داروهای مکمل بدنسازی

داروهای مکمل بدنسازی

داروهای مکمل بدنسازی

 

۵ مکمل بدنسازی برتر برای ساخت عضله کدامند؟

اگر تلاش شما برای ساختن ماهیچه ها به نتیجه نرسیده است؛ با ما باشید تا در ادامه مطلب پنج مکمل بدنسازی موثر در ساخت عضله را به شما معرفی کنیم.

 

امروزه برای ساخت عضله، و ریکاوری بعد از تمرین بدنسازی مکملهای متنوعی در بازار عرضه محصولات بدنسازی وجود دارد که اکثر این مکمل های بدنسازی نتایج موثری هم در این امر داشته اند ولی آیا تاثیر ثابتی بر هر فرد می توانند داشته باشند؟ با توجه به اینکه مکانیزم هر بدن متفاوت است، پس ورزشکاران نباید تاثیرات یکسانی را از این مکملها انتظار داشته باشند. با این وجود مکملهای بدنسازیی وجود دارند که از ین قاعده مستثنی بوده و مزیتهای قابل توجه ای را دارا هستند.

 

 

 

 

مکمل های بدنسازی

پنج مکمل بدنسازی معرفی شده در ذیل، رشد زیاد ماهیچه ها را به شما، ارمغان خواهند داد.

 

 
۱- کراتین

 

قیمت کراتین بدنسازی

 

کراتین به طور طبیعی در سلول های ماهیچه ای بوجود می آید، و حدود ۹۵ درصد آن در بافت ماهیچه ذخیره می شود، ۵ درصد باقیمانده در سایر نقاط بدن به صورت پراکنده یافت می شوند. این واکنش متابولیسمی دوباره در آزمایشگاه بازسازی شده و کراتین مونوهیدراته را برای ساخت مکمل بدنسازی بوجود آورده است. این ماده برای تهیه انرژی سلول ها استفاده می شود.

 

 

مزیت های مصرف مکمل کراتین:

•    پیشرفت حجم سازی عضلات
•    افزایش اندازه سلول های ماهیچه ای
•    ریکاوری سریعتر بعد از پایان تمرینات بدنسازی
•    افزایش ذخیره گلیکوژن (سوخت جانوری)
•    افزایش عملکرد و کارآیی ماهیچه در تمرینات سخت بدنسازی

 

 

 

 

 

۲-بتا-آلانین

 

بهترین بتا آلانین

 

این ماده یک آمینواسید طبیعی است که توسط غذا های پروتئینی مانند مرغ به بدن وارد می شود. عملکرد بتا آلانین به خاطر توانایی آن در افزایش سطح کارنوزین داخلی ماهیچه هاست. افزایش سطح بتا آلنین از طریق مصرف مکمل آن، سطح کارنوزین را تا ۶۰ درصد در طی ۴ هفته بالا می برد. این وقتی مهم است که در حین تمرینات سخت بدنسازی، بدن ما مقادیر زیادی هیدروژن را که باعث کاهش PH می شوند، بر روی هم انباشته می کنند (در تنیجه خاصیت اسیدی بالا می رود). این خاصیت اسیدی (اسید لاکتیک) باعث درد و خستگی شدید ماهیچه می شود، و در نتیجه کیفیت عملکرد عضله را کاهش می دهد. همراه با افزایش مقادیر چشم گیر کارنوزین توسط بتا آلانین،بدن بدنساز قادر خواهد بود تجمع هیدروژن را به تاخیر بیاندازد و از ایجاد خاصیت اسیدی پیشگیری کند، در نهایت از خستگی زودرس و درد ماهیچه جلوگیری می شود.

 

 

فواید دیگر مکمل بتا-آلانین:

•    افزایش تحمل بدنسازی
•    افزایش بازده بدنسازی در تمرینات سخت
•    ایجاد تاخیر در خستگی زودرس عضلات
•    بهبود تمرینات باوقفه و شدید بدنسازی
•    ایجاد ارتباط نیرویی با کراتین

 

داروهای مکمل بدنسازی

 

 

 

 

۳- سرم پروتئین یا محلول پروتئین

 

طرز تهیه مکمل دست ساز بدنسازی

 

