پروتئین وی؛ پروتئین برتر

پروتئین وی؛ پروتئین برتر

 

 

بهترین نوع پروتئین وی

فواید پروتئین وی فراتر از عضله‌سازی است

 

 

بدنسازانی که پروتئین وی مصرف نمی‌کنند به پتانسیل کامل خود دست نمی‌یابند. شواهد علمی متعددی وجود دارد که پروتئین وی را به عنوان مفیدترین نوع پروتئین برای ساختن توده عضلانی خالص به شمار آورده.

 

 

تئوری‌های بسیاری وجود دارد در این مورد که چرا وی دارای چنین فواید مثبتی است:

۱) وی، حاوی مقادیر بالایی از آمینواسیدهای شاخه‌دار است.
۲) وی، خصوصاً غنی از لوسین است، آمینو اسیدی بسیار آنابولیک
۳) وی پروتئین کاملی است که ارزش بیولوژیکی بالایی دارد و به سرعت در بدن جذب می‌شود.

 

پروتئین وی و کازئین دو پروتئین موجود در شیر هستند. وی پروتئین مایعی است که در پروسه تولید پنیر در آب باقی مانده از پنیر جدا می‌شود. پروتئین وی در فرم‌های متعددی قابل دسترس است، از جمله کنستانتره، ایزوله، و هیدرولیزه.وی کنستانتره در واقع نوع غیرفرآوری شده از این پروتئین است که شامل کلسترول، لاکتوز، چربی و مواد معدنی بیشتری است، با خلوص حدود ۸۰ درصد پروتئین.

 

حقیقت کوچکی در مورد وی کنستانتره وجود دارد، و این است که آنها در طی فرآیندی به دست می‌آیند که شامل حرارت بالاست، و حرارت مذکور باعث اکسیداسیون کلسترول می‌شود که می‌تواند آن را به نوع ناسالم‌تری تبدیل کند. پروتئین وی ایزوله، که با خالص سازی پروتئین وی کامل به دست می‌آید، حاوی کلسترول خیلی کمتری است، ازاین رو گزینه‌ی سالم‌تری برای مصرف به شمار می‌آید.

 

جالب این که در حالی که شیر گاو حاوی ۲۰ درصد وی و ۸۰ درصد کازئین است، شیر انسان ۶۰ درصد وی و ۴۰ درصد کازئین دارد. آیا به این معنی نیست که انسان‌ها برای رشد نیاز به وی بیشتری دارند؟ آیا طبیعت برنامه ریزی شده برای این که از این طریق فواید بیشتری را از جهت سلامتی برای فرزندان ما تأمین کند؟

 

اگر شما جزو خوانندگان دایمی ما باشید همین حالا هم می‌دانید که پروتئین وی، پروتئین برتر برای عضله سازی و ریکاوری از جلسات شدید تمرین به شمار می‌آید. آنچه شاید ندانید این است که وی‌ می‌تواند فواید دیگری هم برای سلامتی داشته باشد، فراتر از عضله سازی و به عنوان منبعی از پروتئین.
وی در واقع شامل اجزای پروتئینی بسیاری است، با فعالیت‌های بیولوژیکی فراتر از یک منبع آمینو اسید برای عضله سازی.

 

 

مبارزه با سندروم متابولیک

مقاله‌ای در ژورنال تحقیقات چاقی به جمع بندی چندین مطالعه مختلف در مورد فواید مصرف وی بر بیماری‌های متابولیک قلبی تنفسی پرداخت. این بیماری‌ها شامل جنبه‌های بسیاری از سندروم متابولیک بود که با سطوح بالای کلسترول و پروفایل ناسالم چربی‌های خون، پرفشاری خون، دیابت زودرس (عدم تحمل نسبت به گلوکز) و افزایش التهاب کلی در بدن همراهنند. علاوه بر این، فوایدی برای سیستم ایمنی، مغز، و اجتناب از سرطان که می‌تواند فراتر از آثار دیگر منابع پروتئین باشد. یکی از مهم‌ترین اجزای دخیل در سندروم متابولیک عدم تحمل گلوکز است که در واقع نقش کلیدی در شکل گیری دیابت دارد. دیابت بیماری است که در آن، سطوح بالای قند خون به «کارامیلیزه» بافت‌های مختلفی منجر می‌شود، و نتیجه نهایی آن بیماری عروق، ناتوانی کلیه، آسیب‌های رشته‌های عصبی، و از دست رفتن قوه بینایی است و مشکلات متعدد دیگر.

