۹ نکته علمی در خصوص کربوهیدرات

۹ نکته علمی در خصوص کربوهیدرات

 

کربوهیدرات ها در بدنسازی

۱-  کربوهیدرات از ۳ مولکول «کربن، اکسیژن و هیدروژن» تشکیل شده است.
کربوهیدرات انرژی بدن را تأمین کرده و به ازای هر گرم از آن تقریباً ۴ کالری تولید می‌شود. خاطرنشان می‌شود هر گرم چربی نیز ۹ کالری را در بر دارد.

 
۲- کربوهیدرات به ۲ صورت ساده و مرکب وجود دارد.
کربوهیدرات‌های ساده‌ای همچون قند، آب نبات و سودا خیلی سریع در بدن جذب شده و بلافاصله انرژی بدن را تأمین می‌کند. اما کربوهیدرات‌های مرکب همانند سبزیجات، غلات کامل و نشاسته گیاهی به آرامی هضم و جذب شده و انرژی موردنیاز بدن را با یک ریتم ادامه‌دار – در قیاس با کربوهیدرات‌های ساده که انرژی را خیلی سریع آزاد می‌کنند – تأمین خواهند کرد.

 
۳- مصرف به اندازه کربوهیدرات باعث چاقی نمی‌شود؛ بلکه دریافت کالری مازاد نیاز روزانه بدن باعث اتفاق افتادن این موضوع می‌شود.

 
۴- فیبرها نیز یک کربوهیدرات مرکب محسوب شده که بدن توانایی هضم آن را نداشته اما کمک شایانی در دفع مواد زاید در دستگاه گوارش می‌کند که اگر این موضوع انجام نشود، منجر به نفخ شکم می‌شود.

 
۵-بر اساس مطالعات صورت گرفته بر روی ۸۰ هزار فرد ژاپنی که رژیم غذایی‌شان بر پایه کربوهیدرات بالا و چربی کم بود، مشخص شد که ۱۵ درصد احتمال کمتری را برای مرگ به هر دلیل اعم از بیماری‌های قلبی و عروقی و یا سکته تجربه کردند.

 
۶- یک سال مطالعات و بررسی‌های صورت گرفته که نتیجه آن نیز به چاپ رسید حاکی از آن بود افرادی که رژیم غذایی کم کربوهیدرات – فقط ۲۰ الی ۴۰ گرم در طول روز – را در پیش گرفتند افسردگی، نگرانی و خشم بیشتری در قیاس با افرادی که پایبند رژیم غذایی سرشار از کربوهیدرات بالا و چربی کم بودند را در طول رژیمشان تجربه کردند.

 
۷-تحقیقات صورت گرفته‌ای توسط دانشمندان بیان داشت مردان با سن‌های مختلف که گلوکوز دریافت کردند به میزان قابل توجهی از سطح هورمون تستسترون آنها کاسته شد.

 
۸-پزشکان اظهار می‌دارند که مصرف کربوهیدرات بلافاصله پس از اتمام یک جلسه تمرینی سخت و پرشدت، شاید بتواند در مقابل سرماخوردگی کمک حال واقع شود. مصرف ۳۰ الی ۶۰ گرم کربوهیدرات توانایی برگرداندن عملکرد مطلوب سیستم ایمنی بدن را نیز دارا می‌باشد.

 
۹- رژیم غذایی کم کربوهیدرات یا کم چربی؟
پس از سال‌ها مناظره در مورد این که کدام یک از این ۲ نوع رژیم کارایی بهتری دارند، در سال ۲۰۱۵ تعداد ۱۹ نفر بالغ و چاق برای ۲ هفته تحت آزمایش هر ۲ رژیم (کم کربوهیدرات و کم چربی) قرار گرفتند و در پایان مشخص گردید که رژیم کم کربوهیدرات باعث کاهش ۲۴۵ گرم و رژیم کم چربی باعث کاهش ۴۶۳ گرم وزن افراد شرکت کننده در این آزمایش شد.

 

این مقالات را هم ببینید:

آیا لبنیات با کاهش وزن تضاد دارد؟

پروتئین کم بخوریم چه اتفاقی می افتد؟

برنامه غذایی:رژیم مخصوص چربی ۷ درصد