خوردن مکمل در بدنسازی

خوردن مکمل در بدنسازی

 

خوردن مکمل در بدنسازی

 

 

آیا مکمل در بدنسازی موثر است؟

امروزه با گسترش صنعت تولید مکملهای ورزشی و عرضه انواع کوناگون مکملها ذهن بسیاری از ورزشکاران به استفاده از این مواد معطوف شده است. این مکملها که به صورت پودر، قرص و نوشیدنی های مختلفی هستند، مدعی تاثیر مثبت در تقویت بدن ورزشکاران می باشند. این محصولات می توانند، باعث چاقی، لاغری شده و همچنین عملکرد بهتر هنگام ورزش را سبب شوند.
شناخت کامل این مکملها و مواد تشکیل دهنده آنها برای همگان میسر نیست و ورزشکاران ما دانش کافی در این مورد ندارند و به صرف تبلیغ و گاهی پیشنهاد دوستان مبادرت به استفاده از این مکملها می نمایند. موضوعی که باید بدان توجه لازم مبذول داشت، این می باشد که این محصولات به تنهایی نمی توانند اکسیر جادویی بوده و تاثیر دلخواه داشته باشند. بنابر این داشتن فعالیت بدنی و رژیم صحیح غذایی در کنار مصرف آنها لازم می باشد. 
نباید انتظار داشته باشید، با مصرف این مواد و یکجا نشستن می توانید ماهیچه ها را تقویت کنید. باید مکملی پیدا کنید که با نوع فعالیت شما همخوانی داشته باشد و از آن به عنوان متعادل استفاده کرده و در عین حال، تمرین های ورزشی را به موازات آن دنبال کنید.

 

مکمل های بدنسازی

● مکمل ها در بدن چه می کند؟

 

مکمل بدنسازی اورجینال

 

مکمل های ورزشی به عنوان یک سوپاپ اطمینان در نظر گرفته می شوند تا مطمئن شویم بدن مواد مغذی مورد نیاز خود را دریافت می کند تا عملکرد بهتری داشته باشد و آنچه شما از آن انتظار دارید، برآورده سازد. اگر می خواهید بر توده عضلانی بیفزایید، باید کالری کافی دریافت کنید و ترکیبی از کربوهیدرات و اسیدهای آمینه مصرف کنید. امکان تامین مواد از طریق غذا هم وجود دارد، اما در جوامع امروزی که اغلب وقت کافی نداریم، متوسل شدن به مکمل های ورزشی آسان تر است.

 

 

● بایدها و نبایدها در مصرف مکمل ها

 

معرفی مکمل های بدنسازی

 

اگر مکمل ها درست استفاده شوند، مخاطره ای به همراه ندارند. قبل از این که هر گونه مکملی را مصرف کنید، خوب است تحقیقات کافی درباره محصول موردنظر انجام دهید و محصول خود را از تولیدکننده های معروف و قابل اطمینان تهیه کنید، زیرا آنها دانش و تجربه لازم را در تولید این محصولات دارند. علاوه بر آن، باید مکمل را طبق دستورالعمل مصرف کنید و در مصرف آن زیاده روی نکنید. مثلا مصرف کراتین اضافی برای کلیه ها و کبد سمی است و پروتئین زیادی تبدیل به چربی می شود.

با آن که انواع مختلفی از مکمل های ورزشی در بازار موجود است، بیشتر آنها به یکی از سه گروه مکمل های ماهیچه ساز، چربی سوز و انرژی زا تعلق دارند. ویتامین ها، مواد معدنی و آنتی اکسیدان ها از دیگر انواع مکمل ها هستند و برای افرادی که ورزش های سنگین انجام می دهند، قابل استفاده اند.

