چربی سوزی با استاندارد سلامتی

چربی سوزی با استاندارد سلامتی

 

بر اساس اطلاعات سایت نیلسون دو خواسته مهم مردم در سال جدید «داشتن بدن متناسب و سالم» و دیگری «کاهش وزن» عنوان شده است که در این مقاله به شما در هر دو زمینه کمک می-کنیم.

 

چه تازه وارد دنیای ورزش شده باشید و چه سال ها سابقه تمرینی داشته باشید یک واقعیت موجود این است که اگر در خلال تعطیلات، وزن شما اضافه شود به این معنی است که غذای بیشتری نسبت به سطح فعالیت بدنی خود دریافت کرده اید. عدم رعایت رژیم غذایی در برخی مواقع خصوصا در انتهای سال کاملا رایج و طبیعی است، اما چرا اینقدر بازگشت به دوران رژیم پس از یک دوره تعطیلات سخت است؟ تناسب بین غذای دریافتی و حس سیر شدن توازن پیچیده ای است بین فرایندهای هیجانی و کنترلی. نیاز به غذا که شامل آب و کالری های لازم است سیگنال های هیجانی ارسالی به مغز هستند.

 

در همین حال حس سیری سیگنالی است که پس از صرف غذا و رسیدن به حس رضایت ارسال می شود. هنگام سیر بودن فشار معده و آنزیم های هضم غذا باعث افزایش فعالیت اعصاب مغز می شود که خود باعث ارسال سیگنال مولکولی و تغذیه کامل مغز از جریان خون می شود و این اتفاق باعث تغییرات شیمیایی خون از جمله افزایش سطوح دوپامین، سراتونین، نوراپی نفرین، اوپیات و کله سیستوکنین خواهد شد که همگی عواملی برای ایجاد حس سیری و رضایت هستند.

 

 اما به هر حال مانند اغلب پیام های ارسالی به مغز با تحریک بیش از حد بدن ما به سرعت نسبت به پیام های مربوط به حس سیری غیر حساس می شود که خود علت اصلی مصرف بیشتر غذا است. این غیر حساس شدن به سیگنال های سیری می تواند ظرف چند روز اتفاق افتاده و به عنوان عامل اصلی اضافه وزن شناخته شده است. بر همین اساس وفرض بر اینکه برای شروع رژیم و تمرینات و خواب خوب برنامه ریزی کرده اید برنامه مکمل های زیر را که با هدف غلبه بر میل به عدم رعایت رژیم در حین و پس از تعطیلات به سراغتان خواهد آمد را تدوین کرده ایم.
 این برنامه ساده بر پایه ۳ عالم متابولیک اصلی چربی سوزی یعنی رهایی از چربی، انتقال و مصرف چربی ها است.

 

 

رهایش چربی

به منظور استفاده از چربی های بدن به عنوان انرژی، ابتدا چربی باید از محل ذخیره آن یعنی سلولهای چربی رها شده و در جریان خون به عنوان اسیدهای چرب قرار گیرد. اسیدهای چرب می-توانند توسط بافت های بدن مانند ماهیچه های اسکلتی به عنوان انرژی مصرف شوند. 

 

کافئین

قرص کافئین و چربی سوزی

 

 

به صورت علمی اثبات شده است که استفاده از کافئین خصوصا قبل از فعالیت های هوازی عمدتا با فزایش رهایش اسیدهای چرب از سلول های چربی باعث افزایش نرخ چربی سوزی می شود.
تاثیرات چربی سوزی عمده کافئین بر اساس دو مکانیسم کاملا شناخته شده است. مکانسم اول این که تاثیرات هم افزایی در افزایش هورموهای نوراپی افرین نو ای نفرین نرخ چربی سوزی با ترکیب کردن فعالیت های بدنی و مکمل سازی کافئین وجود دارد.
نوراپی افرین کلید اصلی رهایش اسیدهای چرب از سلولهای چربی است. مکانیسم دوم این که کافئین با آدنوزین در پذیرنده¬های آدنوزین در سلول های چربی در رقابت است. در شرایط طبیعی آندوزین به سلول های چربی متصل شده و باعث کاهش رهایش اسیدهای چرب می شود.
 استفاده از کافئین باعث بلوکه کردن این تاثیر کنترلی آدنوزین بر رهایش اسیدهای چرب می شود که در نتیجه مقدار بیشتری چربی رها خواهد شد. کافئین باعث افزایش تمرکز و انگیزه هنگام تمرین می شود و نشان داده شده است که احساس فشار روانی حین اجرای تمرینات پر شدت را کاهش می دهد و در نتیجه فرد قادر است سخت تر تمرین کند.

