کاهش وزن ناگهانی چه خطراتی در کمین شماست؟

کاهش وزن ناگهانی
چه خطراتی در کمین شماست؟

 

 

لاغری شکم و پهلو

 

 

اعتماد به ‌نفس و آشتی دوباره با آینه از بهترین پیامدهایی است که افراد دارای اضافه وزن بعد از کاستن کیلوهای اضافی تجربه می‌کنند. بازیابی طراوت ظاهری و رهایی از شر چربی‌های مضاعف انگیزه‌ای درباره جهت از سرگیری فعالیت‌های روزانه را به فرد داده و تعریف وتمجید اطرافیان از اراده مثال زدنی و بهبود وضعیت ظاهری شخص در راس تمامی این تغییرات رضایت‌بخش است. می‌دانیم خیلی وسوسه‌انگیز است که سال‌ها نارضایتی از وضعیت ظاهری را طی چند ماه پشت سر گذاشته و به فیزیک ایده‌آل خود برسید، اما قضیه نمی‌تواند به این سادگی‌ها باشد. می‌خواهید در عرض ۷ روز ۷ کیلو کم کنید؟ دست نگه دارید. همه می‌خواهند در کوتاه‌ترین زمان ممکن به تناسب اندام برسند، اما همه چیز در بهبود وضعیت ظاهری و کاهش وزن خلاصه نمی‌شود. احساس رضایت درونی و سلامتی از هر مسئله‌ای مهم‌تر است.

 

کاهش وزن به نوعی که سلامتی فرد را به خطر بیندازد از عوارض چاقی هم نگران‌ کننده‌تر است. عملاً کاهش وزن موضوعی گسترده‌تر از کاستن لایه‌های چربی و بافت عضلانی است. باید بدانید این تغییر بر روی پوست. قلب، کبد و تمامی ارگان‌ها تاثیر گذاشته و ازاین‌رو باید آن را به شیوه‌ای اصولی در مدت زمان مناسب دنبال کرد.

 

 

خطر بازگشت دوباره وزن

مهم‌ترین خطر کاهش وزن ناگهانی بازگشت دوباره وزن کاسته شده است. اگر در مدت زمان کوتاه مقدار زیادی وزن کم کرده‌اید احتمالاً تغییرات ایجاد شده در رژیم غذایی موقتی بوده و در بلند مدت قابل انجام نخواهند بود. بعضی افراد تنها جهت رسیدن به وزن ایده‌آل‌شان برنامه‌ریزی می‌کنند و بعد از رسیدن به وزن مورد نظر هیچ برنامه‌ای جهت تثبیت ندارند. آنها سخت برنامه‌ریزی کرده تا به وزن ایده‌آل برسند، اما بعد از رسیدن به مقصد با همان سرعت از برنامه خارج می‌شوند و وزن کاهش یافته حتی بیش از مقدار کاسته شده بازمی‌گردد.

 

گاهی حتی ممکن است قبل از رسیدن به وزن ایده‌آل هم از شرایط سخت ایجاد شده خسته شده و شروع به‌اضافه وزن کنند.
بدن انسان بسیار هوشمند است. وقتی رژیم غذایی سختی را شروع می‌کنید شرایط درونی بدن جهت آمادگی لازم برای مقابله با شرایط قحطی تغییر وضعیت می‌دهد، بنابراین کوچکترین کالری دریافت را جهت حفظ شرایط بقا جذب خواهد کرد وطبعاً از کاهش وزن و چربی جلوگیری می‌کند. بدن ابتدا طی فرآیندی دما را پایین آورده که این امر موجب کاهش سوخت‌وساز یا همان متابولیسم بدن می‌شود. دمای بدن یک فرد سالم باید حدد ۵/۳۶ تا ۳۸ درجه باشد. هر درجه کمتر از عدد ذکر شده موجب کاهش متابولیسم تا ۲۰ درصد می‌شود. هم‌زمان با کاهش دما سطح انرژی نیز کاهش یافته و تحرک کمتر می‌شود.

 

کاهش تحرک و یکجانشینی از همین سو موجب تشدید کاهش متابولیسم می‌شود. بدن جهت تامین انرژی به سراغ عضلات رفته و عضله‌سوزی اتفاق می‌افتد. حفظ و نگهداری عضلات مستلزم سوزاندن انرژی است، حال آن‌که این شرایط برای چربی‌ها برقرار نیست. جهت حفظ و بقای هر چهارصد و پنجان گرم عضله روزانه ۱۳ کالری نیاز است، اما برای نگه‌داری هر چهارصد و پنجاه گرم چربی در هر روز تنها ۲ کالری نیاز است.

