کدام غذاها کراتینین را کم می‌کنند؟

کدام غذاها کراتینین را کم می‌کنند؟

مقدار کراتینین و اوره ۲ مورد از مولفه‌های آزمایش‌های رایج خون هستند. اگر در آزمایش متوجه بالا بودن این مولفه‌ها شوید می‌توانید سراغ برخی منابع غذایی خاص جهت پایین آوردن سطحشان بروید.

 

 
در زندگی روزمره ما گوشت، سبزیجات، میوه‌ها، غلات، نوشیدنی‌ها و … همگی ضروری هستند. بعضی از آنها بی‌شک مفید و ضروری به حساب می‌آیند و بعضی از آنها برای کاهش دادن سطح زیاد کراتینین و اوره مفید هستند.
در این آموزش برخی از موارد غذایی مفید برای کاهش ۲ مولفه مهم فوق معرفی شده‌اند. از آنجاییکه غذاهای پر پروتئین از جمله پروتئین‌های حیوانی باعث بالا رفتن مولفه‌های فوق می شوند بدنسازان باید همیشه در آزمایشات خون مراقب میزان اوره و کراتینین باشند، چرا که پروتئین بالا مقادیر مولفه‌های فوق را افزایش می‌دهد.

 

 

۱- میوه

 

کراتینین در بدنسازی

کراتینین و اوره هر دو ضایعات سوخت و سازی هستند که وارد جریان خون می‌شوند و بوسیله کلیه‌ها دفع می‌شوند وقتی که میزان فیلتر اسیدی کلیه‌ها کم می‌شود، سطح کراتینین و اوره خودبخود بالا می‌رود.
بعضی از میوه‌ها مثل کرنبری (Cranberry) می‌توانید به بهبود میزان فیلتر اسیدی کلیه‌ها کمک کنند بطوریکه ضایعات بیشتری دفع شود و در عین حال میوه‌های دیگری مثل ذغال‌اخته و کیوی هم برای محافظت از عملکرد کلیه‌ها مفید هستند و از بالا رفتن کراتینین و اوره جلوگیری می‌کنند.

 

 

 

 

۲- سبزیجات

 

سبزیجات در رژیم بدنسازی

درست مثل میوه‌ها، برخی از سبزیجات هم اثرات ادرارآور یا آنتی‌اکسیدانی دارند. کدو تلخ، خیار و برخی از دیگر سبزیجات باعث افزایش ادرار شده و در نتیجه مقداری کراتینین و اوره را دفع می‌کنند.
فلفل دلمه‌ای قرمز، پیاز و … هم می‌تواند کلیه‌ها را در برابر آسیب محافظت کنند.

 

 

 

 

۳- دمنوش‌های گیاهی

دم نوش های بدنسازی

 
برای کسانیکه کراتینین و اوره بالایی دارند، پزشکان همیشه ادرارآورها را توصیه می‌کنند. در واقع بعضی از چایی‌های گیاهی اثر مدر دارند. بعنوان مثال دمنوش‌های ریشه قاصدک، ابریشم ذرت، برگ گزنه و مریم گلی مفید هستند. اینها می‌توانند میزان فیلترینگ کلیه را زیاد کنند و دفع را بالا ببرند.

 

 

 

 

۴- ادویه

 

ادویه در برنامه بدنسازی

ثابت شده که برخی از ادویه‌جات مثل دارچین درمان‌های خانگی خوبی برای کاهش کراتینین و اوره هستند. با این حال اگر در مقادیر اضافی دریافت شود این ادویه می‌تواند اثر مخرب داشته باشد. در کنار موارد فوق برای کاهش کراتینین و اوره باید حواستان به مصرف گوشت باشد. چراکه این ماده غذایی با اینکه ضروری است، اما تجزیه‌اش باعث افزایش تولید کراتینین و اوره می‌شود.

 

 

 

این مقالات را هم ببینید:

میزان مناسب مصرف زرده تخم مرغ

۹ نکته علمی در خصوص کربوهیدرات

پروتئین کم بخوریم چه اتفاقی می افتد؟