تحقیقات جدید بدنسازی در خصوص داروها

تحقیقات جدید بدنسازی در خصوص داروها

 

 

داروهای بدنسازی برای حجم

 

۱ـ  مصرف استروئیدهای آنابولیک باعث سختی دیواره عروق می‌شود.

فشار خون بالا (پرفشاری خون) گاهی به عنوان قاتل خاموش نامیده می‌شود به دلیل عدم وجود علایم ظاهری. پرفشاری خون، می‌تواند به بیماری عروق کرونر، نارسایی قلب، سکته، و بیماری کلیوی منجر شود. مصرف طولانی مدت استروئیدهای آنابولیک مشکلات فشار خون را تشدید می‌کند. مصرف کنندگان استروئید اغلب به سطوح خیلی بالای قدرت بدنی می‌رسند که می‌تواند فشار قابل توجهی بر قلب تحمیل کند. دانشمندان برزیلی از دانشگاه فدرال اسپریتو سانتو، در مطالعه‌ای روی موش، دریافتند استفاده طولانی از ناندرولون دکانوات باعث افزایش مقاومت عروق خونی منتهی به روده می‌شود، که برای تنظیم فشار خون بی‌اندازه مهمند. سفتی عروق خونی یکی از مکانیزم‌‌های مهم در ایجاد پرفشاری خون به شمار می‌آید. هنوز مشخص نیست که آیا نتیجه آزمایش مذکور در مورد انسان‌ها هم صدق می‌کند یا نه.

 

 

۲ـ  تستوسترون درمانی باعث افزایش تشکیل پلاک در عروق کرونر می‌شود.

سطوح پایین تستوسترون در مردان مسن با مرگ زودرس، حملات قلبی، ضعف عملکرد جنسی، افسردگی، کاهش توده عضله و استخوان، و کاهش سطوح انرژی در ارتباط است. در سال‌های اخیر، تجویز تستوسترون در افراد مسن رواج زیادی یافته. ولی برخی متخصصین در مورد عوارض قلبی عروقی تستوسترون هشدار داده‌اند.

 

در نوامبر ۲۰۱۶، سازمان غذا و داروی  آمریکا (FDA) دستور تغییر و اصلاح برچسب بسته‌های دارویی تستوسترون را صادر کرد مبنی بر این که باید روی بسته بندی آنها در مورد عوارض و تبعات سوء مصرف آن هشدارهای لازم ذکر شود، به‌خصوص موارد مرتبط با بیماری‌های قلبی و سلامتی روانی. اغلب مطالعات نشان داده جایگزین درمانی تستوسترون، باعث افزایش سطوح انرژی، تقویت توده و قدرت عضلانی، و بهبود عملکرد جنسی می‌شود. اما، مطالعات متعددی، نشان دهنده آثار منفی احتمالی ناشی از مصرف تستوسترون بوده‌اند.

 

پیتر سیندر از دانشگاه پنسیلوانیا فیلادلفیا، و همکارانش، دریافتند افراد مسنی که به مدت یک سال تحت  درمان با ژل‌های تستوسترون قرار داشتند، مقدار حجم پلاک در عروق کرونر شان افزایش یافت در مقایسه با کسانی که ترکیب بی‌اثر مصرف می‌کردند. هیچ یک از افراد تحت بررسی در گروه تستوسترون و گروه کنترل با مشکلات جدی قلبی عروقی مواجه نشدند از جمله حمله قلبی یا سکته.

 

به نظر می‌آید تستوسترون درمانی باعث باریک شدن مسیر عروق کرونر می‌شود – که وظیفه انتقال خون به قلب را برعهده دارد. در حالی که در مردانی که با تستوسترون درمان می‌شوند معمولاً هیچ مشکل سلامتی قابل توجهی دیده نمی‌شود ولی به نظر می‌آید مصرف آن باعث افزایش شتاب بیماری عروق کرونر در مردان مسن‌تر خواهد شد.

داروهای بدنسازی

 

منبع: مجله Muscular Development – ژوئن ۲۰۱۷
منبع:هفته نامه البرز

 

 

این مقالات را هم ببینید:

رشدعضله هدف؛ با انقباض ایزومتریک

کمترین سن برای شروع تمرین با وزنه

بیاید با هم تمرین هوازی قبل از صبحانه را برسی کنیم