چربی سوزی سه مرحله‌ای با سرکه سیب

چربی سوزی سه مرحله‌ای با سرکه سیب

 

سرکه سیب برای لاغری

 

 

در بازار گرم صحبت از تأثیرگذاری معجزه آسای چربی‌سوزهای مختلف، یک لیوان آب ولرم ناشتا به همراه یک قاشق چای خوبی آب لیموترش یا سرکه سیب از توصیه‌های موکدی است که گروهی از طرفداران تناسب اندام را با خود همراه کرده و نقل محافل شده است. سرکه سیب و مکمل‌های خوراکی آن سالیان سال است که در لیست چربی‌سوزها قرار داشته و مکانیزم تأثیر گذاری‌شان هم چنان مورد بررسی است. اگر راجع به دلایل و نحوه تأثیرگذاری این ماده غذایی مفید کنجکاو هستید بهتر است این مقاله که تأثیر سه مرحله‌ای سرکه سیب در بهبود سلامتی و روند تناسب اندام را تفسیر می‌کند از دست ندهید.

 

 

۱ـ تنظیم آنزیم‌های چربی سوز

استیک اسید یا ماده اصلی تشکیل دهنده سرکه سیب موجب فعال شدن ژن‌های تولید کننده پروتئین‌های تاثیرگذار در شکستن سلول‌های چربی می‌شود. طی مطالعه‌ای محققین تأثیر استیک اسید (جوهر سرکه) را در موش‌های دارای اضافه وزن بررسی کرده و به مدت شش هفته به این موش‌ها‌آب و ۰.۳ درصد استیک اسید و به گروهی دیگر آب و ۱.۵ درصد استیک اسید داده شد. استفاده از جوهر سرکه موجب جلوگیری ازتجمیع چربی بدن و چربی کبدی بدون هر گونه تغییر در غذای مصرفی یا تغییر وزن عضلات اسکلتی شد. محققان طی انجام این تحقیق به این نتیجه رسیدند که استیک اسید با افزایش متابولیسم گلوکز و فعال سازی ژن‌های مرتبط با تنظیمم چربی از تجمع چربی در کبد و به طور کلی در بدن جلوگیری می‌کند.

 

محققین این آزمایش تصمیم به شناخت تأثیر مصرف مکمل سرکه سییب بر کاهش چربی در بدن انسان‌ها گرفتند. داوطلبین شرکت کننده در این آزمایش به سه گروه تقسیم شدند. طی انجام آزمایش ۱۲ هفته‌ای، شرکت کنندگان در هر گروه از ۵۰۰ میلی لیتر نوشیدنی حاوی ۱۵ میلی لیتر سرکه که دارای ۷۵۰ میلی گرم استیک اسید بود به صورت روزانه استفاده کردند. جالب است بدانید وزن بدن، چربی احشایی، چربی اطراف کمر و تری گلیسیرید همگی به طور عمده در مصرف کنندگان سرکه سیب پایین آمد. محققان به این نتیجه رسیدند که مصرف روزانه این ماده می‌تواند در ممانعت از احتمال ابتلا به سندرم متابولیک و کاهش میزان چاقی مؤثر باشد.

 

 

۲ـ تنظیم قند خون

مکمل سرکه سیب با تنظیم میزان قند خون می‌تواند به چربی سوزی کمک کرده و حساسیت به انسولین را بهبود بخشد. در یک مطالعه افراد مبتلا به دیابت قبل از خواب از دو قاشق چای‌خوری سرکه با یک میان وعده کوچک استفاده کردند. هنگام صبح قند خون مصرف کنندگان سرکه سیب نسبت به سایر افراد کمتر بود. نتایج این تحقیق نشان داد مصرف سرکه سیب در ساعات قبل از خواب موجب کاهش تمرکز قند خون در روز آتی خواهد شد. همچنین خواص کاهش دهنده گلایسمیکی استیک اسید که ماده اصلی موجود در سرکه سیب است عامل اصلی کاهش جذب نشاسته و تأخیر در تخلیه معده شناخته شده است.

 

طی تحقیق دیگری محققین تأثیر سرکه سیب در کاهش شاخص گلایسمیک بعد از مصرف غذا در افرادی با میزان حساسیت متفاوت به انسولین را بررسی کردند. طی این مطالعه افرادی مقاوم به انسولین و ۱۰ نفر مبتلا به دیابت نوع ۲ شرکت داشتند. گروهی از شرکت کنندگان در این آزمایش در حالت ناشتا از سرکه سیب و دیگر گروه از نوشیدنی دیگری جهت مقایسه تأثیر سرکه استفاده کردند. بعد از گذشت دودقیقه یک وعده غذایی شامل پیراشکی به آنها داده شد که حاوی ۸۷ گرم کربوهیدرات بود. آزمایش خون جهت اندازه گیری گلوکز و حساسیت به انسولین در سه حالت ناشتا، ۳۰ دقیقه بعد از خوردن پیراشکی و یک ساعت بعد انجام شد. مشاهدات نشان داد سرکه سیب به طور چشم گیری حساسیت به انسولین را بعد از خوردن غذا در افراد مقاوم به انسولین بهبود می‌بخشد. استیک اسید یا جوهر سرکه موجب سرکوب فعالیت آنزیم تجزیه کننده شکر به مونوساکارید و افزایش تمرکز گلوکز ۶ فسفات در عضلات اسکلتی می‌شود که نتیجتاً تأثیرات فیزیولوژیکی مانند داروهای دیابتی دارد.

 

 

۳ـ بهبود فعالیت باکتری‌های مفید

سرکه سیب علاوه بر ایجاد تأثیر مثبت بر روند چربی سوزی می‌تواند موجب بهبود روند هضم و جذب بدن و فعالیت باکتری‌های مفید روده شود. طی تحقیق انجام شده بر روی موش‌ها نتایج حاکی از آن بوده که سرکه سیب موجب افزایش باکتری‌های مفید و کاهش علایم بیماری‌های گوارشی می‌شود.
به طور کلی می‌توان از سرکه سیب و مکمل‌های آن به عنوان عاملی تاثیرگذار در بهبود روند چربی سوزی و بهبود حساسیت به انسولین در افراد مختلف نام برد. فراموش نکنید مانند سایر مکمل‌ها و مواد غذایی مؤثر در بهبود روند چربی سوزی، تأثیرگذاری این عوامل تنها با رعایت رژیم غذایی مناسب و فعالیت‌های فیزیکی متناسب مانند ورزش های هوازی یا بدنسازی با وضعیت هر فرد گزارش شده است واضافه کردن این گروه از مواد خوراکی به رژیم غذایی تنها جهت تسهیل روند تأثیر گذاری رژیم غذایی و تمرینات ورزشی بوده است.