شما به تمرین اعتیاد دارید؟

افراد زیادی هستند که اگر به هر دلیل یک روز نتوانند به باشگاه بروند و تمرین کنند دچار اضطراب و استرس می‌شوند و خود را سرزنش می‌کنند.

 

 

شما به تمرین اعتیاد دارید؟

 

 

درمان تمرین زدگی در بدنسازی

 

 

افراط در تمرین و فعالیت بدنی، می‌تواند به سلامتی ما آسیب برساند و به مشکلاتی مثل کم‌خونی، آرتروز، مشکلات قلبی، از دست رفتن حافظه، آسیب بافت‌های نرم استخوان‌ها و حتی ناباروری منجر شود. در بدترین حالت، ممکن است افراط در تمرین به مرگ بیانجامد!

 

اما افراد زیادی هستند که حس می‌کنند اگر یک روز تمرین نکنند دچار افت بدنی می‌شوند و حتی اگر به هر دلیل نتوانند تمرین خود را انجام دهند دچار اضطراب و استرس می‌شوند. در اغلب موارد، وقتی میل و اشتیاق به داشتن بدنی آماده و متناسب به تمام فکر و ذکر فرد بدل می‌شود، وابستگی به تمرین را می‌توانیم به عنوان اعتیاد در نظر بگیریم.
این شرایط روانی با سرسپردگی افراطی به هر نوع فعالیت بدنی می‌تواند بروز کند و فرد هیچ توجهی به آثار منفی آنچه انجام می‌دهد ندارد.

 

بر اساس نظر رنه شرینگ که تخصصش در زمینه مشاوره و درمان موارد مرتبط با اعتیاد، اختلالات تغذیه، استرس و آسیب ‌های رفتاری است، تشخیص مواردی مثل اعتیاد به تمرین می‌تواند دشوار باشد. به این دلیل که معمولاً با دیگر اختلالات روانی و رفتاری همراه است.

 

البته اعتیاد به تمرین که به عنوان وابستگی به تمرین، یا احساس نیاز به تمرین هم شناخته می‌شود، به عنوان یک مشکل بالینی توسط انجمن روانی آمریکا شناسایی نشده و به این معنی است که راه‌های درمانی مشخصی برای تشخیص و ارزیابی این مشکل، به جز مواقعی که با اختلالات تغذیه همراه است، ارایه نشده است.»

 

 

۱ـ حرکت روی یک مرز باریک

یکی از مشکلات اصلی در ارزیابی این که آیا علاقه و عادت به تمرین به سوی وابستگی افراطی پیش می‌رود یانه، بر می‌گردد به این واقعیت که جامعه مدرن به طور معمول افراد را تشویق می‌کند به سطحی از پایبندی به تمرین که می‌تواند در بروز چنین وابستگی‌هایی نقش داشته باشد.

 

شرینگ می‌گوید: «شاید بعضی افراد بیش از اندازه تمرین کنند به تا از دیگر مشکلاتی که دارند غافل شوند، به این دلیل که هیچ راه بهتری برای رهایی از آنها سراغ ندارند. در این موارد، اعتیاد یک تاکتیک اجتنابی ناخودآگاه است و در واقع اغلب در زیر سایه رفتار اعتیاد گونه مخفی می‌شود. از آنجا که این افراد اغلب نسبت به رفتاری که تحت پوشش تمرین آن را مخفی می‌کنند آگاهی ندارند، وقتی در مورد دلیل تمرین بیش از حد مورد سؤال قرار می‌گیرند اغلب واکنش تدافعی نشان می‌دهند.»

 

شرینگ می‌گوید: «آنها می‌گویند تمرین باعث ایجاد لذت برای شان می‌شود. وقتی در واقع تنها یک مکانیزم پوششی است – راهی ناخودآگاه برای اجتناب از هر آنچه باعث مشکل برای‌شان شده، که می‌تواند شامل استرس، آسیب‌های عاطفی، مشکل در روابط احساسی، و تنفرهای فردی باشد. اما به محض این که این رفتارهای اجتنابی به عادتی در زندگی آنها بدل شود، خود به عنوان یک مشکل بروز می‌کند. و باعث می‌شود فرد از رفع مشکلات اصلی خود غافل شود.»

