کاهش وزن و تحقیقات جدید

کاهش وزن و تحقیقات جدید

 

کاهش وزن در یک هفته

 

 

رژیمی که باعث افزایش ریسک مشکلات قلبی در بیماران سرع می شود رژیمی است که با کاهش کربوهیدرات و افزایش پروتئین همراه است.این رژیم غذایی کتوژنیک نام دارد،معمولا ورزشکاران رشته بدنسازی ازاین رژیم در برنامه خود استفاده می کنند

 

 

مغز عمدتاً گلوکوز (قند) را برای سوخت خود استفاده می‌کند اما همچنین می‌تواند کتونز و لاکتات را مصرف کند. در طول رژیم‌های غذایی کم‌‌کالری و کم کربوهیدرات، کبد ماده‌ای با نام کتونز را جهت تأمین سوخت مغز تولید می‌کند. کتونز از اسیدهای چرب آزاد شده در طول تجزیه و شکست چربی که در مدت رژیم‌های غذایی کم‌کالری و کم‌کربوهیدرات اتفاق می‌افتد نشأت خواهد گرفت. افراد مبتلا به بیماری سرع اغلب به توصیه پزشکان، پایبند به رژیم‌های کتوژنیک هستند تا از وقوع تشنج تا حدی جلوگیری کنند.
محققین برزیلی دریافته‌اند که بیماران سرع پس از پایبندی به رژیم کتوژنیک باعث گسترش چربی‌های غیرعادی خون شده که وجود این موضوع می‌تواند ریسک بیماری قلبی را افزایش دهد. بررسی دیگری نشان می‌دهد که رژیم‌های کتوژنیک کاهش وزن را بهبود بخشیده اما ممکن است بیماری کبد چرب را هدف قرار دهد.

 

 

رژیم های غذایی که حاوی کربوهیدرات کم می باشند باعث کم شدن حجم عضلانی و اختلال در سیستم قلب می شوند

 

به طور کلی افراد باکاهش کالری دریافتی و میزان کربوهیدرات کم، کاهش وزن سریع‌تری را تجربه می‌کنند.
برای تمریناتی که با شدت ۶۵ درصد حداکثر توان صورت می‌پذیرد کربوهیدرات به عنوان سوخت اصلی محسوب می‌شود و پزشکان اعتقاد دارند که کاهش درازمدت کربوهیدرات، ظرفیت انجام ورزش را مختل کرده و منجر به زوال جسم خواهد شد.
بررسی‌های انجام شده توسط دانشمندان سوئدی نشان می‌دهد که رژیم غذایی کم کربوهیدرات و چربی بالا باعث افزایش چربی و کاهش توده (حجم) عضلانی بعد از ۲ هفته می‌گردد و از طرفی دیگر، پس از گذشت ۴ هفته، عملکرد مطلوب قلب نیز مختل می‌شود.
در کل بدن انسان نیاز به طیف گسترده‌ای از غذاها دارد و محدود کردن بیش از حد مواد غذایی خاص – مثلا کربوهیدرات – می‌تواند در درازمدت عملکرد سوخت و ساز را مختل کرده و منجر به کاهش و افت سلامت عمومی بدن شود.

 

 

 

آیا رژیم کم کربوهیدرات برای افراد دیابتی مناسب است؟

بیماری دیابت با اثر سوء بر روی تنظیم قند خون حادث می‌شود. تجمع قند خون، عروق خونی را در سیستم عصبی، کلیه، چشم، و مغز تخریب کرده که وجود این موضوع می تواند باعث افزایش ریسک سکته و حمله قلبی، بیماری کلیه، کوری چشم و حتی قطع عضو شود. کارشناسان بر روی بهترین رژیم غذایی جهت مدیریت کردن این بیماری اختلاف‌نظرهایی دارند. برخی از کارشناسان مصرف کربوهیدرات کم را توصیه می‌کنند. چرا که افزایش قند خون را پس از مصرف به حداقل می‌رساند و متأسفانه تحقیقات بسیار اندکی از این موضوع حمایت می‌کند. اصولا افراد با رژیم‌های غذایی کم کربوهیدرات مشکل دارند ونمی‌توانند آن طور که باید و شاید با آن ارتباط برقرار کنند. پزشکان توصیه می‌کنند که کاهش وزن یکی از ایده‌آل‌ترین روش ها برای بهبود کنترل قند خون به حساب می‌آید.

منبع: مجله Muscular Development – فوریه ۲۰۱۷