عوارض مکمل بدنسازی

عوارض مکمل بدنسازی

 

 

عوارض مکمل بدنسازی

 

 

 

درست است که تبلیغات زیادی بر روی مکمل های بدنسازی انجام می شود و همش در مورد فواید مکمل ها صحبت می شود.اما هر مکملی هم ممکن است دارای عوارض جانبی هم باشد

 

 

خیلی از ورزشکاران که از مکمل های قبل از تمرین استفاده می کنند فقط چند ماده اول که بر روی جدول مکمل درج شده توجه می کند و به بقیه ترکیبات مکمل کاری ندارند. تعداد ورزشکارانی که از مکمل های ورزشی استفاده می کنند خیلی زیاد است و به احتمال خیلی زیاد از عوارض مکمل ها هم اطلاع دارند اما چون می خواهند به بدن دلخواه خود دست یابند به عوارض مکمل ها بی توجهی می کنند

 

 

عوارض مکمل پروتئین

 

 

در زیر به عوارض برخی مکمل های قبل از ورزش می پردازیم:

 

استفراغ
مورمورشدن یا بی‌حسی در صورت، لب‌ها و یا انگشتان دست وپا
عصبی شدن
اسپاسم عضلانی
سردرد
برافروختگی و گرگرفتگی پوست
اختلال خواب
خارش
افزایش فشارخون
آسیب کلیه‌ها
درد قفسه سینه

 

 

 

بسیاری از این پیامدها اگر همراه با مصرف مقادیر زیاد کافئین یا سایر محرک‌ها باشند، نسبتاً متداول بوده و دوراز انتظار نیستند.

 

آیا مکمل های بدنسازی ضرر دارد

کمی کافئین چطور؟

 

به‌طور کلی، یکی از شایع‌ترین عناصر مکمل‌های پیش از تمرین، کافئین می‌باشد؛ که دلیل توجیه‌کننده‌ای هم دارد: کارایی دارد! ضمناً افراد زیادی هستند که به کافئین حساسیت دارند. بسیاری از مکمل‌ها، در مورد وجود کافئین در محصول‌شان روی برچسب اطلاع داده‌اند، اما هستند مکمل‌هایی که اطلاعات‌شان ابهام‌ برانگیز است. مشکلی که در مورد این برچسب‌ها وجود دارد این است که ما واقعاً نمی‌دانیم درونش چیست زیرا هر محصول، ” ویژگی‌های ترکیبی ” انرژی زای منحصربفرد خودش را دارد.

 

 

 

البته این برچسب‌ها در مورد عناصر فعال محصول اطلاعاتی می‌دهند اما ما هیچ آگاهی در مورد مقدار این عناصر نداریم. این مسئله مهمی است زیرا هر شخصی، مقاومت و تحمل خاص خودش را نسبت به ترکیبات متفاوت دارد و نمی‌توان اصول و دستور جامعی صادر کرد.
فقط به این بسنده می‌کنیم که این مکمل مفید است و ما را نمی‌کُشد!

 

 

خوشبختانه کمپانی‌های سازنده مکمل‌ها قرار است عناصر ” کُشنده ” را از ترکیبات‌شان حذف کنند! حالا چه به انتخاب خودشان و چه اجبار از طرف قانون! یکی از این عناصر، DMAA می باشد که سبب مرگ چندتن از سربازان ارتش آمریکا شده بود. چیزی که جایگزین این عنصر می‌شود، شاید تأثیر کمتری داشته باشد اما دست‌کم ریسک بسیار کمتری دارد.

