نسخه‌ای جدید برای چربی‌سوزی موضعی

نسخه‌ای جدید برای چربی‌سوزی موضعی
5.0

بهترین روش چربی سوزی موضعی

 

چربی سوزی موضعی

اگر شما هم جز آن دسته افرادی هستید که بلافاصله بعد از مراجعه به پزشک ورزشی یا مربی‌تان از عدم تناسب شکم و پهلوها یا پاهای پرحجم و یا بازوهای شل شده گله می‌کنید و از او می خواهید تنها در صدد رفع این مشکلات به شما کمک کند، با این آموزش همراه باشید. در پاسخ کلی به این سوال که آیا چربی‌سوزی در ناحیه مشخصی از بدن به صورت موضعی امکان‌پذیر است یا نه، باید بگوییم متأسفانه خیر! اما صبر کنید، قبل از اینکه ناامید شوید توضیحات دقیق‌تری را هم برایتان آماده کردیم که امکان چربی‌سوزی موضعی را میسر می‌سازد.

 

 

 

 

فرایند چربی‌سوزی

در ظاهر منطقی بنظر می‌رسد، جهت چربی‌سوزی در ناحیه خاصی از بدن همان قسمت را تمرین داده و تجمع چربی‌ها از همان ناحیه کاهش می‌یابند، اما بدن انسان دارای نظام پیچیده‌ای است که ابتدا کمی در مورد فرآیند چربی‌سوزی آن صحبت می‌کنیم. کبد گلوکز یا انرژی را ذخیره و به تدریج آن را در جریان خون آزاد می‌کند. زمانی که گلوکز موجود در خون به پایان می‌رسد، فرمان استفاده از ذخایر انرژی به مغز صادر خواهد شد.

طی این فرآیند بدن شروع به تأمین انرژی از طریق سوزاندن چربی‌ها می‌کند. هورمون‌هایی که در جریان خون وارد می‌شوند آنزیم لیپاز را فعال کرده که به چربی‌ها دستور آزاد کردن تری‌گلیسیرید را می‌دهد. کبد برخی از تری‌گلیسیریدها را از خون به فرم گلیسرول جهت تأمین انرژی تبدیل می‌کند که به عضلات درگیر در فعالیت فرستاده می‌شود. حالا که بدن از انرژی تخلیه و به سراغ ذخایر رفته است حجم چربی ها کاهش یافته اما از بین نمی‌روند. در این مرحله سلول‌های چربی کوچک شده و خطوط عضلانی نمایان می‌شوند.

 

 

 

 

 

مردان و ذخیره‌سازی چربی در بخش میانی

از آغاز دهه سوم زندگی سوخت و ساز بدن رو به کاهش گذاشته و این بدان معناست که با مصرف همان مقدار مشابه از غذا و فعالیت فیزیکی نسبت به گذشته ممکن است وزن بدن بیشتر شود. بطور کلی انرژی استفاده نشده در بدن مردان تمایل به تجمع در قسمت میانی دارد. اگر سیر تکاملی بدن انسان را در نظر بگیرید این چربی‌ها بمنظور حفاظت از ارگان‌های حیاتی بدن ذخیره می‌شوند، اما این ذخیره‌سازی در بعضی افراد بیش از سایرین اتفاق می‌افتد. طی آزمایشات انجام شده توسط محققین نتایج حاکی از آن بوده که با اضافه کردن ۱۰۰۰ کالری به جیره غذایی دو گروه از افراد طی زمان مشخص، در یک گروه ۱۶ کیلو اضافه وزن و در گروه دیگر تنها ۵ کیلو اضافه وزن اتفاق افتاد. باید بگوییم ژنتیک یکی از عوامل تأثیرگذار در این موضوع بوده است و نوع ذخیره چربی در میان تنه یا شکم تا حدی به وراثت مرتبط است.

