تحقیقات جدید بدنسازی در زمینه تمرین

تحقیقات جدید بدنسازی در زمینه تمرین

 

تمرینات بدنسازی

 

از آزمایشگاه تا باشگاه

 

۱ـ ورزش با معده خالی چربی سوزی را تسهیل می‌کند

اصولا کربوهیدرات سوخت اصلی برای تمریناتی است که بیشتر از ۶۵ درصد حداکثر توان در آنها دخیل می‌باشد. بسیاری از ورزشکارانی که تمرینات خود را با شدت بالایی پیش می‌برند معمولاً برای قبل از تمرین، از مقادیر نسبتا بالایی کربوهیدرات کمک می‌گیرند. محققین به این نتیجه رسیدند که عدم مصرف مواد غذایی و یا به بیانی دیگر «روزه داشتن» برای ۱۲ ساعت قبل از انجام پیاده روی – در حدود یکساعت – با سرعت بالا منجر به انتقال و حرکت مطلوب‌تر چربی و افزایش ژن داخل سلول‌های چربی، در مقایسه با مصرف یک وعده غذایی ۲ ساعت قبل از تمرین گردید.

 

مصرف یک وعده غذایی قبل از تمرین، مانع از تطبیق چربی در درازمدت به تمرینات استقامتی خواهد شد. ورزش کردن قبل از صرف صبحانه، یک راهبرد مناسب جهت کاهش وزن محسوب می‌شود.

 

 

۲ـ کشش عضله قبل ازتمرین، کسب سایز و قدرت عضله را کاهش می‌دهد.

تا همین چند سال اخیر، تحت کشش قرار دادن عضله قبل از تمرین یک کار معمول بوده و برای گرم کردن عضله از آن کمک می‌گرفتند. اما در سال‌های اخیر به واسطه تحقیقات و بررسی‌های گسترده به عمل آمده دانشمندان در این خصوص که اذعان می‌داشت اجرای کشش استاتیک (ساکن) قبل از تمرین باعث کاهش قدرت و توان عضله تحت کشش می‌شود، اندکی به کارگیری این روش گرم کردن نامناسب توسط ورزشکاران کمرنگ‌تر شده است

 

دانشمندی از دانشگاه برزیل به اتفاق همکارانش به این نتیجه دست یافتند که اجرای حرکات کشش ساکن برای ۱۰ هفته منجر به کاهش قدرت، استقامت عضله و سایز عضلانی شد؛ نسبت به گروهی که این کشش را قبل از تمرین انجام ندادند. در این آزمایش، تمرینات کار با وزنه‌ای که برای افراد در نظر گرفته شده بود، شامل ۴ ست حرکت جلو پا ماشین با حداکثر ۸۰ درصد یک تکرار بیشینه بود. دانشمندان اظهار می‌دارند که انعطاف بدنی یکی از اجزای مهم و کلیدی عملکرد بدنی به حساب می‌آید، اما کشش عضله هدف (کشش ایستا) که باعث رقم خوردن این مهم می‌شود را می‌بایست بعد از اتمام تمرین و یا بین ست که عضلات گرم و آماده شده‌اند انجام داد، نه قبل از تمرین.

 

 

۳ـ نقش تمرینات اینتروال بر شدت (HIIT) در سلامتی و تندرستی

این نوع تمرینات،در برنامه شامل یک فعالیت بدنی پرشدت است که با استراحت همراه شده و دوباره همین سیکل (تمرین پرشدت + استراحت) از سر گرفته می‌شود.
ورزشکاران در حدود ۱۰۰ سال است که اینتروال را در برنامه تمرینی خود جای می‌دهند اما افرادی که به صورت تفریحی ورزش می‌کنند متوجه شده‌اند که اجرای تمرینات اینتروال نسبت به تمرینات سنتی، آنها را سریع‌تر به اندامی ایده‌آل (وضعیت جسمانی مناسب) می‌رساند.

 

در بسیاری از بررسی‌ها نشان داده شده که به کار بستن HIIT به طور موثری باعث افزایش حداکثر اکسیژن دریافتی، استقامت، ذخایر گلیکوژن و آنزیم‌های ایروبیک گردید. مدت این بررسی که برای افراد، تمرینات اینتروال در نظر گرفته شده بود، ۶ ماه و یا کمی بیشتر بود.

 

تحقیقات ۲دانشمند آمریکایی نیز نشان می‌دهد که تمرینات HIIT تأثیر به‌سزایی در بهبود سلامتی و تندرستی خواهد داشت. اینتروال، ظرفیت میتوکندری (منبع انرژی سلول‌های بدن) سلولی که برای طول عمر و سلامت عمومی بدن حیاتی می‌باشد را بهبود می‌بخشد. این روش تمرینی برای آن دسته از افرادی که زمان کافی برای ورزش ندارند، اما خواهان دستیابی به اندامی متناسب و سالم هستند، انتخابی اصلح می‌باشد. تمرینات اینتروال HIIT در مدت زمان کوتاه صورت گرفته اما به شدت مؤثر واقع خواهد شد.
منبع: مجله Muscular Development- آگوست ۲۰۱۷
هفته نامه البرز

 

این مقالات جذاب را هم ببینید:

آلبالو؛ میوه‌ای جادویی!

آشنایی با مکانیسم‌های رشد ماهیچه

تحقیقات جدید بدنسازی در خصوص داروها