۴ باور غذایی که نباید باورش کرد

۴ باور غذایی که نباید باورش کرد

 

تغذیه بدنسازی مبتدی

 

۱ـ  سبزیجات را کاملا بپزید

آیا هنوز هم بروکلی را می‌جوشانید، چون تصور بر این است که بروکلی در خود حشرات و کرم‌هایی دارد که با جوشاندن آن از بین می‌روند؟
اگر می‌خواهید بالاترین میزان مواد مغذی سبزیجات را دریافت کنید همین حالا از قابلمه فاصله بگیرید. محققان دانشگاه ژیجانگ در چین، بروکلی را با استفاده از روش‌های رایج پختند و نتیجه گرفتند که بخارپز کردن، مواد مغذی همچون فیبر قابل حل، ویتامین Cو گلوکوزیتولات، ترکیبی که تصور می‌شود خواص ضدسرطانی داشته باشد را بهتر و بیشتر حفظ می‌کند. استفاده از مایکروویو هم مضرات خودش را دارد. جوشاندن هم باعث می‌شود بیشترین میزان مواد مغذی از بین بروند.

تحقیق انجام شده در هاروارد تأیید می‌کند که بهترین روش پخت برای حفظ مواد مغذی این است که سریع پخته شود.، ماده غذایی مدت زمان کوتاه‌تری حرارت ببیند و تا حد امکان مایع کمتری برای پخت استفاده می‌شود. این برای ما مثل مایکروویو کردن است.
 فلفل را خام بخورید، هرچند طبق گفته مؤسسه ملی بهداشت آمریکا یک  فلفل متوسط حدود ۱۵۰ درصد ویتامین C مورد نیاز روزانه شما را دارد، اما پختن فلفل‌ها در دمای بالای ۱۹۰ درجه سانتیگراد به طور جبران ناپذیری به آنتی اکسیدان‌ها آسیب می‌رساند.

 

 

۲ـ  کره برای سلامتی‌تان ضرر دارد

برای مدت‌ها کره از برنامه‌های غذایی حذف شده بود، چون بین چربی اشباع نشده کره و بیماری قلبی، چاقی و کلسترول بالا ارتباطات تنگاتنگی وجود داشت. اما حمایت از کره در حال گسترش است – طی پنج سال گذشته میزان فروش جهانی کره ۷ درصد رشد داشته است، در حالی که میزان فروش لبنیات گیاهی مثل مارگارین ۶ درصد کاهش داشته است، چون مطالعاتی که پشت این ادعا شده بود، منسوخ شده‌اند.
مطالعه‌ای روی ششصد هزار نفر از ۱۷ کشور دنیا که در مجله آنالیز طب داخلی منتشر شد، نشان داد که کل مصرف چربی اشباع هیچ ربطی به خطر بیماری قلبی ندارد، در حالی که تحقیقات انجام گرفته در ژورنال پزشکی بریتانیا دریافت که نرخ مرگ و مییر در میان مردان مبتلا به بیماری قلبی در واقع وقتی افزایش می‌یابد که این افراد به جای چربی اشباع از چربی دارای حلقه‌های اشباع نشده موجود در مارگارین استفاده کردند. کره هم منبع ویتامین K, A, D ,E  است. مثل سلنیوم، آنتی اکسیدانی قوی نقش پررنگی در متابولیسم مؤثر ایفا می‌کند. وقت آن رسیده تا ظرف کره را روی میز بیاوریم!

 

 

۳ـ  رژیم پر پروتئین به کبد آسیب می رساند

به لطف رژیم غذایی با پروتئین بالا انسان‌ها تکامل یافتند تا هوشمندترین مخلوقی باشند که روی زمین قدم گذاشته است. بنابراین سخت است باور کنیم رژیم پرپروتئین به کلیه‌ها به آسیب برساند. باورش کمی سخت است، چون مطالعات متعددی در این زمینه صورت گرفته، این مطلب را تأیید نمی‌کند. طبق نوشته ژورنال جامعه بین المللی تغذیه ورزشی، اگر شما سالم هستید، رژیم با پروتئین بالا می‌تواند سبب کاهش وزن شما شود، بدون این که تأثیرات جانبی داشته باشد.

لازم است بدانید که سال گذشته سازمان بهداشت جهانی گوشت قرمز را به عنوان کارسینوژن گروه ۲ دسته بندی کرد و گوشت قرمز فراوری شده را در گروه ۱ قرار داد و به مردم توصیه کرد روزانه بیشتر از ۷۰ گرم از هر یک از این دو گروه مصرف نکنند.
با این حال مسأله این است که چه نوع گوشتی بخوریم؛ گوشت قرمز ارگانیک و گوشت قرمزی که از دام علفخوار به دست آمده است از نظر تغذیه‌ای  با آنچه که در کارخانه تولید می‌شود یا شدیدا فراوری شده متفاوت است.

 

 

 

برنامه غذایی هفتگی بدنسازی

 

 

۴ـ  کربوهیدرات‌ها شبانه باعث اضافه وزن می‌شود

این باور که خوردن شبانه کربوهیدرات باعث چاقی می‌شود، بر اساس این فرضیه ساخته شده که نرخ متابولیک استراحت ما (RMR) در زمان خواب آهسته‌تر می‌شود، در نتیجه هر گونه انرژی اضافی به صورت چربی ذخیره می‌شود. در صورتی که مصرف انرژی در مراحل اولیه خواب ۳۵ درصد کاهش می‌یابد، طبق گفته ژورنال متابولیسم، در مرحله خواب عمیق REM به طور چشمگیری افزایش می‌یابد تا حدی که طبق گفته ژورنال اروپایی تغذیه بالینی RMR شما در هنگام شب مثل زمان بیداری در روز می‌شود. بیشتر از این چه می‌خواهید که اگر ورزش کنید در زمان خواب عمیق به طور چشمگیری RMR شما افزایش می‌یابد، طبق گفته ژورنال کانادایی روانشناسی کاربردی، این امر بدن را تشویق می‌کند تا در حین خواب بیشتر از زمانی که در حال فعالیت هستید، چربی بسوزانید.

 

در واقع شام پر از کربوهیدرات می‌تواند به بدن کمک کند تا با داشتن خواب عمیق‌تر به بدن‌تان کمک کند تا چربی بیشتری بسوزاند، چون مصرف کربوهیدرات‌ها غلظت آمینواسید تریپتوفان خون را افزایش می‌دهد که سبب می‌شود احساس خواب آلودگی کنید. در مطالعه‌ای که در دانشگاه سیدنی انجام گرفت مشخص شد افرادی که چهار ساعت قبل از خواب وعده غذایی مملو، از کربوهیدرات می‌خورند زودتر از افرادی که کربوهیدرات نمی‌خورند سریع‌تر به خواب می‌روند.