 

 

 

یکی از مشکلات پس زمینه‌ای که به افزایش قند خون منجر می‌شود، عدم حساسیت به انسولین است. وظیفه انسولین انتقال گلوکز به سلول‌های عضله و چربی است، تا به طور کارآمدی مقدار قند اضافی را از خون پاک کند.
پروتئین وی می‌تواند عملکرد انسولین را بهبود دهد، به این صورت که از طریق زنجیره پپتایدی با عنوان پپتاید کاهنده شاخص گلایسیمک (GILP) گلوکز را از خون پاک می‌کند. در واقع آمینو اسیدهای مجزایی از جمله لوسین، که پروتئین وی غنی از آن است، می‌توانند به عنوان محرک قدرتمند ترشح انسولین عمل کنند. از این رو به نظر می‌آید مزایای چشمگیری در نتیجه افزودن ۵۰ گرم پروتئین وی به یک وعده کربوهیدرات وجود دارد، و به طور کارآمدی افزایش سطوح قند خون را محدود می‌کند از طریق ترشح بهتر انسولین و حساسیت بیشتر به آن است. این آثار به وضوح برای کسانی که تحت ریسک ابتلا به دیابت قرار دارند، مفید است. واضح است که به عنوان یک بدنساز باید افزودن پروتئین وی را به وعده کربوهیدرات پس از تمرین خود مدنظر قرار دهید، برای به حداکثر رساندن ترشح انسولین، که پاسخ آنابولیک به تمرین را تقویت کنیم. همچنین این تحریک ترشح انسولین توسط پروتئین وی برای افرادی که در رژیم‌های کم یا بدون کربوهیدرات هستند ضروریست.

 

 

در کنار عدم تحمل به گلوکز یا مقاومت انسولین، چاقی بازیگر مهمی در کاهش سلامتی در جوامع مدرن به شمار می‌آید. چاقی نه تنها ریسک دیابت و بیماری‌های قلبی را افزایش می‌دهد، بلکه نقش مهمی دارد در درد مفاصل و ناتوانی در پی افزایش سن.

یکی از فواید سلامتی پروتئین وی این است که می‌تواند اثر بیشتری داشته باشد بر کنترل اشتها در مقایسه با دیگر فرم‌های پروتئین. شواهد در مورد این اثر برای افراد چاق به اندازه افراد لاغر محکم نیست. مطالعات بر روی افراد لاغر نشان داده مصرف ۴۵ تا ۵۰ گرم پروتئین وی به طور چشمگیری باعث کاهش اشتها نسبت به دیگر منابع پروتئین می‌شود. مشابه همین در افراد لاغرتر، مصرف ۵۰ گرم پروتئین وی توانایی افزایش ترموژنسیس و نرخ سوخت و ساز را دارد. همه این داده‌ها به علاوه اثر وی بر حفظ و ساختن عضله نشان می‌دهد، بدنسازان تحت رژیم باید از پروتئین وی در طول دوران آماده سازی برای رقابت بهره بگیرند.

 

مکمل پروتئینی

 

 

پرفشاری خون و بیماری‌های قلبی عروقی

یکی دیگر از مشکلات مهمی که در افراد مسن دیده می‌شود پرفشاری خون یا فشار خون بالاست. پرفشاری خون می‌تواند به بیماری‌های قلبی عروقی یا سکته منجر شود. زمانی که تنظیمات غذایی رژیم کم سدیم و تمرین در بهبود فشار خون فرد ناتوان باشد، انواع بسیار مختلفی از داروها برای کاهش فشار خون استفاده می‌شود. این داروها می‌توانند به فرم مدرها، بتابلاکرها، بلاکرهای کانال کلسیم، یا سرکوب‌کننده‌های ACE باشند. ACE مخفف آنزیم تبدیل کننده آنژیوتنسین ۲ است که در تولید آنژیوتنسین ۲ نقش اساسی دارد. هورمونی که عروق خونی را منقبض می‌کند برای افزایش فشار خون. مشخص شده زمانی که مصرف پروتئین وی به صورت روزانه باشد به کاهش فشار خون منجر می‌شود و کارایی آن تقریبا به خوبی برخی از این داروهاست. به نظر می‌آید این مسأله را از طریق فعالیت برخی پپتایدهای خاص انجام می‌دهد (لاکتالبومین و لاکتوگلوبولین یا لاکتوکینینز)، که شاید به عنوان سرکوب کننده‌های ACE عمل می‌کنند.