 

 

عوارض مکمل گلوتامین

 

 

پیامدهای روحی و روانی مصرف مکمل‌های پیش از تمرین

 

به‌غیر از عوارض فیزیکی مصرف مکمل‌ها، مسئله‌ای که جای نگرانی دارد، ایجاد وابستگی و تأثیری است که روی وضعیت روحی و انگیزه ورزشکاران در بلند مدت دارد. انگیزه روانی افراد برای ورزش کردن چیست؟ زیبایی پسندی؟ افزایش طول عمر؟ اعتماد بنفس؟ همه موارد؟ چه چیزی باعث می‌شود کسی از خواب بیدار شود و ۲۰ مایل بدود؟

 

 

چه انگیزه‌ای سبب می‌شود یک نفر زندگی‌اش را متحول کند و درعرض یکسال ۷۰ کیلوگرم کم کند؟ حالا اگر وابستگی به مواد انرژی‌زا و تقویت‌کننده به وجود بیاید چه اتفاقی خواهد افتاد؟ چه برسر شرایط روحی و روانی خواهد آمد وقتی بعد از مدت‌های طولانی استفاده از این مواد، دیگر نخواهیم مصرف‌شان کنیم؟

 

 

به این باور خواهیم رسید که بدون این مکمل‌های کمک کننده نمی‌توانیم تمرین عالی داشته باشیم، طولانی و شدید تمرین کنیم، یا به اهدافی که داریم برسیم. این دیگر بدن ما نیست که وابسته به این ترکیبات شده بلکه ذهن و روان ماست که پذیرفته بدون این جادو، دیگر نمی‌تواند کاری بکند.

 

 

 

عوارض مکمل بدنسازی

 

 

تاثیر مکمل های بدنسازی بر ریزش مو

 

 

 

با ساخت و استفاده روز افزون از مکمل های بدنسازی و گرفتار شدن ورزشکاران در این دام دیگر نوشیدن آب زیاد،کربوهیدرات های پیچیده و گرم کردن مناسب اهمیت خودش را از دست داده و ورزشکاران به فکر کافیئن و کراتین و دز بالای مکمل ها هستند

 

 

وقتی ورزشکاران به مکمل های قبل از تمرین وابسته می شوند دیگر به این نوع مکمل ها اعتیاد پیدا می کنند.حتی ورزشکار در حدی معتاد به مکمل های قبل از تمرین می شود که فرقی نمی کند امروز تمرین دارد یا نه،اون مکمل پیش از تمرین خود را مصرف می کند
هوشمندانه عمل کنید

 

 

اولین و بهترین توصیه این است که از مصرف این مکمل‌ها صرف نظر کنید، اما اگر با وجود همه این موارد، انتخاب کرده‌اید که سراغ‌شان بروید، چند توصیه برای‌تان داریم که مفید است:

۱. تنها به اندازه توصیه شده مصرف کنید، دچار خیال‌پردازی نشوید و این مقدار را دو برابر و سه برابر نکنید تا وارد محدوده خطر نشوید.

۲. دوره‌ای مصرف کنید. احتمالاً تمایل دارید پیش از هر جلسه تمرین از مکمل استفاده کنید اما بدن‌تان به این مواد وابسته خواهد شد. سعی کنید هر سه بار که مکمل مصرف می‌کنید، یک هفته بدون آن تمرین کنید.

۳. یادتان باشد اگر مرتباً مکمل مصرف کنید، از حساسیت‌تان به کافئین کاسته شده و به دوزهای بالاترو بالاتری نیاز خواهید داشت تا اثرش را احساس کنید. این‌کار، فشار زیادی به غدد فوق‌کلیوی‌تان وارد کرده و این احتمال وجود دارد که دچار ” خستگی آدرنال ” شوید.

۴. همراه با محرک‌های دیگر مثل کافئین، ردبول، مانستر یا چای کافئین‌دار مصرف نکنید. در همان یک پیمانه پودرمکمل، کافئینی که موجود است، بسیار زیاد است. کافئین زیاد به شما این احساس بدی خواهد داد و از تمرین‌تان نتیجه خوبی نخواهید گرفت.

۵٫این را فراموش نکنید که خوردن غذاهای با کیفیت و پروتئین با کیفیت،داشتن استراحت کافی و نوشیدن آب فراوان از هر مکملی می تواند برای شما موثر تر باشد و می تواند در حین ورزش فوق العاده بر روی کارایی شما اثر گذار باشد