براحتی می توان درک کرد که بدنساز ها و ورزشکاران تناسب اندام با مصرف محلول یا سرم پروتئین می توانند عملکرد بدنسازی خود را بهبود ببخشند و حجم عضلات خود را بالا ببرند. سرم پروتئین، بدن را با مقادیر زیادی پروتئین تامین می کند و به آغاز پروژه حجم سازی ماهیچه ها کمک شایانی می کند. این مکمل بدنسازی به طور معمول قبل و بعد از تمرینات مصرف می شود تا سنتز پروتئین را بالا ببرد و ریکاوری ماهیچه ها را بهبود ببخشد. فرقی نمی کند، اگر به دنبال حجم سازی هستید یا می خواهید چربی بدن را کم کنید، اضافه کردن این مکمل پروتئینی بع رژیم بدنسازی، باعث کوتاه شدن مسیر رسیدن به هدفتان می شود.

در ادامه با مزیت های کلیدی سرم پروتئین آشنا شوید:

هضم آسان

ورزشکاران وزنه بردار یا کسانی که به دنبال افزایش وزن خود هستند، می توانند با استفاده از این محلول پروتئینی بلافاصله بعد از تمرین بدنسازی در وقت خود صرفه جویی کنند و تغذیه مناسب تری را مصرف کنند. سرم یک پروتئین شیر است که سریع گوارش پیدا می کند و آمینواسید های زیادی را سریعا به ماهیچه های اسکلتی می رساند.

 

 

 

 

تحمل لاکتوز شیر

افرادی که معده آن ها نمی تواند لاکتوز شیر را تحمل کند، به خوبی می دانند که تلاش برای خوردن روزانه محصولات لبنی بی فایده است. بنابراین اگر کسی از سرم پروتئین استفاده کند، براحتی می تواند از مقادیر قابل توجهی پروتئین خالص بهره ببرد و از لاکتوز نیز استفاده نکند، زیرا این مکمل بدنسازی دارای لاکتوز نیست.
نکته: اگر معده شما نمی تواند لاکتوز شیر را تحمل کند، برچسب پودر های این مکمل را به دقت بخوانید.

 

 

 

 

بهبود بازسازی ماهیچه ای

وقتی یک تمرین سخت وزنه برداری انجام می دهید یا برای ورزش خاصی بدنسازی می کنید بدن شما نیاز دارد خود را بازسازی کند. برای انجام این مهم، بدن به تغذیه خاصی نیاز دارد. پروتئین یکی از اجزای اصلی ساخت عضلات است و به صورت خالص در مکمل های مختلف از جمله سرم پروتئین وجود دارد. اگر این محصول بدنسازی را بلافاصله بعد از تمرینات مصرف کنید، ریکاوری سریعتری را تجربه خواید کرد.

 

 

 

 

اشتها آمور طبیعی:

یک رژیم غذایی حاوی پروتئین می تواند اشتهای زیاد شما را از بین برده و توان شما را در مصرف غذاهای کم کالری بالا ببرد. سرم پروتئین با مکمل های پروتئینی یک وعده غذایی کامل محسوب می شود. ذکر این نکته لازم است که مکمل های فاقد مقادیر زیادی کربوهیدرات و چربی، گزینه مناسبی برای مصرف می باشند.

 

 

 

 

آمینو اسید

 

طریقه مصرف آمینو اسید

 

بدن های ما به مقادیر قابل توجهی از پروتئین و آمینو اسید نیاز دارد تا بتواند کارآیی لازم را داشته باشد. سرم های پروتئینی تمرکز خود را بر تهیه آمینو اسید های ضروری گذاشته اند که می تواند در سنتز پروتئین کمک رسان خوبی باشد.

 

 

 

 

متابولیسم بهتر

سوخت اصلی بدن مصرف مقادیر بالایی از پروتئین است. اگر در طول روز مصرف شود، منبع خوبی از انرژی پدید می آید که باعث می شود آتش متابولیسم بدن هیچگاه خاموش نشود. هر چه متابولیسم بهتر شود کالری بیشتری نیز سوزانده خواهد شد.

 

 

 

 

۴- آمینو اسید های زنجیره ای – شاخه ای (BCAA)

 

 

روش مصرف بی سی ای ای

 

یکی دیگر از مکمل هایی که وزنه بردار ها و بدنساز ها رو به آن می آورند، آمینو اسید های زنجیره ای – شاخه ای است که باعث پیشرفت تمرینات بدنسازی می شود. از ۲۰ آمینو اسید موجود در بدن آنهایی که BCAA تلقی می شوند شامل: لوسین، ایزولوسین و والین می شوند. این ها آمینو اسید های کلیدی هستند که به سنتز معمولی پروتئین کمک زیادی می کنند.

