رشدعضله هدف؛ با انقباض ایزومتریک

رشدعضله هدف؛ با انقباض ایزومتریک

 

رشد سریع بدن در بدنسازی

 

با اجرای فیگور عضله هدف و یا تحت انقباض قرار دادن آن، بستر مناسب‌تری برای رشد فراهم کنید

تمرینات ایزومتریک، نوعی انقباض عضلانی است که در آن، کشش عضله زیاد می‌شود اما طول آن تغییر نمی‌کند و یا عضله در هیچ دامنه‌ای حرکت نکرده و در یک وضعیت ثابت می‌ماند؛ مثلا ثابت نگاه داشتن وزنه در حرکت جلوبازو.
در همین خصوص، دانشمندان معتقدند تمرینات ایزومتریک می‌تواند باعث محدود شدن جریان خون در عضله هدف شده و شاید در فرآیند رشد عضلانی مؤثر واقع شود.

 

مثلا خیلی از بدنسازان حرفه‌ای برای پیاده کردن این روش کارساز ۲ راه‌کار را در دستور کار خود قرار می‌دهند که عبارت است از:

 

۱- فشردن و تحت انقباض قرار دادن عضله در قسمت اوج تکرار
۲- هم کشیدن و یا همان منقبض نمودن عضله.

 

احتمالاً شما با تکنیک تمرینی BFR که با محدود کردن جریان خون در اطراف عضله هدف، توسط بستن یک باند و یا کش لاستیکی رقم می‌خورد آشنا هستید. این محدودیت جزیی باعث ساخت و تولید لاکتیک درون عضله شده و در نهایت، سنتز و یا ساخت پروتئین را در عضله تحریک خواهد کرد. این موضوع را یادآور شدیم که بیان داریم تمرینات ایزومتریک که در ابتدای مقاله به آن اشاره کردیم همانند تکنیک BFR توانایی کسب توده عضلانی جدید را خواهد داشت. بنابراین به شما پیشنهاد می‌کنیم پس از اتمام تکرارهای ست در برنامه بدنسازی – مثلا در حرکت جلوبازو – این عضله را تحت انقباض قرار داده و یا فیگور آن را در جلوی آینه برای لحظاتی تمرین کنید.

منبع: رسانه تخصصی بدنسازی
هفته نامه البرز

 

 

این مقالات را هم ببینید:

کمترین سن برای شروع تمرین با وزنه

ترکیب تمرین هوازی سریع و آهسته