سه اصل مهم ریکاوری

سه اصل مهم ریکاوری

 

ریکاوری عضلات در بدنسازی

 

 

اگر می‌خواهید به هدفتان یعنی بدن ایده‌آل برسید، این نکته را باید به خاطر بسپارید که کلید کار در داشتن ریکاوری مناسب است. همه ورزشکاران دوست دارند به اهداف‌شان برسند و به همین منظور حداکثر تلاش خودشان را در تمرین به کار می‌گیرند و همه کار جهت کات شدن، کم چرب شدن،فیتنس و قوی شدن انجام می‌دهند. تمرکز روی تمرین و انرژی گذاشتن روی سیستم‌های تمرینی نکته بسیار مثبتی است، ولی مسلما بیش از حد سخت کار کردن بدون ریکاوری مناسب، باعث افت و حرکت نزولی می‌شود. در تمرینات سنگین و پر فشار ما بدن خودمان را تا آستانه خستگی شدید عضلانی می‌بریم، ولی اگر ریکاوری قبل و بعد از این گونه تمرینات نباشد، ما خود را در معرض خستگی و آسیب قرار می‌دهیم. مصدومیت در ورزشکاران حرفه‌ای به دلیل انجام نشدن ریکاوری مناسب صورت می‌گیرد؛ پس باید به ریکاوری بدن زمان داد.

 

 

در اینجا قصد داریم چند راهکار ساده برای ریکاوری صحیح به شما نشان دهیم تا شما بتوانید هر ماه بهتر از ماه قبل خود باشید.

 

 

۱ـ بیش از حد ورزش نکنید

ورزش و تمرین بیش از حد توان بدنی آسان است. مخصوصا اگر انگیزه بالایی داشته باشید و یا هدف مشخص مثل قهرمانی داشته باشید. در این زمان انرژی شما افزایش می‌یابد و شما کم‌کم به این نتیجه می‌رسید که با تمرین بیشتر می‌توانید توانایی خودتان را افزایش دهید، پس ممکن است فکر کنید چرا تمرین دوم را اضافه نکنید؟ سعی کنید در این مواقع به روزهای قبل و بعد فکر کنید. ما دریافته‌ایم که روزهایی وجود دارد که شما انرژی بیشتری دارید، پس اندکی سخت‌تر تلاش می‌کنید و این امر موجب پیامدهایی در روز بعد می‌شود و شما می‌بینید که در روز بعد توان و کشش روز قبل را ندارید و بدن‌تان خسته‌تر از دیروز است.

 

مثلاً وقتی شما تمرین کراس فیت شدید انجام می‌دهید و فشار مضاعف به بدن خودتان وارد می‌کنید و حتی وزنه‌های سنگین‌تر از قبل را بلند می‌کنید، روز بعد دوست ندارید از خواب بلند شوید و در باشگاه انگیزه کمتری دارید و به سختی تمرین خواهید کرد. سعی کنید طبق روال برنامه همیشگی خودتان تمرینات را انجام دهید و مدام وزنه‌های خود را سنگین و سبک نکنید و به برنامه خودتان اعتماد کنید؛‌حتی اگر می‌توانید در طول روز ۲ بار تمرین داشته باشید. سعی کنید انرژی خودتان را برای روز بعد نگه دارید و به شما توصیه می‌شود در هفته یک روز کامل بدون تمرین باشید و استراحت کامل داشته باشید.

 

 

۲ـ کمتر از حد نیاز بدن‌تان نخورید

در اینجا نمی‌شود به طور کامل راجع به اهمیت این موضوع اشاره کنیم، ولی تحقیقات زیادی نشان می‌دهد که بزرگ ترین اشتباه تغذیه مخصوصاً در خانم‌ها این است که مصرف کالری غذای خود را پایین نگه می‌دارند و به آنها توصیه شده کالری مصرفی خودشان را کمتر از ۱۴۰۰ کالری نگه دارند تا وزن خود را کاهش دهند. ولی این را بدانید بسیاری از ورزشکاران حرفه‌ای کالری مصرفی خودشان را تا ۱۷۰۰ کالری در روز بالا می‌آورند و بدن آنها به صورت طبیعی، چربی کم می‌کند. پس این یعنی درست غذا خوردن بهتر از غذا نخوردن است.

 

از سوی دیگر کمتر از حد نیاز غذا خوردن و کالری دریافت کردن می‌تواند اثرات عکس داشته باشد و حتی موجب تخریب عضلات شود و میل شدید مغزی به غذا و شیرینی‌جات در نتیجه کمبود کالری بدن به دلیل این عادات اشتباه صورت می‌گیرد.
اگر شما طی روزهای طولانی کالری کمتری دریافت کنید و به مقدار کافی به بدن‌تان کالری نرسانید بدن شما به حالت خستگی و بیماری دچار می‌شود و خستگی بدن موجب دور شدن شما از هدف‌تان می‌شود، بنابراین تغذیه مناسب موجب ریکاوری بهتر ورزشکار می‌شود.

 

 

ریکاوری بعد از ورزش سنگین

 

 

۳ـ از ابزارهای ریکاوری استفاده کنید

خیلی از ابزار تناسب اندام و ساعت‌های آنالیز و محاسبه گر بدن دارای جوانب مثبتی هستند. تن‌پوش و ساعت‌های تندرستی در درجه اول می‌تواند شما را در پایش ضربان قلب خود کمک کند و می‌توانید از سلامت قلب خود اطمینان پیدا کنید، بنابراین شما می‌دانید چه زمانی نیاز به ریکاوری دارید و همچنین چه زمانی در ریکاوری خواهید بود. نکته قابل توجه و مهم این ابزارهای تندرستی نشان دادن میزان خواب شما و همچنین کیفیت خواب شما می‌باشد و می‌توانید خواب خود را آنالیز و کیفیت آن را پیگیری نمایید – یکی از ابزارهای ریکاوری در نسل جدید ابزارهای محرک الکتریکی عضله می‌باشد که جزو ابزارهای فیزیوتراپی است و با آن می‌توانید درد و خستگی عضلات را کاهش دهید. پس شما می‌توانید به شدت ریکاوری خود را سرعت ببخشید. از ابزارهای دیگر ریکاوری می‌توان به فوم رولینگ‌ها اشاره کرد که در یک جلسه در روز می‌تواند به شما اطمینان دهد شما بافت عضلانی خود را برای تقویت قدرت و ریکاوری مناسب آماده کرده‌اید.

 

نکته آخر: شما همانند یک ورزشکار تمرین می‌کنید، پس با بدن خود همانند یک ورزشکار رفتار کنید!