نبایدهایی که باید حذف کنید

نبایدهایی که باید حذف کنید

 

بعضی کارها هستند که باید انجاشان ندهید! یعنی انجام دادن ‌شان شما را از رسیدن به هدف دور می‌کند!
این کارها همان «نبایدها» هستند که باید مراقب‌شان باشید. مثل نخوردن بعضی غذاها، تمرین نکردن افراطی، نخوردن پروتئین اضافی و…

 

 

در این مقاله بعضی نبایدهای فیتنس را بررسی می‌کنید.

 

 

۱- سوخت نامناسب قبل از تمرین

 

در حین تمرین بدنسازی چه بخوریم

 

آنچه قبل از تمرین بدنسازی میل می‌کنید می‌تواند به مهار کردن خستگی کمک کند، اما آیا می‌دانید برخی غذاهای خاص می‌توانند تمرین شما را کم‌بازده‌تر کنند؟
غذاهای چرب مثل آجیل و یا آووکادو هضم‌شان زمان زیادی می‌برد، بنابراین اگر بخواهید در فاصله کوتاهی بعد از مصرف آنها تمرین کنید، بدن را با خودش برای جریان خون در رقابت می‌برید.
اگر خون بخواهد بین گوارش و عضلات رقابت کند نتیجه‌اش افت‌ بازدهی در تمرین است و می‌تواند منجر به گرفتگی عضلانی هم بشود.
یکی دیگر از اشتباهات وعده قبل از تمرین عدم مصرف کربوهیدرات کافی است. اگر مصرف این ماده غذایی خیلی کم باشد می شود گفت که انجام طولانی، شدید و کالری‌سوز درواقع امری غیرممکن است.

 

 

۲- هوازی کم‌اثر

 

تمرینات هوازی قبل یا بعد از تمرینات بدنسازی؟

 

بله تمرین هوازی باعث افزایش سلامت قلب می‌شود، کالری‌سوز است و برای خیلی‌ها می‌تواند روشی 
مؤثر برای ریلکس کردن باشد، اما همه تمرینات هوازی یکسان نیستند.
به‌طور مثال صرف کردن زمان طولانی روی تردمیل یا دوچرخه ثابت می‌تواند حجم عضلانی خالص شما را بسوزاند که در بلند مدت منجر به کاهش متابولیسم و دشوار شدن چربی‌سوزی و کاهش وزن می‌شود.
تمرینات استقامتی بدن را ترغیب می‌کنند تا غذاها را به صورت چربی در بدن ذخیره کنند، چرا که چربی‌ها ضمانتی هستند، برای این که ذخایر انرژی برای تمرینات بلند مدت تامین باشد. کسانی که تمرین هوازی را با تمرینات پرشدت فول بادی وزنه ترکیب می‌‌کنند حدوداً ۲ برابر کسانی که فقط هوازی با شدت متوسط اجرا می‌کنند، جربی می‌سوزانند.
یک راه دیگر این است که زمان تمرین هوازی را کم کنید و در محدوده ۳۰ الی ۴۵ دقیقه حفظ کنید و از اینتروال‌های سرعتی استفاده کنید به‌طوری‌ که ۶۰ ثانیه با همه توان وسرعت هوازی بزنید و سپس ۲ الی ۳ دقیقه با سرعت متوسط ادامه دهید.

 

 

۳- ریکاوری به روش غلط

 

ریکاوری بدن بعد از تمرین

 

باور کنید یا خیر ریکاوری و استراحت به ‌حد جلسات تمرین مهم هستند.وقتی که به حد کافی بین جلسات تمرین ریلکس نکنید، بدن شروع می‌کند به ترشح کورتیزول (هورمون استرسی که باعث افزایش ذخایر چربی شده و اشتها را زیاد می‌کند) و این ترکیب مهلکی است برای هر کسی که به دنبال کاهش وزن و چربی‌سوزی است.
نیاز به استراحت معنایش این نیست که به ازای هر جلسه تمرین ۲ روز استراحت کنید! بلکه باید تمرینات را تغییر دهید به‌ طوری‌ که عضلات مشابه را در روزهای متوالی تحت فشار قرار ندهید.
معنایش این است که انجام تمرین فول بادی (کل بدن) در روزهای متولی فول است و مثلاً یک روز بالاتنه و  روز بعد پایین‌تنه روش خوبی است و همچنین داشتن جلسات تمرین سبک و سنگین به صورت تناوبی مهم است. تمرینات سبک مثل یوگا یا اسپینینگ و تمرینات سنگین مثل تمرین روی کل بدن. این روش کمک می‌کند عضلات زودتر ریکاوری شوند بدون این که بخواهید جلسات تمرین را کم کنید. درواقع یک رویه برد ـ برد است.

