شیک و مدرن کات شوید!

شیک و مدرن کات شوید!

 

بهترین روش کات کردن عضلات

اگر شما از آن دسته افراد هستید که استفاده از میله هالتر و حرکت‌های قدیمی و تکراری دیگر تاثیر چشمگیری روی رشد عضلات و فیزیک‌تان ندارد، اما با این حال باز هم از طرفداران پروپا قرص تمرین با هالتر هستید، به شما پیشنهاد می‌دهیم که این برنامه سه ‌روزه را به مدت یک ماه اجرا کنید تا از اثر جادویی ترکیب حرکات هوازی با تمرینات هالتر بهره‌مند شوید. این برنامه علاوه بر اینکه تاثیر شگرفی بر روی کات عضلات دارد، از سوی دیگر شما را به لحاظ جسمانی برای مقابله و رویارویی با هر حریفی آماده می‌سازد.

 

 

 

چگونگی انجام برنامه
روز اول

تمرین بابتل روپ باعث می‌شود که قدرت عضلات سرشانه و بالاتنه بالا برود. جالب است که در حین تمرین با بتل‌روپ به‌دلیل نحوه ایستادن، عضلات پا نیز درگیر می‌شود. به‌علاوه استفاده از بتل‌روپ تاثیر بسزایی در چربی‌سوزی دارد.
روز دوم
روز دوم تمرین با اسلد (سورتمه کراسفیت) انجام می‌شود. اسلد وسیله‌ای نوین در تمرین کراسفیت است که به  کمک آن تمامی تمرین‌های کشیدنی (Pull) یا هل دادنی (Push) روی سطوح مختلف انجام می‌شود. این وسیله به تنهایی دارای وزنی استاندارد است، اما به‌گونه‌ای طراحی شده است که قابلیت گذاشتن دیسک‌های آزاد بر روی آن جهت بالا بردن وزن و شدت تمرین وجود  دارد.

روز سوم
در روز سوم به کمک یک میله هالتر تمرینات مختلف پایین‌تنه و هوازی انجام خواهد شد.

 

 

 

 

۱) پرس سینه با نیکمت

ست‌ها: ۴
تکرارها: ۱۰، ۱۰، ۶، ۴، ۴
استراحت مابین ست‌ها: ۶۰ الی ۱۲۰ ثانیه
درحالیکه روی یک نیمکت صاف دراز کشیده‌اید میله هالتر را در بالای سر به نحوی که دست‌ها کمی بیش از عرض شانه باز باشند، بگیرید. وزنه را به آرامی پایین بیاورید تا به قسمت میانی سینه نزدیک شود. اکنون هالتر را مستقیما به بالا پرس کنید تا اینکه آرنج‌ها صاف شود.

 

 

 

 

۲) پرس سینه شیب‌دار

ست‌ها: ۴    
تکرارها: ۱۰، ۱۰، ۶، ۴، ۴
استراحت مابین ست‌ها: ۶۰ الی ۱۲۰ ثانیه
نحوه انجام این حرکت نیز بسیار شبیه به حرکت پرس سینه می‌باشد، با این تفاوت که نیمکت مورد نظر دارای شیب ۳۰ الی ۶۰ درجه است و عضلات هدف ما عضلات بالا سینه هستند، هالتر را از جایگاه خود بلند کنید و آرام و کنترل شده پایین آورید و آن را تا نزدیک عضلات بالای سینه متوقف کنید و سپس  دوباره به سمت بالا پرس کنید.

 

 

۳) شنا سوئدی به سه روش

ست‌ها: ۳
تکرارها: ۲۵ تکرار برای هر روش
استراحت مابین ست‌ها: ۶۰ ثانیه
روش ۱: دستان خود را به اندازه عرض شانه باز کنید و در حالت شنا قرار بگیرید. کمر خود را در طی تمرین به صورت یک خط صاف نگه دارید. آرنج‌ها را خم و عضلات سرشانه را منقبض کنید و بدن خود را به سمت پایین هدایت کنید تا جایی که عضلات سینه به زمین نزدیک شود.