 

 

 

روش مؤثر برای چربی‌سوزی

بهترین روش جهت ایجاد شرایط مناسب جهت چربی‌سوزی تغذیه صحیح و ورزش منظم است. بویژه هوازی صبحگاهی قبل از صرف اولین وعده اصلی غذایی به از بین بردن چربی‌ها در نواحی نامطلوب کمک شایانی می‌کند. تحقیقات محققین همچنین از تأثیر بسزای هورمون‌ها در چربی‌سوزی بویژه چربی‌سوزی موضعی خبر می‌دهد. محققین مایو کلینیک از چند عامل جهت شناسایی

 

احتمال وضعیت نامناسب هورمونی شامل:
اضافه یا کاهش وزن شدید و ناگهانی، از دست دادن عضلات، خستگی مفرط، تحلیل قوا و نیروی جسمانی، درد در ناحیه سینه، ریزش موی ناگهانی، افسردگی و تحریک‌پذیری، سردردهای مکرر، نفخ و ورم و کاهش اعتماد به نفس و خلق‌و‌خوی نامطلوب نام بردند.

محققین به این موارد اکتفا نکرده و طی مطالعه‌ای که در نشریه متابولیسم و غدد به چاپ رسید از مشاهدات خود راجع به تشدید چربی‌سوزی در بازوها هنگام افزایش هورمون تستسترون به اندازه بیش از حد نرمال گزارشاتی را یادداشت کردند. طی تحقیق دیگری که در دانشگاه یل امریکا انجام شد محققان دریافتند استرس و هورمون‌های تشدیدکننده آن که همان کورتیزول است موجب افزایش چربی شکمی می‌شود.

 

 

اول چربی بدن را اندازه‌گیری کنید

اگر از ازدیاد چربی در نقاط خاصی از بدن رنج می‌برید بهتر است قبل از هر کاری درصد چربی بدنتان را با دستگاه‌های مربوطه اندازه‌گیری کرده و سپس با انجام آزمایش خون وضعیت هورمونی بدن را بررسی کنید.

طی مطالعه انجام شده در دانشگاه کالیفرنیا تفاوت عمق چربی زیر پوستی در بازوهای تنیس‌بازان اندازه‌گیری شد. اگرچه معمولاً تنیس‌بازان دارای بازوی قوی و بازوی ضعیف‌تر در سمت دیگر بدن هستند، اما طی این اندازه‌گیری تفاوت چشمگیر و قابل ملاحظه‌ای در مقدار چربی هر یک از بازوها مشاهده نشد.

 

 

همچنین مطالعه دیگری که در دانشگاه کنتیکت انجام شد چربی زیرپوستی از دست رفته در ۱۰۴ نفر که با بازوی ضعیف‌تر با استفاده از باندهای مقاومتی تمرین کردند، انجام شد و شواهد آزمایش مشابه تحقیق قبلی بود. چربی‌سوزی در بدن افراد مورد آزمایش بصورت همه جانبه صورت گرفته و منحصر به بازوی تحت تمرین نبود.

 

 

طی مطالعه انجام شده محققان تغییر درصد چربی پا را طی انجام تعداد بالایی از حرکت جلوپا ماشین بررسی کردند. آنها همچنین جریان خون و چربی‌سوزی در بافت‌های اطراف این ناحیه و میزان چربی در عضلات غیرفعال این حرکت در پای مخالف را مورد بررسی قرار دادند. نتیجه این آزمایش از این قرار بود که انجام تمرینات مشخص موجب افزایش گردش خون و استفاده از چربی‌ها بصورت موضعی می‌شود، اما مشکل اینجاست که این روش فقط تا درصد بسیار کمی تأثیرگذار است.

 

 

 نمی‌توان اظهار کرد که بعد از انجام چند دراز نشست شکم دچار تغییر می‌شود، بنابراین چربی‌سوزی موضعی امکان پذیر نیست نه از لحاظ تئوری، اما در عمل حق با آنهاست. از طرف دیگر، بدنسازان پرسابقه چون آرنولد بر این باور بوده‌اند که انجام صدها تمرین درازنشست نه تنها عضلات شکمی را پرورش می‌دهد بلکه باعث زدودن چربی در این نقاط می‌شود. ممکن است بگویید رژیم‌های سنگین قبل از مسابقات میان تنه‌ای بدون چربی را آماده رقابت می‌کند، اما صحبت از مکانیزم دیگری هم در میان است که به موضوع افزایش جریان خون اشاره می‌کند.

