تأثیر دمای سرد و گرم بر پودر پروتئین

تأثیر دمای سرد و گرم بر پودر پروتئین

 

شرایط نگهداری پودر پروتئین

 
در لیست غذاهای سالم امروزی حتماً جایی با نام پودرهای پروتئینی مثل وی، سویا و … مواجه می‌شوید. عصر، عصر اسموتی‌ها، شیک‌ها و چیپس‌های پروتئینی است. در تهیه خیلی از موادغذایی این روزها از پودرهای پروتئینی استفاده می‌شود. شاید شنیده باشید که دمای خیلی کم یا زیاد می‌تواند روی کیفیت پودرهای پروتئینی تأثیر منفی بگذارد که اگر این چنین باشد توانایی عضله‌سازی بدن کم می‌شود و شاید حتی تمام پولی که هزینه کرده‌اید، از بین برود.

 

 

آیا فریز کردن پودر پروتئینی باعث خرابی‌اش می‌شود؟

نیاز نیست در مورد فریز کردن یک اسموتی یا مخلوط پودر پروتئین با آب نگران باشید. اگر پروتئین در طول شب داخل فریزر بماند مشکلی نیست منتها باید از قراردهی داخل فریزر بطور کامل بصورت مایع درآمده باشد.
حتی اگر مخلوط پس از فریز شدن طعم و ساختار قبلی خود را نداشته باشد، باز همان میزان ارزش غذایی را داراست.
چنانچه شب قبل نوشیدنی را درست کنید و سپس در فریزر نگهداری کنید بیشتر تأثیر را روی ثبات نوشیدنی دارد بویژه وقتی که با قراردهی در دمای اتاق سرما را از دست بدهد یا در مایکروویو گذاشته شود.
رسیدن به دمای عادی بعد از انجماد در نوشیدنی شاید باعث شود که مخلوط یکنواخت نباشد و حتی طعمش مقداری فرق کند.
بهترین توصیه‌ای که می‌توان انجام داد این است که عناصر موردنظر اسموتی خود را شب قبل حاضر کنید و صبح همه را با مایع موردنظر مخلوط کرده و پودر پروتئین را اضافه کنید.
اگر به هر دلیلی باید مخلوط عضله‌ساز خود یا همان شیک پروتئین‌‌تان را شب قبل درست کرده و در فریزر قرار دهید و سپس برای زمان مصرف آن را به دمای محیط برسانید این روش در اکثر اوقات مشکلی ندارد.
اگر در تهیه نوشیدنی از شیر یا سبزیجات استفاده می‌شود باید بلافاصله بعد از مخلوط شدن در فریزر قرار داده شود نه اینکه در دمای اتاق رها گردد.

 

 

آیا فرآیند طبخ باعث تغییر ماهیت پودر پروتئین می‌شود؟

 

خرید پودر پروتئین

 
آیا توانایی پودر پروتئین در کمک به عضله‌سازی طی فرآیند پخت و حرارت بدن کم می‌شود؟ تنها زمانی که ساختار پروتئین تغییر پیدا می‌کند، زمانی است که پخته می‌شود مثل وقتی که در تهیه پنکیک از آن استفاده شود.
جریان تغییر ماهیت زمانی رخ می‌دهد شکل و ساختار آمینواسیدی پروتئین شروع به تغییر می‌کند، اما این درباره هر نوع منبع پروتئین دیگر از جمله تخم‌مرغ، ماهی، مرغ و … هم صدق پیدا می‌کند.
البته بدن بعد از طبخ همچنان همان میزان پروتئین را جذب می‌کند.
حرارت دادن پودر پروتئینی در دمای نزدیک ۷۰ درجه سانتی‌گراد و بالاتر درست دمایی است که در آن پروتئین وی شروع می‌کند به تخریب شدن؛ این گزارشی است که در مجله Daily Research منتشر شده است.
حرارت مستقیم و طولانی مدت بطور اخص می‌تواند میزان در دسترس بودن آمینواسیدها را خراب کند یعنی بدن برای هضم و استفاده از پروتئین کارش سخت‌تر می‌شود.
پروتئین وی در دمای بالای ۷۵ درجه سانتی‌گراد هضمش سخت‌تر می‌شود، گرچه پروتئین وی کنسانتره به مدت ۵ دقیقه در دمای ۹۰ درجه بسته شده تا ۸۰ درصد از قابلیت حل شدنش حفظ شود. در واقع حرارت و مدت زمان زیادی باید وجود داشته باشد تا به آمینواسیدهای موجود در پروتئین وی صدمه وارد شود. بر اساس تحقیقاتی که صورت گرفته ۸۳ دقیقه طبخ با دمای ۱۲۰ درجه سانتی‌گراد باعث شده ساختار آمینواسیدها صدمه ببیند و این احتمالاً خیلی بیشتر از زمان و حرارتی است که برای تهیه کیک‌های پروتئینی استفاده می‌شود.

 

 

روش تشخیص پودر پروتئین اصلی

 

 

رأی نهایی

وقتی که غذایی را سرخ کرده یا می‌پزید، فر یا ماهیتابه تقریباً همیشه گرمتر از دمای دهلی غذا است یعنی احتمال تغییر ماهیت دادن ساختار پروتئینی کمتر می‌شود.
برای حفظ تعادل بهتر است که همیشه پودر پروتئین را طبخ نکنید و در عوض آن را بصورت نوشیدنی دریافت کنید. می‌توانید پروتئین وی را داخل جو دو سر، قهوه، اسموتی یا شیک‌های پروتئینی خود اضافه کرده و میل کنید.

 

 

 

 

این مقالات را هم ببینید:

محصول آمینو تحت عنوان BCAA پاور

درباره تداخل کافئین در  زمان بارگیری کراتین بیشتر بدانید

مکمل های بدنسازی تقلبی