کمترین سن برای شروع تمرین با وزنه

کمترین سن برای شروع تمرین با وزنه

 

چه سنی برای بدنسازی مناسب است

 

تمرین با وزنه را از چه سنی می‌توان شروع کرد؟

 

 

نوشته دکتر برایان هایکوک، کارشناس علوم بدنسازی

۱ـ نظر رایج:

در طول سنین بلوغ، استخوان‌ها به سرعت در حال رشد هستند. در استخوان‌های بلند، رشد در دو سر انتهایی استخوان رخ می‌دهد که به عنوان صفحات رشد (اپی فیزیال) شناخته می‌شود. در واقع منطقه‌ای که رشد می‌کند استخوان محکمی نیست و آسیب‌پذیرتر از دیگر بخش‌های استخوان است. تمرین با وزنه می‌تواند باعث آسیب در صفحات رشد شود و رشد استخوان را متوقف کند. به همین دلیل کودکان نباید قبل از پایان سن بلوغ که رشد طولی استخوان‌ها تقریبا به پایان می‌رسد، تمرین با وزنه را شروع نمایند.

 

 

۲ـ شواهد موجود:

• فعالیت‌هایی مثل فوتبال، اسکیت برد، و بسیاری از ورزش‌های دیگری که در سنین جوانی انجام می‌گیرد، به آسیب‌های بیشتری در استخوان‌های فرد منجر می‌شود در مقایسه با تمرین با وزنه.

 

• تحلیلی که در ژورنال تمرینات قدرتی و بدنسازی منتشر شد در مورد آسیب‌های ناشی از تمرینات مقاومتی که منجر به رجوع افراد به بخش اورژانس بیمارستان‌ها در آمریکا شده، نشان داد کودکان تحت ریسک کمتری نسبت به بزرگسالان هستند.

 

• مطالعه در دانشگاه پنسیلوانیا فیلادلفیا به این جمع بندی رسید که تمرین مقاومتی برای کودکان بی‌خطر است که همسو با داده‌های آمارهای پزشکی است.

 

 

۳ـ نظر هیأت منصفه:

به نظر می‌رسد چنانچه تمرین با وزنه به درستی طراحی و اجرا شود، برای کودکان بی‌خطر است.

 

 

۴ـ رأی نهایی:

برایان هایکوک می‌گوید: «من اولین مجموعه وزنه‌هایم را زمانی که ۸ سال داشتم گرفت. از آن دمبل‌های پلاستیکی که با سیمان پر می‌شد، از همان زمان شروع کردم به تمرین با وزنه و ۴۰ سال از شروع تمرینم می‌گذرد. ولی واقعیت این است که تا قبل از اواسط بیست سالگی که شروع کردم به تمرین با وزنه‌های سنگین‌تر با هیچ آسیبی مواجه نشدم. اگر فرزندی دارید، برادر کوچکتر، یا هر فرد کم سنی در خانواده‌تان می‌خواهد شروع کند به تمرین با وزنه، شواهد نشان می‌دهد به این شرط که تکنیک‌های مناسب تمرین با وزنه را بیاموزد و تحت نظارت باشد که به سمت وزنه‌های سنگین و برنامه بدنسازی سنگین و خارج از توانش نرود، تمرین برای او بلامانع است.

منبع: مجله فلکس، ژوئن ۲۰۱۷
منبع:هفته نامه البرز

 

 

این مقاات را هم ببینید:

بیاید با هم تمرین هوازی قبل از صبحانه را برسی کنیم

ترکیب تمرین هوازی سریع و آهسته