 

 

با روش چربی‌سوزی موضعی ممکن است

 

بهترین روش چربی سوزی موضعی

مطالعات نشان داده که جریان خون ناچیز در نقاطی مانند شکم موجب چربی‌سوزی کمتر در این نواحی می‌شود. مطالعات حاکی از آن است که جریان خون در این عضلات آن قدری بالا نمی‌رود که موجب انتقال اسیدهای چرب به خون شود. در واقع اگر جریان خون در نقاط مشخصی از بدن را افزایش یابد توانایی چربی‌سوزی در آن ناحیه و اطراف آن بهینه خواهد شد. بنابراین بمنظور چربی‌سوزی موضعی در نقاط خاصی از بدن باید تمرینات با تکرار بالا در ناحیه مشخص شده را در دستور تمرینی خود بگنجانید. روش هوشمندانه و تأثیرگذار این است که تمرینات با تکرار بالا و همچنین شدت بالا انجام دهید.

 

تلفیق تمرینات هوازی و تعداد بالا از تمرین شکم در گذر زمان تأثیرگذاری سیستماتیکی را با افزایش جریان خون در محل مورد نظر ایجاد کرده و سبب افزایش چربی‌سوزی در عضلات موضعی می‌شود. با این شیوه نه تنها در ناحیه موضعی، بلکه چربی‌سوزی در تمام بدن ارتقا می‌یابد.

 

بعد از تحقیق انجام شده در سال ۲۰۰۷، علم روز به تازگی چرایی روی آوردن چهره‌های بدنسازی به این روش پی برد. طی مطالعه منتشر شده در این نشریه مطالعات غدد، فیزیولوژی و سوخت و ساز امریکا چربی‌سوزی موضعی در بدن می‌تواند تا حدودی امکان پذیر باشد. نتایج تحقیقات نشان داد که تا وقتی عضلات بدن تحت تمرین قرار می‌گیرند جریان خون و تجزیه چربی‌ها در لایه‌های سطحی افزایش می‌یابد، بنابراین با افزایش جریان خون در این ناحیه می‌توان تا حدی چربی‌سوزی موضعی را ارتقا بخشید. البته لازم به ذکر است چربی‌سوزی موضعی به این شکل در ورزشکاران ورزیده با بدنی کم‌ چربی امکان‌پذیر است و برای افرادی با درصد چربی بالا امکان‌پذیر نخواهد بود.

 

 

 

 

نکات مهم برای چربی‌سوزی حداکثری

نکاتی که باید به آنها توجه کنید این است که تغذیه و تمرین همچنان مهمترین ارکان در بحث چربی‌سوزی هستند. اگر هدفتان این است که چربی‌سوزی حداکثری را تجربه کنید باید شرایط بدن جهت چربی‌سوزی مساعد باشد. به این منظور کربوهیدرات‌ها در فرم گلوکز و گلیکوژن نباید به راحتی از عضلات و کبد در دسترس باشند.
نقاط پرچربی بدن همچنان از آخرین مواردی هستند که لاغر می‌شوند، چربی‌سوزی از صورت، پاها، دست زودتر از سایر عضلات رخ می‌دهد و از سطح خارجی به سمت داخل یعنی میان تنه اتفاق می‌افتد. بنابراین صبور باشید.