 

باید گفت تحت شرایط عادی هم میزان کالری از غذا جذب می‌شود، افزایش می‌یابد. به‌طور مثال اگر فردی ۵۰۰ کالری دریافت کند در شرایط معمول تمام این ۵۰۰ کالری جذب نخوهد شد، اقتصاددانان طی انجام رژیم‌های طاقت‌فرسا جهت کاهش وزن سریع مقدار بالایی از این ۵۰۰ کالری جذب بدن می‌شود. بدن تمام تلاشش را جهت حفظ وزن فعلی می‌کند و اجازه کاهش چربی نداده و شخص کم‌کم هوس می‌کند شیرینی‌جات و غذاهای چرب بخورد، غذای مصرفی همیشگی دیگر فرد را سیر نگه نداشته وباعث گرسنگی می‌شود هورمونی دربدن به نام لپتین وجود دارد که از سلول‌های چربی آزاد می‌شود، همچنین سلول‌های روده کوچک در شرایط عادی به مغز پیام سیری می‌فرستند.

 

حال در شرایط محدودیت شدید کالری دریافتی مغز پیام سیری لپتین را نادیده گرفته و به آن مقاوم می‌شود می‌توان گفت بدن تمایلی به کاهش وزن ندارد و اگر در شرایط اعمال فشار قرار گیرد مقاومت می‌کند. در چالش ایجاد شده این ساختار هوشمند بدن انسان است که برنده می‌شود و پروژه کاهش وزن با شکست مواجه خواهد شد.
تمامی این اتفاقات طی فرآیند کاهش وزن ناگهانی رخ داده و با دنبال کردن رژیم غذایی متعادل و تحریک‌فیزیکی این مشکلات را تجربه نخواهید کرد.

 

 

عضله‌سوزی

همان‌طور که چند خط بالاتر توضیح دادیم حفظ و نگه‌داری عضلات در بدن مستلزم مصرف انرژی است و بدن به فکر حفظ سلامتی در ۲۰ سال آتی حیات نبوده و جهت بقای فردایش تلاش می‌کند. در نتیجه از سوزاندن عضلات جهت حفظ و نگهداری وضعیت فعلی استفاده کرده و این مسئله اصلاً به نفع سلامتی بدن نیست. بهترین راه جهت ممانعت از عضله‌سوزی طی فرآیند کاهش وزن این است که به بدن پیغام نیاز به حفظ عضلات بدهید. چطور این کار را کنید؟ باز هم می‌رسیم به کار با وزنه و تمرینات قدرتی. به‌طور کلی استفاده از وزنه‌های سنگین‌تر و تکرارهای کم تعداد بین ۵ تا ۸ تکرار به تقویت عضلات کمک می‌کند. تمرین هوازی و تمرینات کششی جهت حفظ و تقویت عضلات کافی نبوده و تاثیر چندانی ندارد.

 

 

رژیم یویو

رژیم یویو به کاهش وزن سریع و بازگشت دوباره آن در مدت زمان کوتاه اطلاق می‌شود حتی بعد از کاهش وزن افزایش دوباره آن با مقداری بی از اضافه وزن اولیه اتفاق می‌افتد. این شرایط زمانی رخ می‌دهد که تغییرات انجام شده در راستای کاهش وزن تنها در مدت زمان کوتاهی قابل اجرا و پایدار است. درست زمانی که بدن دیگر تحمل تعدیل شرایط ایجاد شده را نداشته باشد دوباره به عادات غذایی گذشته بازگشته و تمام وزن کاهش یافته بازخواهد گشت. هر چقدر این پروسه دفعات بیشتری ادامه پیدا کند وزن کمتری کاسته و وزن بیشتری به بدن اضافه خواهد شد.

 

 

لاغری شکم و پهلو با ورزش

 

 

ناتوانی از انجام تمرینات ورزشی

در گام اولیه باید بدانید کاهش وزن اصولی نیاز به تحرک و تمرین دارد. اما اگر میزان کالری دریافتی بدن کمتر از حد مورد نیاز باشد انجام تمرینات ورزشی از تحمل قوای بدن خارج شده و بدن سوخت لازم جهت ریکاوری عضلات را در اختیار ندارد. در نتیجه درصورت انجام تمرینات به واسطه کمبود انرژی مورد نیاز جهت ریکاوری عضلات کوچکتر شده و تحلیل می‌روند. عدم توانایی بدن در انجام ورزش منجر به اختلال در فرآیند کاهش وزن شده و در نتیجه کاهش و افزایش‌های یویویی اتفاق می‌افتد.

 

 

آیا کاهش وزن سریع ارزش این عوارض را دارد

 سوء تغذیه
با مصرف غذا تنها انرژی، پروتئین، کربوهیدات و چربی به بدن وارد نشده و ویتامین‌ها، مواد معدنی و دیگر ریزمغذی‌ها نیز در بدن جذب می‌شد. وقتی غذای کمتری مصرف می‌کنید پس ویتامین‌ها، مواد معدنی و ریزمغذی‌های کمتری هم به بدن وارد می‌شود، در نتیجه ممکن است شرایطی مانند:

 

ـ تضعیف حافظه و عدم تمرکز که در نتیجه کمبود ویتامین ب ۱۲ و فولیک اسید
ـ سطح پایین انرژی به دلیل نقصان آهن دریافتی
ـ هوس هر چه بیشتر شیرینی‌جات به علت کمبود کروم
ـ بی‌خوابی به علت کمبود منیزیم
ـ خشکی پوست به علت تغییر در ماهیت غذاهای چرب

 

و بسیاری موارد دیگر رخ می‌دهد. بنابراین حداقل کاری که می‌توانید انجام دهید مصرف یک مولتی‌ویتامین با کیفیت جهت جبران کمبودهای ذکر شده است.