 

 

 

۴- عرق نکردن به اندازه کافی

 

عرق کردن در تمرینات بدنسازی

 

درست  است که یک جلسه تمرین «بد» بهتر از تمرین نکردن است، اما این به شرطی صادق است که بعضی از جلسات تمرین (نه همه آنها) کمبود شدت داشته باشند.
خودتان صادقانه می‌دانید که شرکت در کلاس هفتگی زومبا یا انجام تمرین وزنه سبک که به سختی باعث تعریق‌تان می‌شود نمی‌تواند برای رسیدن به فیزیک کم‌چرب که در ذهن‌تان است کمک کند.
اگر می‌خواهید در بدن تغییرات محسوسی را مشاهده کنید باید عضلات را به چالش بکشید. بلند کردن وزنه‌های سنگین بهترین روشی است که می‌شود با آن متابولیسم را افزایش داد، رشد بلند مدت عضلاتی بوجود آورد و در عین حال کم‌چربی باقی ماند.
اگر بیشتر از ۱۰ تکرار در هر ست انجام می‌دهید احتمالاً وزنه کاربردی‌تان به‌حد کافی سنگین نیست، بنابراین همیشه سعی کنید  دامنه تکرارهای متفاوتی استفاده کنید و درصدد باشید که وزنه را افزایش دهید. در مورد تمرینات هوازی هم قانون مشابهی صادق است، یعنی باید سرعت را اضافه کنید یا مقاومت را بالا ببرید.
باورتان نمی‌شود؟ به این موضوع توجه کنید: یک ورزشکار ۷۰ کیلویی که تردمیل را با سرعت ۵ مایل در ساعت کار می‌کند می‌تواند با افزایش دادن سرعت به ۶ مایل در ساعت ۲۵ درصد کالری سوزی خود را اضافه کند و این در بلندمدت می‌تواند باعث کاهش وزن محسوس شود.

 

 

۵- تنوع ندادن به تمرین

 

تنوع در تمرینات بدنسازی

 

تکرار یک برنامه تمرین برای ماه‌های متوالی و انتظار کاهش وزن از آن مثل این است که رژیم نباشیم و توقع چربی‌سوزی داشته باشید، یعنی که روش جواب نمی‌دهد.
شاید یک برنامه شما را در کاهش وزن ۲ کیلویی اول کمک کند، اما بعد از آنکه حرکات برای‌تان ساده شد، پیشرفت‌تان بی‌شک متوقف می‌شود. اگر می‌خواهید نتایج مداوم باشد، لازم است برنامه‌های تمرین را تغییر دهید و حرکاتی را اجرا کنید که در آنها خوب نیستید و بدین‌طریق بدن را به چالش بکشید.
برای تداوم نتیجه‌گیری باید از شدت و مدت تمرین متنوعی در باشگاه استفاده کنید و ماهی یک نوبت برنامه خود را عوض کنید.
برای تنوع می‌توانید مثلاً کلاس بوکس را امتحان کنید تا از یکنواختی کلاس یوگا خلاص شوید یا اینکه مثلاً هر ۴ هفته یک بار تمرین وزنه و هوازی خود را عوض کنید.

 

 

۶- دریافت پروتئین اضافی

قیمت پروتئین وی 100 درصد

 

 

بی‌شک واقف هستید که مصرف پروتئین بعد از تمرین به ترمیم و رشد عضلات کمک می‌کند. محققان می‌گویند آنهایی که حدود ۷۰ گرم وزن دارند نیم ساعت بعد از تمرین ۲۰ گرم پروتئین بخورند به بهترین نتیجه می‌رسند.
خانم‌هایی که اندکی کمتر از این وزن دارند نیاز پروتئین‌شان حتی به ۱۲ گرم می‌رسد مصرف اضافه بر نیاز می‌تواند به صورت چربی در بدن ذخیره شود، در حالی که آمینواسید اضافی به‌راحتی دفع می‌شود.
یک کاسه ماست با ۲ درصد چربی می‌تواند همان میزان پروتئین را برای یک ورزشکار خانم تامین کند که البته مصرف و حمل آن نیز بسیار ساده است. می‌توانید داخل ماست اندکی تمشک و یا توت فرنگی تازه بریزید تا طعم بهتری پیدا کند و کربوهیدرات دریافتی‌اش هم بالاتر برود.

 

 

۷- فعالیت ناکافی

به‌طور حتم هفته‌ای ۱ یا ۲ جلسه تمرین باشگاهی می‌تواند سلامت قلب را بهبود دهد و درحالت روحی هم تاثیر مثبت دارد، اما اگر هدف‌تان کاهش وزن یا ذخایر چربی باشد نیاز است مداوم‌تر از حد تمرین کنید.
وقتی که هدف کاهش چربی است می‌توانید روزی ۴ کیلومتر دویدن و یا ۳۰ دقیقه رکاب زدن را هدف قرار دهید یا همین مدت را تمرین وزنه به صورت دایره‌ای اجرا کنید.
مهم نیست چه فعالیتی باشد، مهم این است که هر روز فعال باشید. برای آنکه به تمرینات متعهد بمانید در شروع هر هفته بنشینید و برنامه‌های تمرین خود را یادداشت کنید سپس به آن متعهد شوید، باید توقعات واقع‌گرایانه داشته باشید و سپس با روشی سالم به خودتان در پایان هفته پاداش دهید. وقتی هم به اهداف می‌رسید برای خودتان جایزه بخرید مثل یک جفت کفش ورزشی جدید.