 

روش ۲: این بار با دستان نزدیک‌تر از عرض شانه حرکت فوق را در تعدادهای ذکر شده اجرا کنید.

روش ۳: در این روش حرکت شنا سوئدی با دستان بازتر از عرض سینه انجام خواهد شد.

 

 

 

 

۴) تمرین بابتل روپ به سه روش

ست‌ها: ۳
تکرارها: ۳۰ ثانیه برای هر روش
استراحت مابین ست‌ها:  ۶۰ ثانیه

روش۱: دو سر طناب را بگیرید. پاها را به اندازه عرض شانه باز کرده و کمی زانوها را خم کنید. سپس دست‌ها را تک تک به‌صورت موجی و تناوبی در سطح کمر تا جلو شانه‌ها به سمت بالا و پایین ببرید.

روش ۲: این تمرین مانند تمرین قبلی است با این تفاوت که در این روش باید طناب را با دو دست به صورت همزمان و موجی در سطح کمر تا جلو شانه به سمت بالا و پاینی حرکت دهید.

روش ۳: برای انجام تمرین دایره بایستید و زانوها را خم کنید. دو سر طناب را در پایین محکم بگیرید. سپس دست‌ها را به صورت دایره‌وار به دو سمت مخالف بچرخانید. تمرین را با چرخش کامل دست‌ها و شانه‌ها اجرا کنید.

 

 

 

 

۵) دیپ با وزنه

ست‌ها: ۳
تکرارها: ۲۵
استراحت مابین ست‌ها: ۶۰ ثانیه
لبه یک نیمکت بنشنید ودست‌ها را کنار بدن روی لبه نیمکت قرار دهید. پاها را مقابل خود دراز کنید طوری که پاشنه پاها روی زمین قرار گرفته باشند. اکنون بدن را از روی نیمکت جدا کرده درحالی که فاصله دست‌ها به اندازه عرض شانه باز هستند و انگشتان دست به سمت پاشنه پا قرار گرفته‌اند، سعی کنید با خم کردن آرنج وزن خود را به سمت پایین هدایت کرده، سپس با صاف کردن آرنج بدن را به طرف بالا پرس کنید. دقت کنید در طول انجام حرکت زانوها صاف باشند. می‌توانید برای سخت‌تر کردن حرکت یک دمبل مابین ران‌ها خود و یا یک دیسک آزاد روی ران‌ها قرار دهید.

 

 

برنامه تمرینی کات عضلات

 

 

 

۱) زیربغل هالتر خم:

ست‌ها: ۵
تکرار: ۱۰، ۱۰، ۶، ۴، ۴
استراحت مابین ست‌ها: ۶۰ الی ۱۲۰ ثانیه
ابتدا یک هالتر را برداشته، بایستید و بالاتنه را رو به جلو خم کرده و سینه را جلو نگه دارید. زانوها را خم کنید و پاها را به اندازه سرشانه باز نگه دارید. در ابتدای حرکت آرنج را صاف نگه داشته بطوری که هالتر در ارتفاع وسط ساق باشد. سپس با منقبض کردن عضلات پشت هالتر را به طرف بالا بکشید. اکنون به صورت کنترل شده به نقطه شروع بازگردید.

 

 

 

 

۲) ددلیفت

ست‌ها: ۶
تکرارها: ۱۰، ۱۰، ۶، ۴، ۲، ۱
استراحت مابین ست‌ها: ۶۰ الی ۱۲۰ ثانیه
هالتر را روی زمین قرار داده و پاها را اندازه عرض شانه باز کنید. کمر را صاف نگه داشته، بنشینید و هالتر را در حالیکه عرض دستان کمی بازتراز عرض شانه است، بگیرید. به کمک قدرت پاها بلند شوید تا کاملاً در وضعیت صاف و ایستاده قرار بگیرید. هنگام انجام حرکت آرنج‌ها را کاملاً صاف نگه داشته به‌طوری که هنگام ایستادن هالتر در ارتفاع وسط ران‌ها باشد. دقت کنید در طول اجرا حرکت ستون فقرات کاملاً صاف باشد، سپس از حالت ایستاده به آرامی به وضعیت شروع حرکت بازگردید.