 

 

 

 

علایم اعتیاد به تمرین اعتیاد چیست؟

شاید بپرسید خب چطور باید ارزیابی کرد که آیا جزو معتادین به تمرین به شمار می‌آییم یا این که تنها علاقه به تمرین منظم داریم؟
شرینگ می‌گوید علایم مشخصی را می‌توان در مورد اعتیاد به تمرین مد نظر قرار داد، شامل فاصله گرفتن فرد از تعهداتی که نسبت به خانواده‌اش دارد، نادیده گرفتن اهمیت روابط اجتماعی و خانوادگی زمانی که وقت تمرین فرا می‌رسد، احساس گناه بیش از حد وقتی فرد حتی یک جلسه تمرین خود را از دست می‌دهد، وسواس نسبت به جلسات تمرین و برنامه تمرین و تغذیه‌ای که در اختیار فرد است، صرف زمان زیاد برای تمرین و قرار گرفتن در پوشش دفاعی و رفتار پرخاشگرانه زمانی که در برابر انتقاد دیگران قرار می‌گیرد، غفلت از دیگر جنبه‌های مهم و سازنده در زندگی مثل کار و تحصیل. معتادان به تمرین اغلب با سطوحی از افسردگی، اضطراب و اختلالات عصبی هم مواجه هستند.

 

شرینگ می‌گوید: «اولین قدم من در مورد مراجعینی که مشکوک به اعتیاد به تمرین هستند این است که برای دو هفته عدم تمرین را به آنها تجویز می‌کنم. این محدوده زمانی، باعث از دست رفتن هیچ مقدار قابل توجهی از قدرت یا آمادگی فرد نمی‌شود، ولی برای شما حقایق زیادی در مورد رابطه‌تان با تمرین را روشن می‌کند». او ادامه می‌دهد: «البته افرادی که اعتیاد به تمرین دارند، بعید است حتی بتوانند ۵ روز را دور از تمرین تحمل کنند. بدون این که رفتارهای غیرمعمولی از خود نشان دهند.» شرینگ می‌گوید نوع خاصی از فعالیت بدنی که با عنوان تمرین رهایش تنش (TRE) شناخته می‌شود می‌تواند به افراد برای غلبه بر استرس کمک کند. «همه ما برای مواجه شدن با استرس، مکانیزمهای طبیعی درونی در بدن خود داریم که با عنوان مکانیزم لرزه شناخته می‌شود که در جهت کاهش استرس عمل می‌کند.

 

 

این مکانیزم پس از تمرین، یا زمانی که شوکی را تجربه می‌کنیم رخ می‌دهد – و شیوه بدن برای حذف مقدار اضافی آدرنالین و کورتیزول است، که هورمون‌هایی هستند که در شرایط خاص که به عنوان شرایط جنگ و گریز معروفند، فعال می‌شوند. زمانی که این مکانیزم عملکرد صحیحی نداشته باشد به بازگشت سطوح هورمون‌ها به مقادیر پایه کمک می‌کند، ولی ممکن است ما به واسطه سطوح بالای استرس که به طور مداوم بر بدن خود تحمیل کرده‌ایم، این چرخه بازخورد طبیعی را سرکوب کرده باشیم. در چنین حالتی، تمایل داریم راه‌های دیگری بیابیم برای غلبه بر شرایط، که اغلب به صورت اعتیادهایی در فرد بروز می‌کند که اعتیاد به تمرین هم یکی از آنهاست.» آنچه TRE انجام می‌دهد فعال سازی و استفاده از مکانیزم طبیعی بدن برای کاهش استرس و کاهش تنش است.

 

شرینگ می‌گوید: «پس از یک جلسه TRE، افراد احساس می‌کنند برای غلبه بر رفتارهای اعتیاد گونه، ارامش بیشتر، شادابی بیشتر و قدرت بیشتری دارند. این یک درمان برای اعتیاد نیست، ولی یک مکانیزم غلبه طبیعی در اختیار بدن می‌گذارد تا هر هفته برای بهبود تحمل فرد در برابر استرس و احساسات از آن استفاده کند.

 

در پایان شرینگ صحبت‌ها و نظارت خود را چنین جمع‌بندی می‌کند: «متأسفانه نمی‌توانید به انجام آنچه سرپوشی است بر مشکلات‌تان ادامه دهید. و اگر تمرین بهانه‌ای است برای این که سختی‌های زندگی را نادیده بگیرید، اکیداً توصیه می‌کنم به یک روانشناس کارآزموده مراجعه کنید برای این که مشورت و کمک بگیرید تا هم از جهت ذهنی و هم از جهت جسمی بتوانید راه حل واقعی برای مشکلات خود بیابید نه این که با پناه بردن به مشغله‌های دیگر، مشکلات تازه‌ای برای خود ایجاد کنید.»

 

 

۲ـ تست اعتیاد شناسی!

