مفیدترین ادویه ها ویژه قهرمانان

مفیدترین ادویه ها ویژه قهرمانان
تمرین شدید بواسطه اعمال استرس بر بدن باعث ایجاد التهاب می شود. هر چند همین استرس به رشد عضلات و افزایش ظرفیت هوازی شما کمک می کند. اما لازمه تحقق این آثار مثبت، تغذیه مناسب است. از غذاهای کامل و غنی از آنتی اکسیدان های طبیعی از جمله سبزیجات میوه ها، غلات، آجیل ها و دانه های روغنی بهره گیری کنید.

 

ادویه های مشخصی هم هستند که منابع عالی از ترکیبات آنتی اکسیدان بشمار می آیند و در مقایسه گرم به گرم، قویتر از هر ماده غذایی دیگری می توانند رادیکال های آزاد تولید شده در نتیجه تمرین را خنثی کنند. ضمن اینکه ادویه ها طعم غذاهای شما را هم بهبود می دهند. ۴ ادویه ای که در ادامه معرفی می شوند از جمله بهترین گزینه ها بشمار می آیند.
زنجبیل

 

زنجبیل در بدنسازی

 
این ادویه تند و معطر حاوی ترکیباتی است با عنوان جینجرول، که دارای خواص ضد التهابی قدرتمندی هستند و مطالعات نشان داده است که باعث کاهش چشمگیر ترکیباتی می شوند که می توانند التهاب را در مفاصل و سیستم ایمنی در پی داشته باشند. مشاهده شده است جینجرول مانع تولید مواد اکسیدان قوی مشتق از نیتریک اکسید می شود که در بروز بیماری های التهابی مزمن، نارسایی قلبی، دیابت و سکته ها نقش دارند. مطالعات همچنین آثار ضد سرطانی را برای زنجبیل گزارش داده اند.
مقدار مصرف روزانه:
یک گرم پودر خشک
اضافه کنید به:
سوپ ها، سبزیجات بخارپز و سالادها

 
فلفل قرمز

 

فلفل قرمز در برنامع غذایی بدنسازی

 
کپساسین که در فلفل های تند یافت می شود، به مبارزه با التهاب، کاهش کلسترول، اجتناب از شکل گیری لخته های خون و ممانعت از ایجاد رادیکال های آزاد ناشی از آسیب چربی های خون کمک می کند. کپسایسین همچنین ترموژنسیس را تقویت می کند که می تواند به تقویت کاهش وزن کمک کند.
مقدار مصرف روزانه:
۳۰ تا ۱۲۰ میلی گرم فلفل تند به شکل کپسول ۳ مرتبه در روز، یا همین مقدار پودر قلفل تند به همراه غذا.
اضافه کنید به:
گوشت، سس ها، سوپ  و غذاهای مختلف

 
دارچین

 

دارچین در غذای بدنسازان

این ادویه قهوه ای رنگ که از پوست نوعی درخت بدست می آید، حاوی ترکیبات فعالی است که از شکل گیری ترکیبات التهاب زا در بدن اجتناب کرده و پس از مصرف وعده های پر کربوهیدرات کمک به کاهش نرخ افزایش قند خون می کند. طی مطالعاتی مشاهده شده قدرت آنتی اکسیدان دارچین بیش از هر ادویه دیگری است.
مقدار مصرف روزانه:
یک تا ۶ گرم بصورت پودر.
اضافه کنید به:
جو دوسر، آب میوه ها، چای و قهوه

 
زرد چوبه

 

زرد چوبه در بدنسازی

این ادویه نارنجی رنگ که از ریشه گیاهی از خانواده زنجبیل بدست می آید ادویه رایج مردم آسیا است. یکی از مشهورترین پلی فنولهای زردچوبه که بیشترین مطالعه روی آن انجام شده، کورکومین نام دارد که کارایی بالایی در تنظیم التهاب، کاهش اکسیداسیون و تنظیم قند خون است. مشخص شده، زرد چوبه بطور کلی باعث کاهش تولید پروتئین هایی می شود که با بروز التهاب در بدن مرتبط هستند.
مقدار مصرف روزانه:
یک تا ۳ گرم بصورت پودر خشک یا ۴۰۰ تا ۶۰۰ میلی گرم کوکومین، ۳ بار در روز
اضافه کنید به:
گوشت (برای طعم بهتر)، سس سالاد، چای، آب میوه ها وشیر

 

 

 

این مقالات را هم ببینید:

برنامه غذایی

برنامه غذایی:رژیم مخصوص چربی ۷ درصد

میزان مناسب مصرف زرده تخم مرغ