ریکاوری عضلات

ریکاوری عضلات

 

تغدیه بعد از تمرینات بدنسازی

احساس خستگی و کسالت، دردهای عضلانی، آسیب دیدگی و یا عدم رشد عضلات همگی از علایم ریکاوری نشدن بدن پس از تمرین است. راه های زیادی برای ریکاوری مناسب پیشنهاد می شود، اما دو محصول مکملی نقش کلیدی در این میان دارند.

 

۱- اسیدهای چرب ضرروی
اگر عضله سازی را به ساختن یک ساختمان آجری تشبیه کنیم، با هر جلسه تمرینی تعدادی از این آجرها را تخریب می کنیم و بدن ناچار می شود آجرهای بیشتر و جدیدتری را جایگزین کند که این روند همان ریکاوری است. نکته مهمی که حتما باید به آن توجه کنید این است که محکم ترین و مرغوب ترین آجرها در ساختمانی که فونداسیون مستحکمی ندارد، بی فایده و ناکارامد هستند. اگر می خواهید پی ساختمان بدن تان مستحکم باشد، از مصرف اسیدهای چرب ضروری غافل نشوید.
این اسیدهای چرب که با نام روغن ماهی هم شناخته می شوند، اجزای اصلی ساختار سلول های ما را تشکیل می دهند و حتی می شود گفت سلول ها از اسیدهای چرب ضروری ساخته شده اند.
آنها نه تنها گیرنده های هورمونی هستند بلکه مسوول مقابله با استرس ها و التهابات نیز می باشند، بنابراین کمبود اسیدهای چرب ضروری علاوه بر اختلال درعملکرد هورمون ها، موجب تضعیف روند ریکاوری و برطرف کردن التهابات و صدمات پس از تمرین نیز می شود. از این پس هنگام مصرف این اسیدهای چرب بدانید در حال ساختن سلول های جدید هستید.
دز مصرف: روزانه سه بار ۲ تا ۳ گرم، همراه غذا

 

 

 

۲-ویتامین E
یک برنامه ریکاوری مناسب باید شامل آنتی اکسیدان های فراوان باشد. یکی از این آنتی اکسیدان های قوی ویتامین E است که علاوه بر کاهش دردهای پس از تمرین و کمک به فرایند ریکاوری، تاثیر شگفت انگیز دیگری نیز دارد که ممکن است از آن آگاه نباشید.
بهتر است بدانید آنتی اکسیدان ها عملکردهای مختلفی در سلول دارند و جالب این جاست که ویتامین E بر بخش لیپیدی دیواره سلولی تاثیر می گذارد و رابطه مستقیمی با میزان دریافت اسیدهای چرب ضروری دارد.
گرچه اسیدهای چرب ضروری به هزاران دلیل برای بدن ما لازم و مفیدند اما در برابر مواد اکسیداتیو حساس و آسیب پذیر نیز هستند و اینجاست که اهمیت ویتامین E به عنوان محافظ این مواد مشخص می شود. ویتامین E علاوه بر مقابله با مواد اکسیداتیو ایجاد شده بر اثر تمرین، از اسیدهای چرب ضرروی نیز محافظت می کند.
در واقع با مصرف این ویتامین هم از پی ساختمان و هم از آجرها محافظت بهتری به عمل می آورید. پس اگر چربی ضروری بیشتر مصرف کردید، مقدار مصرف محافظ آن را نیز افزایش دهید.
دز مصرف: روزانه ۴۰۰ تا ۸۰۰ IU، دوبار در روز

 

سرشانه های سه بعدی

۱۰۰۱ نکته