 

ضمناً این داده‌ها قویاً از مصرف پروتئین وی در به حداکثر رساندن تحریک آنابولیک برای رشد عضله فراتر از فواید سلامتی پشتیبانی می‌کند.

 

 

تأثیر بر پروفایل چربی‌های خون

یکی دیگر از فواید مهم سلامتی ارتباط با مصرف مکمل وی این است که این پروتئین دارای آثار مثبت بر سطوح چربی‌های خون است. چنانچه احتمالاً مطلع هستید افزایش تری گلیسیریدها و کلسترول به افزایش ریسک بیماری‌های قلبی و سکته منجر می‌شود.

 

 

تمرین، رژیم و داروها شاید برای بهبود پروفایل چربی‌های شما لازم باشد. ورزشکاران رشته بدنسازی که از استروئیدهای آنابولیک استفاده می‌کنند، اغلب سطوح چربی‌های خون‌شان در شرایط بسیار ناسالمی است، به خصوص از جهت کاهش نوع مفید کلسترول کهبا عنوان HDL شناخته می شود. پیش از هر چیز، افزودن ۴۵ گرم پروتئین وی به یک وعده، باعث کاهش سطح بالای تری گلیسیرید که پس از یک وعده معمول رخ می‌دهد، می‌شود. علاوه بر این، مصرف ۵۰ گرم پروتئین وی در روز، می‌توانند به کاهش تری گلیسیرید، کلسترول مجموع و کلسترول مضر (LDL) در افراد دچار اضافه وزن شود، پس از ۱۲ هفته مصرف مکمل. مکانیسم‌های مرتبط با این آثار مثبت پروتئین وی هنوز از طریق تحقیقات علمی به روشنی مشخص نشده.

 

 

پروتئین وی یک فایده بالقوه دیگر هم برای سلامتی دارد که خوب است به آن اشاره کنیم. پروتئین وی التهاب سیستمیک را محدود می‌کند به واسطه مکانیسم‌های ناشناخته، چنانچه با کاهش پروتئین C-reactive و IL-6 خود را نشان داده. این التهاب در توسعه بیماری‌های قلبی و سرطان نقش دارد. یک از راههایی که پروتئین وی می‌تواند فوایدی داشته باشد به واسطه آمینواسید سیستین است که برای تولید سطوح سالمی از آنتی اکسیدان گلوتاتیون اهمیت دارد. گلوتاتیون در سلول‌ها حضور دارد و از آنها در برابر فعالیت رادیکال‌های آزادی که می‌توانند به طور بالقوه باعث آسیب شده و به رشد سرطان گونه سلول‌ها منجر شود، حفاظت می‌کند.
اما هنوز توافق عامی وجود ندارد که چطور پروتئین‌های شیر این توانایی را دارند که در مسیر mTOR/1-IGF را که در رشد سلولی دخیل هستند و پتانسیل توسعه یا اجتناب از سرطان را دارند، فعال می‌کند.

 

 

مصرف پروتئین وی به دلایل قانع کننده!

پیش از این، در موارد مختلفی از آثار عضله سازی پروتئین وی صحبت کرده بودیم. حالا از فواید متعدد پروتئین وی فراتر از یک منبع آمینواسید هم آگاهی دارید. برای عضله سازی به نظر می‌رسد مصرف روزانه ۴۰ تا ۵۰ گرم پروتئین وی، مفیدترین مقدار است. با توجه به آثار مثبت آن بر قند خون و انسولین، فشار خون، کلسترول و چربی‌های خون، و البته کنترل وزن، حالا دلایل متعدد زیاد دیگری دارید برای این که (مکمل بدنسازی) پروتئین وی را در رژیم روزانه خود جای دهید.
منبع: مجله Muscular Development – آگوست ۲۰۱۷
منبع: هفته نامه البرز