 

خوردن مکمل در بدنسازی

 

 

انواع اصلی مکمل های ورزشی:

 

انواع اصلی مکمل های ورزشی

 

 

همانطور که از اسمشان پیداست، مکمل های پروتئینی یا ماهیچه ساز میتوانند بعد از تمرین انرژی بازخورده عضلات را به آنها برگردانده و باعث ترمیم و رشد ماهیچه ها گردند. وزنه زدن از مواردیست که نیاز بدن به پروتئین را بالا می برد و اگر این پروتئین به عضلات نرسد، بافت ماهیچه ها برای تولید انرژی از دست رفته و دوره نقاهت طولانی را سبب می شود.

یکی دیگر از مکمل ها، مکمل کراتین است. شواهد علمی قوی وجود دارد که نشان می دهد کراتین می تواند نیرو و اندازه عضلات را افزایش دهد. کراتین به طور طبیعی از سه اسیدآمینه در بدن ساخته می شود و در گوشت قرمز و ماهی نیز یافت می شود، اما مقدار آن در این غذاها برای ماهیچه سازی کافی نیست و به همین علت به مکمل آن نیاز پیدا می کنید.

مکمل های چربی سوز، ترکیبی از گیاهان و مواد محرکی است که به طور مختصر دمای بدن را افزایش می دهد و به شما کمک می کند، هنگام تمرین کالری بیشتری بسوزانید. از آنجا که تمرین منظم و رژیم غذایی سالم هم می تواند سوخت و ساز بدن را افزایش دهد، بنابراین استفاده از این مکمل ها هنوز مورد تردید است.

 

مکمل بدنسازی برای حجم خشک

 

مکمل های انرژی زا که اغلب به صورت نوشیدنی تولید می شوند، برای تمرین های طولانی مدت مناسب است. این محصولات از کربوهیدرات تشکیل شده است و باعث کاهش خستگی و افزایش استقامت می شود. اسیدهای آمینه باعث می شود بدن هورمون رشد ترشح کند که به نوبه خود از تجزیه ماهیچه هنگام تمرین جلوگیری می کند و ترمیم آن را سرعت می بخشد. آنتی اکسیدان ها ایمنی طبیعی بدن را در برابر بیماری ها افزایش می دهد. آنها رادیکال های آزاد را که در اثرتمرینات ورزشی سنگین مانند وزنه زدن ایجاد شده و موجب نابودی سلول می شود، از بین می برند.

مکمل ها اکسیرهای جادویی نیستند و نباید انتظار داشته باشید با مصرف این مواد و یکجا نشستن می توانید ماهیچه ها را تقویت کنید، بلکه باید تمرین های ورزشی را به موازات آن دنبال کنید.
کازئین، پروتئین دیگری است که در مکمل ها یافت می شود. هضم این پروتئین هفت تا هشت ساعت طول می کشد، به همین دلیل بهترین زمان مصرف آن نیم ساعت قبل از خواب است. این پروتئین هم به ترمیم و ساخت ماهیچه کمک می کند و تاثیر خوبی دارد.

 

خوردن مکمل در بدنسازی

 

 

مکمل بدنسازی اورجینال

 

در حین ورزش به علت از دست رفتن آب بدن و املاح محلول در آب، نیاز به باز گرداندن این مواد می باشد، این امر با آب ساده امکان پذیر نیست و ترکیب آب، کربوهیدرات ها و الکترولیت ها این امررا بهتر جبران می کنند. نوشیدنی های ورزشی باعث تامین قند و نمک بدن در طول تمرین می شود. همچنین اگر با رژیم غذایی طبیعی قادر به تامین ویتامین ها و مواد معدنی مورد نیاز بدن نیستید، مکملهای مولتی ویتامین می توانند به شما کمک کنند. البته رژیم غذایی متنوع و مواد طبیعی بهترین جایگزین می باشند.
از عوارض کمبود روی در بدن می توان به اختلال رشد ماهیچه و ضعف سیستم ایمنی اشاره کرد. افراد ورزشکار نسبت به افراد عادی به روی بیشتری احتیاج دارند. بدن آنها برای تجزیه گلبول های قرمز خون در طحال و ساخت  آمینو اسیدها و متابولیزم اسیدهای چربی در طول تمرین به روی نیازمند می باشد.