کدام چای مناسب شماست؟

کدام چای مناسب شماست؟

مایک تایسون هم چای می‌نوشد. انگلیسی‌‌ها و ایرانی‌ها هم سلاطین نوشیدن چای هستند. بنظر می‌رسد چای مخصوص افراد مسن است، ولی اینطور نیست. تمامی انواع چای از سبز و سیاه گرفته تا چای سفید و اولونگ می‌تواند متابولیسم را بالا ببرند. کلسترول را کاهش دهند، آگاهی ذهنی را افزایش دهند، هاضمه را بهتر کنند و قند خون را ثابت نگه دارند. فراموش نکنید که کیفیت می‌تواند متفاوت باشد. مهم نیست چه نوع چایی مصرف می‌کنید، بگردید و نوع با کیفیت و پاکیزه آن را پیدا کنید. به جای استفاده از تی‌بگ از برگه‌های چای استفاده کنید. تی‌بگ معمولاً حاوی خاک چای و برگ‌های شکسته است. وقتی برگه چای می‌شکند، روغن‌های ضروری موجود در آن از بین می‌رود. چای را در آب در حال جوشیدن بریزید تا از تمام خواص آن بهره ببرید. حالا وقت آن است که با انوع چای بیشتر آشنا شویم.

 

 

 

 

چای سیاه

چای سیاه در بدنسازی

چای سیاه به شدت فراوری شده است که در نتیجه آن بسیاری از خواص و مواد سودمند آن مانند EGCG و ویتامین C از بین می‌رود. با این وجود اگر بطور صحیح دم شود از نظر آنتی‌اکسیدانی و خواص آرامش‌بخشی با سایر چای‌ها برابری می‌کنند. این نوع معمولاً بیش از سایرین کافئین دارد.

 

 

 

 

چای نعنا

 

چای نعنا

چای نعنا در واقع نعنا نیست، بلکه برگ‌های خشک شده نعنا است که در آب جوش دم شده است. خواص درمانی آن بی‌نظیر است. نعنا دارای خواص خنک‌کننده است که برای برطرف کردن علائم آنفلانزا مانند سرخ شدن چشم‌ها، گلودرد و تب مفید است. چای نعنا منافذ سر را باز و تمیز می‌کند و گفته می‌شود به کارکرد کبد هم کمک می‌کند. هیچ نکته منفی راجع به چای نعنا وجود ندارد، مگر اینکه در میانه آنفلانزا باشید و سرد کردن بدن مضر باشد.

 

 

 

 

چای سبز

 چای سبز قبل تمرین بدنسازی

چای سبز بیشترین میزان EGCG که یک کاتچین است و بعنوان آنتی‌اکسیدان عمل می‌کند را داراست و به جلوگیری از سرطان کمک می‌کند. چای سبز میزان فراوری اندکی دارد. تقریباً هیچ نکته منفی در نوشیدن چای سبز وجود ندارد. اگر معده شما مشکل دارد بهتر است مراقب یاشد که بیش از حد چای را دم نکنید، چون می‌تواند تلخ شود و معده را تحریک کند.

 

 

 

 

چای سفید

چای سفید در بدنسازی

چای سفید کمترین میزان فراوری را در بین انواع چای دارد. برگها به سادگی خشک می‌شوند. این نوع چای بیشترین میزان ال‌تیانین که آمینواسید مخصوص چای است را در خود دارد. این چای کارهای مفید زیادی در بدن انجام می‌دهد که یکی از مهمترین‌های آن آزاد کردن مقدار زیادی هورمون‌های «حس خوب» مانند سروتونین، دوپامین و GABA در بدن است. GABA همان ترکیبی است که حس آرامش پس از نوشیدن چای را به شما می‌دهد.

 

 

 

 

چای اولونگ

چای اولونگ

چای اولونگ کمتر از سایر انواع چای موردمطالعه قرار گرفته است. این چای دارای آنتی‌اکسیدان‌های مخصوص به خود است که خواص ضدسرطان فراوانی دارد. یک نوع خاص آن به نام چای گابااولونگ بیشترین میزان GABA را در خود دارد، چون چای در محفظ‌های قرار داده می‌شود که اکسیژن را خارج می‌کند. می‌خواهید کاملاً ریلکس شوید؟ این چای مخصوص شما است.