پشت بازوهای ایده آل

پشت بازوهای ایده آل

 

پشت بازو جفت دمبل

 

با این برنامه تمرینی شامل حجم بالای تمرین و وزنه‌های سنگین، پشت‌بازوهایی را بسازید که نگاه هر کسی را خیره کند
در آینه نگاه کنید. حالا فیگور پشت بازو را اجرا کنید. آیا از آنچه می‌بینید، لذت می‌برید؟ اگر جواب شما هر چیزی غیر از یک «بله» محکم است، شما را دعوت می‌کنیم به این که نگاه دوباره‌ای داشته باشید به برنامه پشت‌بازویتان. اگر برنامه تمرین بدنسازی شما به طور عمده شامل حرکات تک مفصلی است، با افراد زیادی مشترک هستید.

 

اغلب ما تلاش می‌کنیم تا عضلات بازویمان را با حرکات تک مفصلی هدف قرار دهیم. با کار و تمرکز مستقیم. هفته‌ای پس از هفته دیگر، و به تدریج و به آهستگی رشدی حاصل می‌شود. این شیوه می‌تواند برای مدتی مؤثر باشد، ولی سرانجام متوجه خواهید شد که تمرکز روی حرکات تک مفصلی، نتایج محدودی را نصیب شما خواهد کرد.

 

برای این که واقعا پشت بازوهای چشمگیری بسازید، به شیوه‌ی بهتری نیاز دارید. یادتان باشد وظیفه‌ی اصلی پشت‌بازو، پرس کردن و هول دادن اشیا است. پس باید از حرکاتی که در آنها وزنه را هول می‌دهید هم استفاده کنید به جای این که تنها حرکاتی را اجرا کنید که طی آنها دست‌های شما صاف می‌شوند حرکاتی مثل پارالل و شنای دست جمع هم بر همین اساس کمک می‌کنند به تمرین پشت بازوها، و یک تغییر در حرکت پشت بازو با سیمکش هم می‌تواند باعث شود تا وزنه‌های واقعاً سنگینی را جابه‌جا کنید. این برنامه شما را به حرکات پایه سنگین بر می‌گرداند.

 

 

برنامه تمرین پشت بازو با تکیه بر حرکات چند مفصلی

 

 

حرکتستتکرار
پارالل با وزنه اضافی۴۶، ۸، ۸، ۱۰
پشت بازو پرسی با سیمکش۴۱۰
پشت بازو با کش۳۱۲
شنای دست جمع x۱۰۰

 

شرح حرکات

 

۱ـ پارالل با وزنه اضافی

برای این که فشار بیشتری را بر پشت بازوهای خود متمرکز کنید، آرنج‌ها را محکم کنار بدن‌تان و تنه را در راستای عمود حفظ کنید. بدن را تا صاف شدن کامل دست‌ها به بالا پرس کنید و پشت‌بازوها را به سختی منقبض کنید. از وزنه‌ای استفاده کنید که با اجرای تعداد تکرارهای ذکر شده در هر ست، شما را به ناتوانی برساند. اگر در هر ستی دردستیابی به تعداد تکرارهای مورد نظر ناموفق بودید، ۱۰ تا ۲۰ ثانیه استراحت کرده، سپس تکرارهای باقیمانده را تمام کنید (و در ست بعدی مقدار وزنه را دوباره تنظیم کنید.)

 

 

۲ـ پشت بازو پرسی با سیمکش

فکر می‌کنید نمی‌توانید پشت بازو با سیکش را به یک حرکت چند مفصلی تبدیل کنید؟ خب اشتباه می‌کنید. چون این نسخه محبوب از پشت بازو با سیم‌کش، یک حرکت پرسی است که در راستای عمودی به سمت پایین انجام می‌شود، در واقع فرم حرکت دست شما به پرس دست جمع با هالتر شباهت دارد. در حالی که عضلات سینه و سرشانه را هم وارد حرکت می‌کنید، می‌توانید از وزنه‌های سنگین‌تری استفاده کنید. اجازه دهید آرنج‌های شما به خارج متمایل شود و سرتان را یک سمت سیم نگه دارید. فاصله دست‌ها را جمع‌تر از عرض شانه در نظر بگیرید و دسته را تا صاف شدن دست‌ها، به پایین پرس کنید.

 

پشت بازو جفت دمبل خوابیده

 

 

۳ـ پشت بازو با کش

مزیت و تفاوت کش نسبت به سیمکش این است که یک مقاومت متغیر خطی تولید می‌کند، در واقع هرچه در نتیجه کشش، طول کش افزایش می‌یابد، اعمال فشار بیشتری مورد نیاز است برای ادامه حرکت. این، توانایی شما برای غلبه بر نقاط چسبندگی در طول حرکات با وزنه را افزایش می‌دهد. (نقاط چسبندگی منظور سخت‌ترین نقطه دامنه، در حرکات با وزنه است). کشی با مقدار مقاومت مناسب انتخاب کنید، آن را روی بارفیکس رد کنید تا دو انتخاب تسمه مقابل شما قرار گیرد با هر دست، یک انتهای کش را گرفته و تا صاف شدن دست‌ها به پایین بکشید. مقاومت کش باید در حدی باشد که در دامنه ۱۲ تکرار به ناتوانی برسید.

 

 

۴ـ شنای دست جمع

شنای دست جمع، یک تمام کننده خوب برای پشت بازوست. در حالی که پشت بازوهای شما در نتیجه حرکات قبلی دچار خستگی شده، می‌توانید پشت بازوی خود را از طریق یک مجموعه ست مرگبار ۱۰۰ تکراری از این حرکت به آتش بکشید. دست‌ها را با فاصله‌ جمع‌تر از عرض شانه قرار دهید، مستقیما زیر سینه، و ۱۰۰ تکرار مورد نظر را طی هر چند ست که می‌توانید به انجام برسانید. در واقع حرکت را با هدف اجرای ۱۰۰ تکرار پیوسته آغاز کنید، ولی به احتمال زیاد خیلی پیش از رسیدن به ۱۰۰ تکرار به ناتوانی خواهید رسید، در این صورت حداکثر تا ۳۰ ثانیه استراحت کنید و دوباره تکرارها را ادامه دهید و این روند را آنقدر ادامه دهید تا به ۱۰۰ تکرار برسید.
منبع: مجله Muscle & Fitness
هفته نامه البرز