 

 

 

 

تمرینات اینتروال

از تمرینات اینتروال در برنامه خود استفاده کنید. ۵ الی ۱۰ دقیقه تمرین هوازی را با ست‌های ۲ دقیقه‌ای مقاومتی جهت چربی‌سوزی در ناحیه موردنظر انجام دهید. ۵ الی ۱۰ دقیقه این چرخه را ادامه دهید. این نوع تمرین به عضلات اجازه می‌دهد تا زمان بالا رفتن جریان خون در ناحیه موردنظر تمرین داده شوند و در نتیجه بالا رفتن جریان خون اسیدهای چرب جهت تأمین سوخت از این ناحیه انتقال داده می‌شوند.
منطقه موردنظر چربی‌سوزی را گرم نگه دارید. مناطقی که دیرتر از سایر نقاط چربی از دست می‌دهند جریان خون پایین‌تری در آن‌ها جریان داشته که این مسئله به علت فعالیت بیشتر گیرنده‌های آلفا است. گرم نگه داشتن و افزایش جریان خون در این نواحی می‌تواند به چربی‌سوزی بیشتر آنها کمک کند.

 

 

 

 

تکرار بالا

تمرین با تکرار بالا از هر حرکت که منطقه مورد هدف چربی‌سوزی را نشانه می‌شود می‌تواند تأثیرگذار باشد. بین ۵ تا ۱۰ دقیقه تمرین هوازی انجام دهید و ۱ الی ۲ دقیقه بر روی ناحیه موردنظر تمرین قدرتی انجام دهید. دقت کنید این روش برای افرادی که چاق و اندوخته چربی بالایی دارند مناسب نیست اما برای کسانی که بدنی ورزیده داشته و تنها قصد چربی‌سوزی پرشدت‌تر در برخی نقاط بدن را دارند می‌تواند استفاده شود.

بعبارت دیگر این روش هم نیاز به پایبندی کامل به رژیم و تمرین منظم است و باید بسیار دقیق و پر شدت به انجام این چرخه پرداخته تا بتوانید چربی‌سوزی را ارتقا بخشید.

 

 

 

 

با ۵ دقیقه پیاده‌روی تند شروع کنید.

برای ۳۰ ثانیه بسیار سریع بدوید و برای ۶۰ ثانیه دوباره پیاده‌روی تند را از سر بگیرید این چرخه را برای سه نوبت ادامه دهید.
سپس به مدت ۹۰ ثانیه کرانچ پا دوچرخه انجام دهید.
بعد از آن برای ۳۰ ثانیه سریع بدوید و ۶۰ ثانیه سریع راه بروید و سه نوبت این چرخه را تکرار کنید.
هالتر شکم غلتک را برای ۹۰ ثانیه انجام دهید.
برای ۳۰ ثانیه سریع بدوید و ۶۰ ثانیه سریع راه بروید. و سه نوبت تکرار کنید.
۹۰ ثانیه کرانچ پا دوچرخه انجام دهید.
۳۰ ثانیه سریع بدوید و ۶۰ ثانیه سریع راه بروید و سه نوبت آن را تکرار کنید.
۹۰ ثانیه هالتر شکم غلتک انجام دهید.
برای ۳۰ ثانیه سریع بدوید ۶۰ ثانیه سریع راه بروید و سه نوبت تکرار کنید.
این چرخه نمونه‌ای از تمرینات اینتروال جهت ارتقا چربی‌سوزی است.

 

این یک متن بولد شده است

سپس به مدت ۹۰ ثانیه کرانچ پا دوچرخه انجام دهید.

بعد از آن برای ۳۰ ثانیه سریع بدوید و ۶۰ ثانیه سریع راه بروید و سه نوبت این چرخه را تکرار کنید.

هالتر شکم غلتک را برای ۹۰ ثانیه انجام دهید.

برای ۳۰ ثانیه سریع بدوید و ۶۰ ثانیه سریع راه بروید. و سه نوبت تکرار کنید.

۹۰ ثانیه کرانچ پا دوچرخه انجام دهید.

۳۰ ثانیه سریع بدوید و ۶۰ ثانیه سریع راه بروید و سه نوبت آن را تکرار کنید.
۹۰ ثانیه هالتر شکم غلتک انجام دهید.
برای ۳۰ ثانیه سریع بدوید ۶۰ ثانیه سریع راه بروید و سه نوبت تکرار کنید.
این چرخه نمونه‌ای از تمرینات اینتروال جهت ارتقا چربی‌سوزی است.