برای این که بهتر ارزیابی کنید که آیا دچار اعتیاد به تمرین هستید یا نه، سؤالات زیر را از خود بپرسید و پاسخ دهید:

 

– آیا عادت شما به تمرین باعث مشکلاتی در زندگی شما شده؟ آیا باعث شده دوستان خود را از دست بدهید یا در روابط عاطفی شما مشکل ایجاد شود؟ (بله یا خیر)

 آیا افرادی که در زندگی شما هستند در مورد مقدار تمرینی که انجام می‌دهید با شما بحث و جدل می‌کنند؟ (بله یا خیر)

 آیا حس می‌کنید نیاز دارید به طور مداوم بر مقدار تمرین خود بیافزایید برای این که احساس خوبی نسبت به خود داشته باشید؟ (بله یا خیر)

 آیا تمرین باعث ضعف و بیماری در شما می‌شود به جای این که باعث تقویت سلامتی و قوی‌تر شدن‌تان شود؟ (بله یا خیر)

 آیا به طور مداوم احساس خستگی دارید؟ (بله یا خیر)

 آیا میل جنسی شما کاهش یافته است؟ (بله یا خیر)

 آیا احساس می‌کنید در حال افت هستید؟ (بله یا خیر)

 آیا خواب کافی دارید؟ (بله یا خیر)

 آیا با این که دچار آسیب دیدگی هستید همچنان تمرین می‌کنید؟ (بله یا خیر)

 آیا اغلب تلاش می‌کنید تا فرصتی پیدا کنید برای این که جلسات تمرین اضافی انجام دهید؟ (بله یا خیر)

 آیا زمان‌هایی که وظایف و مشغله‌های متعددی دارید باز هم نمی‌توانید از تمرین صرف نظر کنید؟ (بله یا خیر)

 آیا ارزش خود را در گرو نتایج تمرین و ورزشی که انجام می‌دهید می‌دانید؟ (بله یا خیر)

 آیا تصمیمات خود را بر اساس امکان و توانایی وجود تمرین اتخاذ می‌کنید، مثلا وقتی می‌خواهید برای مسافرت جایی را انتخاب کنید اول به ذهن‌تان می‌آید که آیا در آن محل امکان تمرین وجود دارد؟ (بله یا خیر)

 اگر برای هدف خاصی تمرین می‌کنید آیا فکر می‌کنید می‌توانید پس از رسیدن به آن هدف، به خودتان استراحتی بدهید؟
پاسخ‌های خود را تا اینجا ارزیابی کنید، اگر هنوز مطمئن نیستید که اعتیاد به تمرین دارید یا تنها خود را متعهد به تمرین می‌دانید، تست پیش رو را انجام دهید.

 

 

درمان تمرین زدگی در بدنسازی

 

 

 

۳ـ تست اعتیاد به تمرین!

یکی از ابزارهای خوبی که می‌توانید استفاده کنید برای تعیین این که آیا به تمرین اعتیاد دارید یا نه انجام تست پیش رو ست که توسط متخصص روانشناسی – دکتر مارک گریفیتز طراحی شده است. این تست شامل ۶ سؤال است که پاسخ‌ها از شماره ۱ تا ۵ است بر اساس مقیاس زیر:

 

۱) کاملاً مخالفم
۲) مخالفم
۳) نمی دانم
۴) موافقم
۵) کاملاً موافقم

 

در پاسخ به هر پرسش، بر اساس راهنمایی بالا عدد ۱ تا ۵ را انتخاب کنید:

 

۱- تمرین، مهم‌ترین فاکتور زندگی من است.
۱ ۲ ۳ ۴ ۵
۲- به واسطه مقدار تمرینی که انجام می‌دهم بین من و شریک زندگی‌ام مشاجره وجود دارد.
۱ ۲ ۳ ۴ ۵
۳- از تمرین به عنوان راهی استفاده می‌کنم برای تغییر خلق و خو (مثلا برای رسیدن به حس بی خیالی نسبت به مشکلاتم)
۱ ۲ ۳ ۴ ۵
۴- به مرور زمان به مقدار تمرین روزانه‌ام اضافه کرده‌ام.
۱ ۲ ۳ ۴ ۵
۵- اگر یک جلسه تمرینم را از دست بدهم از نظر رفتاری دچار آشفتگی می‌شوم.
۱ ۲ ۳ ۴ ۵
۶- اگر مقدار تمرینم را کاهش دهم و سپس دوباره شروع کنم، باز هم به سرعت به مقدار تمرینی که قبلاً انجام می‌دادم بر می‌گردم.
۱ ۲ ۳ ۴ ۵
۴ـ امتیاز خود را ارزیابی کنید!
 کسب امتیاز بین ۲۴ تا ۳۰ به این معنی است که احتمال خیلی زیادی وجود دارد که دچار عارضه اعتیاد به تمرین باشید.
 امتیاز بین ۱۳ تا ۲۳ به این معنی است که شما تحت ریسک متوسط قرار دارید از جهت اعتیاد به تمرین.
 عدد بین ۰ تا ۱۲ به معنای ریسک اندک درمورد ابتلا به اعتیاد تمرینی است.