 

بدن از BCAA ها استفاده می کند تا ریکاوری ماهیچه ها را بهتر انجام دهد. همانند سرم پروتئین، BCAA ها مواد مغذی را به بافت ماهیچه می رانند و ریکاوری بعد از تمرینات را بهتر می کنند. در ماهیچه BCAA به عنوان منبع انرژی حین تمرین استفاده می شود، در نتیجه استفاده از مکمل بدنسازی این آمینواسید ها، باعث بازسازی ذخایر از دست رفته خواهد شد. این مکمل می تواند درد ناشی از خستگی ماهیچه را کاهش دهد و متابولیک را بهتر کند.
شواهدی وجود دارند که BCAA می تواند با سوخت رسانی مداوم، تحمل و مقاومت بدنسازی عضلات را بالا ببرد – این مورد را می توانیم در دوندگان ماراتون، شنای مسافت و هر تمرین طولانی دیگری مشاهده کنیم.

 

 

 

 

 

۵- گلوتامین

 

بهترین مارک گلوتامین

 

گلوتامین این توانایی را دارد که فروپاشی بافت ماهیچه ای را در طول تمرینات سخت بدنسازی آهسته کند، این باعث می شود قدرت و تحمل بدنسازی بالاتر برود. وزنه بردار ها می توانند وزنه های سنگین تری بلند کنند و مدت طولانی تری به تمرین بپردازند. اگر از محدودیت توانایی ماهیچه فراتر برویم، بدن برای جبران، به ایجاد بافت ماهیچه و حجم بیشتری ترغیب خواهد شد.

 

 

 

گلوتامین دارای فوایدی است که از خوردن مکمل آن حاصل می شود:

•    محافظت از بافت ماهیچه ای به بدن شما اجازه می دهد تا چربی اضافی را بسوزانید؛ هر چه بدن شما حجم کمتری داشته باشد، متابولیسم شما نیز موثر تر خواهد بود. وقتی برای کاهش وزن تمرین می کنید، بدن کمی از حجم ماهیچه های خود را از دست می دهد، پس مهم است با استفاده از گلوتامین، از کاهش عضلات جلوگیری کنیم.

 

•    گلوتامین نتایج مثبتی را در بهبود سیستم ایمنی بدن نشان داده است، اما این در کسانی بوده که از مکمل آن استفاده کرده اند. وقتی شما تحت فشار تمرینات سخت بدنسازی هستید، استرس بر ماهیچه ها و کل سیستم ایمنی بدن وارد می شود. گلوتامین با تغذیه بافت ماهیچه ای و تغذیه سیستم ایمنی، ایجاد یک ریکاوری خوب را برای کل بدن تضمین می کند.

 

•    گلوتامین به خاطر این انتخاب شده است که می تواند سطح هورمون رشد پلاسما را بالا ببرد. این یک مسئله اصلی برای کسانی است که بر روی ساخت عضلات خود تمرکز کرده اند، طوری که گفته می شود فقط ۲ گرم گلوتامین می تواند ترشح هورمون رشد را زیاد کند.

 

 

 

 

نتیجه گیری

مکملها، کامل کننده نتایج بدنسازی و رژیم غذایی ورزشکاران هستند. بدون استفاده از این مکملها هم حصول مقصود ممکن است؛ اما در زمان طولانی تر و با روند کندتر. یک رژیم مناسب بدنسازی همیشه اولین اولویت است. تمرینات بدنسازی همراه با این رژیم کارآمد شما را شگفت زده خواهد کرد؛ ولی برای بدست آوردن نتایج بهتر و سریعتر استفاده از مکمل بدنسازی به شما کمک موثری خواهد نمود.
با توجه به سطح مصرف مکمل، قدرت و توانایی بدنسازی هر ورزشکار، نتایج مختلفی را از خوردن مکملهای بدنسازی میتوان انتظار داشت. اگر شما دارای رژیم غذایی مناسب و تمرینات سخت ورزشی می باشید، این پنج مکمل شما را برای رسیدن به سطحی بالاتر از بدنسازی یاری خواهند کرد.