان تنیس، دوچرخه سواران و دونده ها در آزمایش انجام شده، به توان بیشتر بدنی با استفاده از کافئین دست پیدا نموده اند. در برخی از آزمایشات، این ماده باعث افزایش سرعت ورزشکاران نیز شده و در بسیاری دیگر موجب شده تا زمان انجام فعالیت های ورزشی آنان قبل از تمام شدن انرژی بدن ورزشکار، افزایش یابد. همچنین برخی مطالعات نشان داده که کافئین می تواند درد عضلانی بعد از ورزش را کاهش دهد و این بدان معناست که شما سریع تر می توانید تمرین بعدی را شروع کنید.

 

 

کافئین را می توانید از طریق نوشیدنی های انرژی زا، قرص ها، پودرها و حتی بعضی آدامس ها دریافت کنید. هر کدام از این ها دوز متفاوتی از کافئین را به بدن می رساند؛ بنابراین قبل از مصرف، برچسب روی محصول را مطالعه نمایید.

 

طبق نظر دکتر رانکین هر کدام از این نوع محصولات را که استفاده می کنید، مطمئن شوید در روز بیشتر از ۴۰۰ میلی ‎گرم کافئین به بدن شما نمی رسد. همچنین مقدار کافئینی که از مواد غذایی دیگر به بدن می رسد را نیز در نظر داشته باشید. نوشیدن یک نسکافه در صبح حدود ۱۰۰ میلی گرم کافئین دارد.

استفاده بیش از حد از کافئین می‎تواند موجب سردرد، ناراحتی معده، کم آبی بدن و مشکل در خواب شود.

 

 

 

 

تاثیر مکمل های بدنسازی

 

 

مکمل کراتین مونوهیدرات با افزایش توده ماهیچه ای، بهبود کارایی در تمرینات سخت و افزایش سطح انرژی، بیشترین کمک را به یک وزنه بردار یا دونده دو سرعت و یا ورزشکارانی که حرکات کوتاه و انفجاری انجام می‎دهند (مانند بدنسازان) می کند.

 

بدن به طور طبیعی کراتین را تولید می‎کند و عضلات از آن برای حرکات و تمرینات سخت استفاده می‎کنند. وقتی شما یک نوع تمرین را انجام می‎دهید، ست آخر آن بسیار سخت‎تر از ست اول است؛ زیرا زمانی که شما به میزان زیادی تمرین تکراری و سنگین انجام می‎دهید، بدن تمام کافئین تولید شده به طور طبیعی را مصرف می‎کند. بنابر این نیاز به یک مکمل کمی برای رفع این مشکل احساس می شود. همچنین استفاده از این نوع مکمل برای افراد گیاه‎ خواری که به ورزش می‎پردازند، ضرورت بیشتر دارد.

 

متخصصان بر این عقیده‎اند که کراتین برای افراد سالم ضرری ندارد. بسیاری از ورزشکاران در هفته اول از دوز بالای آن استفاده می‎نمایند ( حدود ۴ وعده ۵ گرمی در روز) تا عضلات خود را از آن پر کنند و  سپس در یک دوز ثابت (۲ گرم در روز) باقی می‎مانند. برخی دیگر دوز بالا در شروع را قبول ندارند و با دوز پایین شروع می‎کنند.

 

 

بتا آلانین برای جلوگیری از عضله سوزی:

 

بتا آلانین و رشد عضلات

زمانی که شما یک تمرین کوتاه را با حداکثر قدرت انجام می‎دهید (مثل سریع رکاب زدن روی دوچرخه ثابت)، عضلات شما مقدار زیادی لاکتیک اسید تولید می‎کند. این اتفاق باعث احساس سوزش در عضلات می‎شود. ورزشکاران از بتا آلانین در قالب کپسول و یا پودر استفاده می‎کنند تا این سوزش را کمتر کرده و بتوانند به تمرین خود ادامه دهند.

 

آیا این کار فایده دارد؟ در یکی از آزمایش های انجام شده، دونده ها و دوچرخه ­‎سواران به مدت ۴ هفته از بتا آلانین استفاده کردند و این کار باعث بهتر شدن نتایج مسابقات آنان شد؛ اما همه آزمایشات این تاثیر را اثبات نکرده اند. به گفته دکتر رانکین، نتیجه برخی آزمایش ها نشان دهنده بهبود نتایج و نتیجه برخی دیگر، عدم تغییر بوده است و نیاز به آزمایش ها و تحقیقات بیشتر برای اثبات اثر آن وجود دارد. اما مصرف بتا آلانین ضرری برای بدن ندارد.

