همه چیز در مورد استیکینگ پوینت

همه چیز در مورد استیکینگ پوینت

 

 

mens-fitness-how-to-get-ripped-muscle-custom-1-3-1200x480

استیکینگ پوینت (Sticking Point) به مرحله ای (نقطه ای) از تکرار اطلاق می شود که فرد احساس می کند تناژ وزنه، قبل از اینکه طول دامنه حرکتی (Rom) را کامل طی کند به سنگین ترین حد خود رسیده است؛ همچنین به لحظه ای که به احتمال قوی شما به ناتوانی آنی و زودگذر عضله دست پیدا کرده اید (در هر نقطه ای از طول دامنه تکرار).

 

 

 
تحقیق و پژوهش
محققین دانشگاه نیویورک با انجام آزمایشاتی تخمین زده اند که برای مطلع شدن مفیدتر و مناسب این مرحله از طول دامنه تکرار (Sticking Point) احتیاج خواهیم داشت به چندین نگرش و نسخه مورد به مورد؛ تا بتوان به آن رسیدگی کرد.

 

 

 
یافته ها
استیکینگ پوینت از طول نیروی رابطه عضلات، سرعت انقباض، انرژی کشسانی بافت عضلانی که در حالت کشش بیهوده صرف می شود، کوتاه نمودن چرخه و تغییر در قدرت نفوذ بیومکانیکی ناشی می شود.

 

 

 
نتیجه
استیکینگ پوینت چندین عامل موثر را از آن خود نموده که در مسیرهای متفاوتی بر همدیگر تاثیر خواهند گذاشت. استراتژی، تمرین جهت غلبه نمودن استیکینگ پوینت باید با توجه به توانایی ورزشکار و همچنین نوع تمرینات معین می شود.

 

 

 
کاربرد
•    تمرینات تک مفصلی جهت قدرتمند ساختن عضلات هدف موثر هستند.
•    اجرای تکرارها با دامنه نیمه بر روی محلی (نقطه ای) تمرکز می کند که آنجا استیکینگ پوینت رخ می دهد.
•    تقویت قدرت عضلانی جهت افزایش حرکت آنی وزنه به سمت استیکینگ پوینت خواهد رفت.
•    تغییر دوره ای در تکنیک های تمرینی (تغییر در فاصله گیرش دست از یکدیگر، حالت ایستادن در حین وزنه زدن، سرعت انقباض عضلانی و …) بسیار کارساز می باشد.
•    استفاده از ابزارهای متفاوت جهت تغییر در مقاومت خرج شده از طرف عضله هدف؛ و به بیان ساده تر، اتصال زنجیر و یا کش لاستیکی به وزنه در طول اجرای تکرارها.
منبع: فلکس

 

 

 

 

 

این مقالات را هم ببینید:

برنامه بدنسازی

حرکتی که قبل از آمدن به باشگاه باید انجام دهید

رشد عضلانی با رعایت نکات اساسی در زمینه تغذیه