 

 

 شلی پوست

این موضوع دغدغه فکری بسیاری از افراد است. وقتی بدن در مدت زمان کوتاه مقدار زیادی چربی از دست می‌دهد پوست توانایی همگام سازی با شرایط جدید را نداشته و ممکن است شل یا افتاده شود. اگر چه چربی و عضلات توانایی جمع شدن سریع را دارند، اما پوست در مدت زمان کوتاه نمی‌تواند این تغییر را پذیرا شود. بهتر است به جای تصمیم بر عمل جراحی و دیگر اقدامات جهت رفع این مشکل سعی کنید بیش از یک کیلو در هفته وزن کم نکنید تا با شرایط پوستی نامطلوب مواجه نشوید.

 

 

 مشکلات قلبی

اگر از مشکلات قلبی نظیر آریتمی (ناهماهنگی ضربان قلب)، فشار خون بالا، گرفتگی دریچه‌های قلبی، کاردیومیوپاتی و … رنج می‌برید کاهش وزن ناگهانی فشار سنگینی به قلب وارد خواهد کرد. به علت تغییرات ناگهانی در میزان چربی و توده عضلانی، قلب طی شرایط دشواری می‌تواند خودش را با شرایط جدید وفق دهد و این فشار منجربه ناهماهنگی ضربان قلب یا آریتمی می‌شود.

 

 

 چه زمانی کاهش وزن سریع به نفع فرد دارای اضافه وزن است؟

نمی‌توان بر روی خوب و بد بودن موضوعی نظر قطعی داد، بنابراین نمی‌توان گفت کاهش وزن سریع به‌طور کامل رد و در هیچ شرایطی کاربرد ندارد. موارد خاصی وجود دارد که طی آن کاهش وزن سریع به نفع فرد خواهد بود.

 

 

 اضافه وزن بالا

در افرادی که از چاقی و اضافه‌وزن شدید رنج می‌برند و این اضافه وزن موجب ایجاد بیماری‌های مختلفی می‌شود تأثیرات جانبی کاهش وزن ناگهانی برای این افراد در کفه پایین‌تری از ترازو نسبت به منافع آن قرار می‌گیرد و بهتر است هر چه سریع‌تر وزن اضافه را کاهش دهند.
آیا پوست شل می‌شود؟ بله، اما در برابر مشکلات ناشی از اضافه وزن شدیدشان اهمیتی ندارد. آیا مفاصل از فشار شدید رهایی می‌یابند؟ بله، خب این دستاورد بزرگی است. آیا عضله‌سوزی اتفاق می‌افتد؟ بله، اشکالی ندارد چاره‌ای نیست. آیا کاهش وزن فشار خون را بهبود می‌بخشد؟ بله، پس ارزشش را دارد.

 

 

 فاز ابتدایی کاهش وزن

هنگام دنبال کردن برنامه کاهش وزن در ۲ الی ۶ هفته ابتدایی کاهش وزن سریع و سودمندی را تجربه می‌کنید. این کاهش وزن سریع با روندی کم‌سرعت‌تر ادامه می‌یابد تا اینکه به مرحله تثبیت می‌رسد. فاز سریع و اولیه کاهش وزن انگیزه بسیاری افراد را افزایش داده و به آنها نیرویی جهت پایبندی مداوم می‌دهد. نهایتاً شخص به وزن ایده‌آل و ترکیب بدنی مورد نظر می‌رسد و در این مقطع وزن بدن تثبیت می‌شود. ممکن است وزن بین ۱ الی ۲ کیلو در نوسان باشد که این مرحله ایده‌آل هر فردی است.
سرتان را درد نیاوریم، هدف از کاهش وزن بهبود و ارتقاء سلامتی است نه بدتر کردن اوضاع فیزیکی و سلامتی. همان‌طور که متوجه شدید کاهش وزن فرآیندی فراتر از ایجاد تغییر در چربی و عضلات است و به ارگان‌های داخلی بدن نفوذ کرده و بر عملکرد آنها تاثیرگذار است. کاهش وزن به شیوه صحیح و اصولی علاوه بر تضمین سلامتی، موجب ایجاد احساس بهتر ظاهری و رضایت درونی فرد می‌شود.

 

این مقالات را ببینید:

غذاهای سالمی که نباید زیاد خورد!

چربی‌سوزی با ست‌های ۴۰ ثانیه‌ای

بهترین روش چربی سوزی موضعی