 

 

 

 

آمینواسیدهای زنجیره‎ای برای حجیم شدن:

 

bcaa در بدنسازی

 

آمینواسیدها واحدهای تشکیل دهنده پروتئین هستند. آمینواسیدهای زنجیره‎ای، ۳ نوع از آمینواسیدها هستند که عضلات برای دریافت انرژی از آن‎ها استفاده می‎کنند. ورزشکاران بعد از ورزش از این مکمل‌های ورزشی استفاده می‎کنند. آمینواسیدها در قالب قرص، ژل و یا پودرهای خوراکی برای تحریک رشد عضلانی تولید شده‎اند.

 

عضلات بدن در طول تمرین های ورزشی آسیب های داخلی و جزیی می بینند و زمانی که ماهیچه پس از آسیب دوباره بازسازی می شود، حجم آن افزایش می یابد. بعضی از تحقیقات نشان می دهند که آمینو اسید ها این آسیب ها را کمتر می کنند. اگر رشد ماهیچه ها از طریق بازسازی آسیب های آن باشد، این محصولات نیاز به آسیب دیدن برای رشد ماهیچه ها را کمتر می کنند.

 

 

تاثیر مکمل های بدنسازی

 

 

پروتئین برای رشد عضلانی:

 

پروتئین در بدنسازی

 

مانند آمینواسیدهای زنجیره‎ای، بسیاری از ورزشکاران از پروتئین برای کاهش تخریب بافت ماهیچه ‎ای و افزایش سرعت رشد آن استفاده می‎کنند.

طبق یک تئوری، تا ۳۰ دقیقه پس از اتمام تمرین، بهترین فرصت استفاده از پروتئین برای کمک به رشد و حجیم شدن عضلات است.

 

این چنین به نظر می‎رسد که استفاده از پروتئین‎ها پس از تمرینات مقاومتی مثل وزنه برداری بهترین اثر را دارند. اما حتما استفاده از مکمل واجب نیست و یک وعده غذایی که شامل پروتئین زیادی باشد نیز تاثیر زیادی دارد. استفاده از مکمل می‎تواند برای سرعت بخشیدن به فرآیند عضله ‎سازی موثر باشد. غذاهایی که سرشار از پروتئین هستند نظیر گوشت گاو، مرغ، تخم مرغ، شیر، پنیر، ماهی‌ و البته محصولاتی که به صورت پودر‌های پروتئین هستند منابع تامین این ماده ضروری به شمار می‎روند.

 

در غذاهایی نظیر پاستا، برنج، سیب زمینی‌ و آجیل‌ها نیز پروتئین یافت می‎شود، اما بخش اعظم پروتئین موجود در این مواد غذایی به عنوان پروتئین‌های حیاتی مد نظر قرار نمی‎گیرند و نظیر پروتئین‎هایی که در گوشت و مواد لبنی یافت می‎شود، زود جذب بدن نمی‎شوند. بنابراین وقتی‌ می‌خواهید مقدار پروتئین مورد نیاز خود را در روز حساب کنید، فقط پروتئین هایی را مد نظر قرار دهید که برای رشد عضلانی شما حیاتی هستند.

 

 

 

 

گلوتامین برای حفظ ایمنی بدن:

 

بهترین مارک گلوتامین

 

گلوتامین یکی از آمینواسیدهای غیر ضروری بدن است که به طور معمول در ماهیچه‎ها ذخیره می‎شود تا در مواقع استرس در جریان خون آزاد شود. این آمینواسید توسط سیستم ایمنی بدن در مواقع استرس‎زا و همچنین در مواقعی که فعالیت بدنی طولانی مدت و شدید (مانند دو ماراتن) انجام می‎شود، آزاد می‎گردد.

زمانی که کمبود گلوتامین در بدن وجود دارد و یا به دلیل استرس‎های شدید میزان آن به شدت کاهش می‎یابد، بدن حالتی را تجربه می‎کند که به آن سرکوب سیستم ایمنی می‎گویند. این حالت تا زمانی که گلوتامین از طریق مواد غذایی یا مکمل‎ها تامین شود ادامه دارد. به همین دلیل است که دونده‎های دو ماراتن تا چند روز پس از مسابقه در خطر سرماخوردگی، تب  و یا سایر بیماری‎ها قرار دارند.

ورزشکاران عموما از این مکمل برای پیشگیری از آسیب عضلانی و در نتیجه بهبود سیستم ایمنی بدن استفاده می‎نمایند.

 

 

تحقیقات پزشکی زیادی نشان داده اند گه گلوتامین های خوراکی می توانند موجب کاهش بیماری و یا عفونت در ورزشکارانی که ورزش‎های طولانی و مقاومتی انجام می‎دهند و یا رژیم‎های سخت و طولانی می‎گیرند، بشوند.

