شیر پر چرب بخوریم یا شیر بدون چربی؟

شیر پر چرب بخوریم یا شیر بدون چربی؟

 

2307

 
همیشه نمی شود همه مسائل را سیاه و سفید دید! به واسطه وجود متغیرهای گوناگون گاهی لازم می شود که تحت شرایط مشخص در مورد هر چیزی اظهار نظر کرد.
در مقایسه با شیر پر چرب و نوع بدون چربی آن به نظر شما گزینه برتر کدام است؟ پاسخ باید مرتبط با هدف و شرایط شما داده شود و هیچ نظر قطعی وجود ندارد. هر دو گزینه برای بدن مفید هستند اما واقعأ کدامیک از آنها می تواند لقب بهترین را یدک بکشد؟ در دهه ۱۹۵۰ میلادی، بدنسازان گزینه های محدودی برای محصولات پروتئینی در اختیار داشتند. محصولاتی هم که موجود بود دارای طعم نامطبوع و قابلیت هضم پایین بودند، به همین دلیل خیلی از بدنسازان آن دوران به مصرف شیر روی آوردند، چرا که نسبتأ پر پروتئین و پرکالری است و به راحتی در دسترس بود. امروزه شیر از لیست مواد غذایی محبوب خیلی از بدنسازان خارج شده اما هنوز برای جوانان بدنساز که دنبال افزایش حجم هستند یک منبع عالی غذایی به حساب می آید. سوال این است که کدام نوع شیر بهترین است؟

 

 

عشقی به نام کم چرب
اغلب بدنسازان به سمت شیر بدون چربی می روند چون تصور بر این است که پروتئین بیشتری دارد. اما این به آن معنا نیست که الزامأ انتخاب بهتری است! تنها فرقی که دارند، این است که شیر کامل حاوی مقدار بیشتری چربی است که کمک می کند جریان جذب پروتئین آهسته تر شود در حالی که کاهش دهنده سرعت ترشح انسولین نیز است.
در واقع پروتئین عضله ساز این ماده غذایی به صورتی مقاوم در بدن آزاد می شود که در واقع بهترین نوع جذب می باشد.

 

اعداد و ارقام
در مقایسه ارزش غذایی می توان شیر بدون چربی و شیر کامل یا همان شیر پر چرب را با توجه به اعداد و ارقام زیر مورد بررسی قرار داد.
۱ لیوان شیر بدون چربی
۶/۸۶ کیلو کالری
۸ گرم پروتئین
۱۲ گرم کربوهیدرات
۴/۰ گرم چربی (بین ۰ تا ۳ متغیر)

۱ لیوان شیر پر چرب
۱۵۲ کیلو کالری
۸ گرم پروتئین
۱۲ گرم کربوهیدرات
۸ گرم چربی

 
بهترین در شرایط
در همه اوقات روز به غیر از زمان نزدیک به جلسات تمرین شیر کامل (پر چرب) برای کسانی که قصد اضافه وزن مناسب دارند و از طرفی مشکل فشار خون و یا سایر بیماری های قلبی – عروقی را ندارند، انتخاب بهتری است. البته در صورت وجود هرگونه اختلال چربی های خون و یا سایر بیماری های قلبی – عروقی در تمامی موارد باید شیر کم چرب استفاده شود.
وقتی دنبال کالری و پروتئین بیشتر باشید شیر کامل گزینه مناسبی است و در ضمن انسولین کمتری هم ترشح می کند.
از سوی دیگر شیر بدون چربی جایگزین بهتری برای انواع نوشیدنی ها بعد از تمرین است چرا که حاوی چربی اندکی است.
اگر به مکمل پروتئینی دسترسی ندارید بعد از تمرین سراغ شیر بدون چربی (یا کم چرب) بروید. در ضمن بهتر است شیر را همواره با پودر قهوه، کاکائو و یا نسکافه نخورید…

مصرف شیر در بدنسازی

 

فیتنس