 

 

انتقال چربی

اسیدهای چرب باید وارد سلول ها شوند تا در فرایند مصرف و تبدیل به انرژی توسط میتوکندری قرار گیرند.

 

 ال کارنیتین

 

قیمت قرص ال کارنیتین خارجی

 

 

ال کارنیتین از آنجا که مسئول انتقال اسیدهای چرب به داخل میتوکندری و اکسید شدن آن است، برای متابولیسم چربی ضروری و منابع اصلی آن به صورت طبیعی محصولات حیوانی از قبیل گوشت قرمز و لبنیات است. در دنیای مکمل های ال کارنیتین، شناخته شده ترین نوع آن استیل ال کارنیتین و ال تارتات ال کارنیتین هستند.

 

دانشمندان پی برده اند که این دو نوع به خوبی جذب شده و باعث افزایش سطوح دردسترس ال کارنیتین و همچنین جذب بیشتر توسط عضلات اسکلتی خواهند شد. که اگر با تمرینات مقاومتی ترکیب شود ال تاترات ال کارنیتین می تواند به عنوان یک محرک انابولیک تلقی شود که می تواند با افزایش سطوح تستوسترون سیستم انابولیک عضلات اسکلتی را فعال کند که باعث ریکاوری بهتر و نتایج بیشتر خواهد شد. در صورت تلفیق با تمرینات هوازی و رژیم صحیح استیل ال کارنیتین است که می-تواند چربی سوزی را افزایش و بدون تحلیل عضلانی باعث کاهش وزن شود.

 

دوز مصرفی: روزانه ۱٫۵ الی ۲ گرم از یکی از انواع ال کارنیتین در ۲ تا ۳ وعده استفاده شود. در روزهای تمرینی یک وعده پس از بیدار شدن، یک وعده ۳۰ دقیقه قبل تمرین و وعده سوم پس از تمرین باشد.

 

 

عصاره چای سبز

 

چای و بدنسازی

 

 

چای سبز حاوی انواع پلی فنول ها از جمله گالات است که مسئول افزایش تاثیرات اصلی متابولیسم و گرمازایی چای سبز است. گالات به دو طریق شناخته شده عامل گرمازایی است.

اول با افزایش مقدار چربی مصرفی به عنوان انرژی در تمرینات و شرایط پس از تمرین و دوم با کنترل آنزیم متیل ترنس فراز که مسئول بسیاری از انتقالات عصبی مورد نیاز چربی سوزی است. با مهار این آنزیم توسط چای سبز فعالیت های عصبی دیگری نیز برای چربی سوزی افزایش خواهند یافت. خصوصیات نوراپی نفرین که عامل اصلی مصرف چربی و کنترل اشتها است. تحقیقات نشان داده اند که ترکیب مصرف جای سبز و کافئین به همراه تمرینات هوازی، چربی سوزی حین تمرین را به میزان چشمگیری افزایش خواهد داد.

 

دوز مصرفی: ۵۰۰ میلیگرم عصاره جای سبز استاندارد که دارای ۴۰-۵۰ درصد گالات است دو یا سه وعده قبل از غذا در روز مصرف شود. برای کسب بهترین تاثیرات چربی سوزی همیشه یک وعده را ۳۰ دقیقه قبل ازتمرین هوازی مصرف کنید. در نظر داشته باشید که برخی تحقیقات نشان داده اند که دوزهای بسیار بالای عصاره چای سبز می تواند برای کبد مضر باشد. بنابراین دوزهای بیش از ۱۵۰۰ میلی گرم در روز توصیه نمی شود.

 

 

 

این مقالات را ببینید:

ال کارنتین روی میز کمیته فنی تناسب

چربی سوزی سه مرحله‌ای با سرکه سیب

کاهش وزن ناگهانی چه خطراتی در کمین شماست؟