تحقیقات همچنین نشان داده‎اند که گلوتامین می‎تواند با جلوگیری از دفع پروتئین و افزایش گلیکوژن سینتتیک و در نتیجه افزایش ذخیره گلیکوژن، باعث حفظ حجم عضلات و ماهیچه‎های بدن شوند.

گلوتامین ها در طبقه مکمل های غذایی دسته بندی می شوند و هیچ ممنوعیتی برای مصرف آن ها وجود ندارد. گلوتامین ها در قالب ژل و قرص تولید می شوند و همچنین یکی از مواد تشکیل دهنده بسیاری از پروتئین های  پودری شکل هستند.

 

 

تاثیر مکمل های بدنسازی

 

 

 

 

چربی‎سوزها:

بهترین چربی سوزربی

 

از مکملهای مهم در بدنسازی چربی سوزها هستند که گاهی به عنوان ترموژنیک ها نیز شناخته می شوند، این نوع مکمل از طریق یک گیاهی دارویی به نام افدرا بدست می آید. چربی سوزها باعث بالا رفتن متابولیسم بدن و تسهیل واکنش‎های آن می شوند. بعضی از ورزشکاران از چربی سوزها برای کاهش وزن و یا افزایش انرژی استفاده می کنند. باید توجه شود که استفاده بیش از حد از این ماده و بدون نظارت متخصص تغذیه می تواند باعث عوارضی مانند فشار خون، مشکلات قلبی و یا حتی تشنج شود.

 

 

 

 

توصیه‎هایی برای ورزشکاران آماتور:

 

تغدیه بدنسازی

 

اگر به تازگی یک رشته ورزشی را آغاز کرده‎اید، چند توصیه برای مصرف مکمل های ورزشی برای شما داریم:

    با شکم خالی ورزش نکنید: قبل از اینکه شروع به ورزش کنید، بدن شما احتیاج به مواد غذایی و انرژی برای مصرف دارد. ترجیحا از کربوهیدرات به عنوان سوخت بدنتان استفاده کنید. ۳۰ تا ۶۰ دقیقه قبل از شروع تمرین، از مکمل‎های حاوی کربوهیدرات و یا مواد غذایی سرشار از آن استفاده کنید. بهترین نوع این مواد غذایی شامل موارد زیراست:

 

 

 

    موز
    ماست کم چرب
    یک برش از نان تست همراه با مربا
    یک کاسه کوچک از بلغور جو همراه با توت فرنگی و سیب

 

 

    تمام انرژی خود را مصرف نکنید: بعد از یک ساعت تمرین مداوم، خستگی یک اتفاق عادی است ولی نباید احساس کنید که بدنتان تمام انرژی را مصرف کرده و حتی توان راه رفتن هم ندارید! برای جلوگیری از این اتفاق، شما در طول تمرین نیز باید به بدنتان سوخت برسانید.

 

 

 

 

    آب کافی بنوشید: در طول تمرین ورزشی دمای بدن بالا رفته و عرق زیادی از بدن خارج می‎شود. این فرآیند احتمال کم‎ آبی بدن را افزایش می‎دهد. حتی کم آبی خفیف هم می‎تواند باعث فشار به بدن در طول تمرین شود. بهترین راه برای تشخیص کم آبی، رنگ ادرار است. رنگ ادرار باید بعد از تمرین زرد کمرنگ باشد و بوی خیلی زیادی نداشته باشد.

 

در طی فعالیتهای ورزشی بخصوص اگر به تازگی ورزش را شروع کرده اید، به بدنتان استراحت کافی بدهید. بدن شما نسبت به روزهای قبل یک فعالیت غیر عادی انجام داده و متابولیسم‎های زیادی در آن اتفاق افتاده است؛ بنابراین نیاز به استراحت و ریکاوری دارد. لازم است  تا یک ساعت پس از تمرین از مواد غذایی و آب کافی استفاده نموده و به بدن استراحت دهید تا برای تمرین روزهای بعد آماده شود. بهترین مواد غذایی برای بعد از تمرین شامل تخم مرغ، نان سبوس‎دار، سالاد میوه و شیر می‎باشد.

 

 

به یاد داشته باشید، بعد از اتمام تمرین و مخصوصا بعد از یک تمرین دو، بدن به شدت تلاش می‎کند تا آب از دست رفته را جبران کرده و به ذخیره کربوهیدرات بپردازد. تا خستگی عضلانی را کمتر کرده و ریکاوری بعد از تمرین را انجام دهد. پس با یک تغذیه مناسب و استراحت کافی به آن کمک کنید.