میزان مناسب مصرف زرده تخم مرغ

میزان مناسب مصرف زرده تخم مرغ

 

سفیده تخم مرغ در برنامه غذایی

 

 
تقریبا هر بدنسازی از نقش مفید سفیده تخم مرغ به عنوان منبع پروتئینی اطلاع دارد . یک سفیده تخم مرغ شامل ۶/۳ گرم پروتئین ، ۱۷ کالری و بدون چربی می باشد. اما از زرده تخم مرغ که میزان بالایی کلسترول دارد نیز نباید غافل شد.در زرده نیز مواد مغذی با ارزشی وجود دارد.

 
زرده تخم مرغ دارای چربی سالم
زرده تخم مرغ شامل اسیدهای چربی امگا ۳ در فرم اسید دوکوزاهگزانوئیک (DHA) می باشد،همان چربی سالمی که در ماهی بخصوص ماهی آزاد به وفور پیدا می شود.وجود DHA به جهت ارتباط بین سلولی در سیستم عصبی ،عملکرد مغز و چشم و تنظیم چربی در خون اساسی است.عادات اشتباه غذایی سبب می شود که اکثر مردم به لحاظ اسیدهای چربی امگا ۳ دچار کمبود باشند و این کمبود می تواند منجر به فقدان ماهیچه شود.

 
زرده تخم مرغ حاوی DHA
یک زرده تخم مرغ شامل ۱۸ میلی گرم DHA می باشد.البته اگر مرغ های تخم گذار با یک برنامه غذایی مخصوص و سرشار از DHA تغذیه شده باشند،تخم مرغ های مزبور می توانند تا ۱۲۰ الی ۱۵۰ میلی گرم حاوی DHA باشند.

 

 
تخم مرغ های حاوی لسیتین
دیگر ماده مغذی با ارزشی که در زرده تخم مرغ یافت می شود و شما احتمالا از یک عدد تخم مرغ به کسب میزان کافی ای از آن نائل نمی شوید، لسیتین نام دارد.لسیتین تحرک غشاهای سلولی را افزایش می دهد.همچنین به حفظ سطوح چربی و کلسترول نیز کمک می کند. هر سلول در بدن انسان به لسیتین نیاز دارد،معذلک یافتن آن در غذاهای دیگر بسیار مشکل می باشد.یک تخم مرغ بزرگ شامل کمی بیشتر از یک گرم لسیتین می باشد.

 
میزان مصرف در دوران رژیم و حجم
یک زرده تخم مرغ متعلق به یک تخم مرغ بزرگ شامل ۵۵ کالری ،۷/۲ گرم پروتئین و ۵/۴ گرم چربی می باشد.وقتی در مرحله رژیم هستید، یک یا دو عدد زرده تخم مرغ به همراه سفیده های موجود در برنامه تان میل کنید ، بدین جهت که آنها شامل روغن های سالم می باشند. اما اگر واقعا قصد دارید  تا میزان کالری تان را کاهش دهید از خوردن آن جلوگیری کنید.ولی اگر در صدد کسب سایز هستید ، می توانید میزان زرده ها را به چهار عدد هم برسانید.