 

 

 

 

۳) کشیدن و هل دادن اسلد (سورتمه گراسفیت):

ست‌ها: ۴
تکرارها: ۲۰ متر رفت و ۲۰ متر برگشت
استراحت مابین ست‌ها: ۶۰ ثانیه
طناب متصل به اسلد را بگیرید، زانوها را خم کنید و اسلد به سمت خود کشیده و با گام‌هایی کوتاه و سریع مسافت ۲۰ متر را طی کنید. سپس مجدداً مسافت طی شده را با هل دادن اسلد برگردید. به‌طوری که هنگام هل دادن این‌بار دستگیره‌های اسلد را با آرنج صاف گرفته و به آرامی اسلد را به‌طرف خود حرکت دهید. می‌توانید برای سخت‌تر شدن تمرین از دیسک‌های آزاد برای افزایش وزن اسلد استفاده کنید.

 

 

 

 

۴) زیربغل سیمکش

ست‌ها: ۵
تکرارها: ۱۰، ۱۰، ۸، ۶، ۴
استراحت مابین ست‌ها: ۶۰ الی ۱۲۰ ثانیه
روی دستگاه مخصوص زیر بغل سیمکش نشسته و دست‌ها را از قسمت انتهای میله ۱۵ سانتی‌متر بازتر از عرض شانه) بگیرید به آرام میله را تا بالای سینه (استخوان ترقوه) پایین بکشید. در این نقطه پس از مکثی کوتاه آرنج‌ها را صاف کنید و به نقطه شروع بازگردید. در طول انجام حرکت شانه‌ها را از پشت به هم نزدیک کنید.

 

 

۵) زیر بغل خم دمبل‌ تک دست:

ست‌ها: ۵ ست برای هر دست
تکرارها: ۱۵، ۱۰، ۱۰، ۸، ۸
استراحت مابین ست‌ها: ۶۰ ثانیه
مطابق شکل دست و پا موافق را در نیمکت قرار دهید. با دست دیگر یک دمبل را به گونه‌ای بگیرید که کف دست به سمت بدن باشد. برای شروع حرکت آرنج را صاف و ستون فقرات را موازی نیمکت نگه دارید. اکنون با خم کردن آرنج دمبل را تا زیر بغل بالا بکشید، سپس مجدداً به نقطه آغاز بازگردید.

 

 

 

۱) اسکوات

ست‌ها: ۷
تکرارها: ۱۰، ۱۰، ۸، ۶، ۴، ۲
استراحت مابین ست‌ها: ۶۰ الی ۱۳۰ ثانیه
یک هالتر را زیر چانه خود نگه دارید و به‌طور کاملاً ایمن آن را روی سرشانه‌ها حفظ کنید. برای ثابت نگه داشتن هالتر از دست‌ها کمک بگیرید و آرنج‌ها را به‌طوری که پشت بازو با زمین موازی شوند بالا آورید. عرض پاها باید کمی بیشتر از عرض شانه‌ها باشد. حرکت را طوری شروع کنید که انگار می‌خواهید روی یک صندلی بنشینید. تا جایی پایین بروید که پشت ران با زمین موازی شود. سپس توقف کنید و به نقطه آغازین حرکت بازگردید. بسیار مهم است که در طول انجام این حرکت پشت خود را تا جای ممکن صاف نگه داشته و زانوها از پنجه پاها جلوتر نرود.

