کورتیزول را با این ۳ مکمل کنترل کنید

  • تاریخ انتشار : ۱۳۹۴/۰۳/۳۰
  • نظرات : ۲دیدگاه

کورتیزول را با این ۳ مکمل کنترل کنید

 

بهترین مکمل های عضله ساز

تمرین با وزنه فشار زیادی بر بدن وارد می کند. این فشار اغلب مفید است، بشرطی که تمرین و تغذیه مناسبی داشته باشید. برای مثال در انتهای تمرین، سطوح تستسترون و هورمون رشد بطور معمول در سطح بسیار بالاتری است، ولی بخشی از این فشارهم جزو استرس های نامناسب طبقه بندی می شود. این استرس مضر با سطوح هورمون کورتیزول ارتباط تنگاتنگی دارد: این تهدید، تجزیه عضلات را تحریک می کند و از فعالیت های عضله سازی تستسترون ممانعت می کند. پس از تمرین، وقتی تستسترون درسطح بالایی است، معمولأ سطوح کورتیزول هم بالاست. پیشنهاد می شود با نظر کارشناسان، برای کنترل سطح این هورمون مخرب پس از تمرین مصرف این مکمل ها غذایی را تجربه کنید. آنها به حفظ کورتیزول در سطحی پایین و همزمان افزایش تستسترون به سطحی بالا کمک می کنند که نتیجه آن رشد عضلانی بیشتر و تقویت چربی سوزی خواهد بود.

 

 

فسفاتیدیل سرین (PS): این چربی ویژه در مقادیر اندک در لسیتین یافت می شود. تا همین اواخر،    PS استفاده شده در مکمل ها بطورعمده از بافت عصبی گاو بدست می آمد. اما در اغلب محصولات امروز از PS مشتق شده ازسویا استفاده می شود، بنابراین می توانید از سلامت آن هم اطمینان بیشتری داشته باشید. مطالعات متعددی نشان داده استفاده از مکمل PS بطورمؤثری کورتیزول را درپی تمرین سرکوب می کند. دوز پیشنهادی فسفاتیدیل سرین ۸۰۰ میلی گرم است که پیش از تمرین یا قبل از خواب (در روزهای غیرتمرین) باید میل کنید. اگر درپی مصرف PS در مفاصل خود احساس درد دارید، استفاده از آن را متوقف کنید تا وقتی درد مفاصل برطرف شود.

 

متوکسی ایزوفلاون: نام کامل این ماده -۵- methyl   methoxyisoflavone 7- است. این ایزوفلاون گیاهی سطح کورتیزول را کاهش می دهد و تولید پروتئین درعضلات را تقویت می کند. به این دلیل که کبد، بخش عمده متوکسی ایزوفلاونی را که مصرف می کنید خنثی می کند. دوز پیشنهادی برای این مکمل ۱ تا ۲ گرم در روز است در دوزهای تقسیم شده که یکی ازاین دوزها باید بلافاصله پس از تمرین میل شود.

 

وکسی مایز: تحقیقات نشان داده مصرف کربوهیدرات ها پس از تمرین بطورمؤثری کورتیزول را سرکوب می کند. کربوهیدرات های ساده از جمله دکستروز مناسب هستند به این دلیل که بسرعت به سلول ها منتقل می شوند، ولی مکملی مثلی مالتودکسترین، ویتارگو یا وکسی مایز بازهم بهترند. این کربوهیدرات های مرکب در واقع گلیکوژن عضلات را با سرعت قابل توجهی بیش از گلوکز بازسازی می کنند. مصرف حدود ۷۰ گرم کربوهیدرات از نوع مالتودکسترین، ویتارگو یا وکسی مایز برای این منظورایده ال است.

 

 

مجموعه آنتی کاتابولیک پیشنهادی (مکمل های غذایی):

 

ترکیب پیشنهادی دوز مصرف
فسفاتیدیل سرین۸۰۰ میلی گرم یک ساعت قبل از تمرین
متوکسی ایزوفلاون۱۰۰ تا ۵۰۰ میلی گرم بلافاصله پس از تمرین
وکسی مایز۷۰ گرم بلافاصله پس از تمرین

 

مکمل های بدنسازی