 

 

 

 

۲) پاورکلین با لانج راه رفتنی هالتر از جلو:

ست‌ها: ۳
تکرارها: ۱۰ تکرار به همراه ۲۰ متر راه رفتن
استراحت مابین ست‌ها: ۶۰ ثانیه
یک میله هالتر را روی زمین جلوی پاهای خود قرار دهید. کمر را کاملاً صاف نگه داشته و به‌صورت  اسکوات بنشینید. سپس میله هالتر را با هر دو دست گرفته تا بالای زانو بالا بکشید. در این حالت فاصله دست‌ها باید بیشتر از عرض شانه باشد. اکنون درحالی که بازوها کاملاً به سمت پایین دراز شده‌اند صاف بایستید. در این مرحله با یک حرکت سریع بازوها را بالا آورده و هالتر را تا زیرچانه بالا بکشید و یک پا را به عنوان محافظ عقب‌تر از بدن قرار دهید. وقتی هالتر به چانه نزدیک شد پای محافظ را جلو آورده و کاملاً صاف بایستید. حالا دوباره به حالت اول بازگردید و به همین‌ترتیب حرکت را تکرار کنید. پس از اجرا ۱۰ تکرار به‌صورت لانچ راه‌رفتنی از پشت مسافت ۲۰ متر را طی کنید. به‌طوری که میله هالتر را زیر چانه و روی شانه‌ها نگه داشته‌اید، ابتدا یک گام بزرگ به سمت عقب بردارید و زانو پشت را عمود بر زمین خم کنید، طوری که زانو پا جلو از پنجه جلوتر نرود، آنگاه با پا جلویی گام بعدی را به همین شکل به سمت عقب بردارید.

 

 

 

۳) ددلیف به همراه راه رفتن هالتر

ست‌ها: ۵
تکرارها: ۱۰ تکرار به همراه ۲۰ متر راه رفتن
استراحت مابین ست‌ها: ۶۰ ثانیه
بایستید و پاها را به اندازه عرض لگن باز کنید. سپس به‌صورت  اسکوات بنشینید و میله هالتری که روی زمین جلوی پا قرار دارد را بگیرید، به‌طوری که فاصله دست‌ها به اندازه عرض شانه و کف دست‌ها به طرف بدن باشد. اکنون با منقبض کردن عضلات همسترینگ و سرینی میله هالتر را بدون خم‌کردن آرنج بالا بیاورید تا جایی که کاملاً به حالت ایستاد درآیید. مجدداً پس از لحظه‌ای مکث به آرامی زانوها را خم کرده و میله هالتر را به‌سمت پایین ببرید. اما آن را روی زمین نگذارید در تمام طول حرکت پشت کاملاً صاف و آرنج‌ها صاف و کشیده باشد، همچنین زانوها از پنجه پا جلوتر نرود. پس از اجرا ۱۰ تکرار هنگامی که به حالت ایستاده درآمدید، درحالی که میله هالتر را در دست گرفته‌اید مسافت ۲۰ متر را سرعتی با گام‌هایی بلند طی کنید.

 

 

 

۴) اسکوات پرشی

ست‌ها: ۴
تکرارها: بیشترین تکرار ممکن در ۳۰ ثانیه
استراحت مابین ست‌ها: ۶۰ ثانیه
پاها را به اندازه عرض شانه باز کنید، به‌صورت اسکوات بنشینید. سپس در پایین‌ترین نقطه با فشار بر پاشنه پاها و منقبض کردن عضلات ران با تمام قدرت به طرف بالا بپرید. اکنون با پنجه‌های پا خیلی نرم فرو آیید و کف پا را روی زمین قرار داده و مجدداً حرکت را تکرار نمایید.

 

 

 

این مقالات را هم ببینید:

تحلیل فنی اسکوات از نگاه ژنتیک برتر

فیتنس و ۸ اشتباه رژیمی

گفت و گوی خواندنی با آقای فیزیک اسپانیا