۲۰ اشتباه خیلی بزرگ و فاحش!

  • تاریخ انتشار : ۱۳۹۳/۰۸/۱۸
  • نظرات : ۵دیدگاه

۲۰ اشتباه خیلی بزرگ و فاحش!

تمرینات بدنسازی

 

۱- اگر می خواهید بدن خود را کات کنید تنها از مرغ، سفیده تخم مرغ و برنج استفاده کنید!
لطفأ به چنین توصیه ای عمل نکنید. بدن شما نیاز به رنج وسیعی از ریزمغذی ها و ویتامین ها دارد. مردم و بدنسازان مشتاق بسیاری را می شناسم که تنها می خواهند به بدن بهتری دست یابند ولی اسیر افراد دغل بازی می شوند که با چنین حرف های بی پایه ای آنها را فریب می دهند. چنین توصیه هایی را به آتش بکشید!

۲- پرس سینه با فاصله کم بین دستها، بخش داخلی سینه را هدف قرار می دهد.
هیچ حرکتی نیست که بتواند تنها بخش داخلی سینه شما را هدف قرار دهد. در واقع زمانی سر این مسئله با یک بدنسازی حرفه ای دیگر در حال نبرد بودم! برای بهبود بخش داخلی سینه، آنچه نیاز دارید این است که عضله خود را تا رسیدن به کوتاه ترین اندازه خود منقبض کنید. بسیار شبیه  وقتی که می خواهید در حرکات جلوبازو روی پیک عضله کار کنید، مجبورید عضله را به طور کامل منقبض کنید (تا رسیدن به کوتاه ترین طول عضله) برای اینکه به سمت بالا رشد کند، همین ایده در مورد بخش داخلی سینه هم صادق است.

۳- چربی ها باعث چاق شدن شما می شوند.
چربی ها برای اعمال و پروسه های بیشماری در بدن ضروری اند. همه چربی ها وقتی به اندازه مناسب مصرف شوند، دارای فواید هستند (به جز چربی های ترانس).

۴- باید سنگین تمرین کنید تا رشد کنید.
اگر تا به حال نوشته های مرا مطالعه کرده باشید، می دانید که این واقعیت ندارد. باید بدرستی تمرین کنید، در جهت دستیابی به حداکثر تنش بر عضله، برای اینکه رشد کنید. نگران نباشید، این کار ساده تر از آن است که بنظر می‌آید.!

۵- کالری، کالری است (و از هر منبعی که تأمین شود برای بدن تفاوت ندارد).
بنظر من، این حرف آدمهای کم سواد است! حتی وقتی تلاش می کنید به بزرگ ترین سایز ممکن برسید، بدترین کاری که می توانید انجام دهید این است که تنها به مجموع کالری دریافتی خود دقت کنید و اهمیتی به منابع تأمین کننده آن ندهید. چنانچه به نسبت درشت مغذی های دریافتی بی اهمیت باشید، بزودی باید منتظر عواقب ناخوشانیدی باشید، از افزایش مقاومت به انسولین گرفته تا ذخایر چربی بیشتر و رشد عضلانی کمتر.

۶- جلوبازو لاری، بخش پایینی دوسر بازو را به کار می گیرد.
وای! همه ما حداقل زمانی به چنین اشتباهی دچار بوده ایم، خود من هم از این مسئله مستثنی نیستم. ولی خوشبختانه حالا کمی معلوماتم بیشتر است. هر چند که کار کردن روی بخش پایینی بازو برای افزایش طول آن جذابیت زیادی دارد، ولی نه جلوبازو روی میز لاری چنین قابلیتی دارد، و نه هیچ حرکت دیگری. آنها شاید بار کاری را در بخش پایینی  دامنه حرکت افزایش دهند، در نتیجه باعث افزایش قدرت شما در آن بخش از دامنه حرکت می شوند، و این تصور غلط را ایجاد می کنند که باعث افزایش طول دوسر بازوی شما می شوند. در عالم واقعیت، تنها می توانید ضخامت و سایز بازو را بطور کلی تغییر دهید نه تنها در بخش پایینی یا بالایی عضله.

برنامه بدنسازی

 

۷- در تلاش هستم روی گره عضلاتم کار کنم!
هنوز هم وقتی به چنین ادعاهایی برخورد می کنم، باعث خنده ام می شود. گره عضله دیگر چه حرف بیهوده ایست!؟ دوستان عزیز،‌ اصلأ چنین چیزی وجود ندارد. عضله، عضله است، و ساختار آن هم مشخص است. گره دو عضله هم تنها جایست که دو عضله از کنار هم عبور می کنند. نمی توانید تمرین خاصی روی این محل تلاقی انجام دهید. در واقع شما می توانید روی کل یک عضله کار کنید نه یک نقطه خاص، و نه فواصل بین دو عضله.

۸- تمرین هوازی با معده خالی بیشتر چربی می سوازند.
نه! هرگز این مسئله ثابت نشده. هرگز. در واقع، مشخص شده که تمرین هوازی (یا هر تمرین دیگری) وقتی پس از دریافت کالری انجام شود خواص ترموژنیک بیشتری دارد، به همین سادگی، یعنی کالری بیشتری سوزانده می شود.

۹- وقتی تمرین را متوقف می کنید، تمام عضلات شما به چربی تبدیل می شوند!
واضح است که هر بدنسازی که تمرین را متوقف کند یه یک کوه چربی تبدیل می شود. همه عضلات هم باید جایی بروند. درست است؟ خب نه. چربی و عضله دو بافت کاملأ متفاوت هستند. مثل این است سینه مرغ به شیرینی گردویی تبدیل شود. هر چند این می تواند جذاب باشد، ولی فکر نمی کنم به این زودیها در عالم واقعیت شاهد تبدیل شدن چربی و عضله به هم باشیم، مگر در فیلمهای علمی تخیلی. در واقع افزایش چربی بدنسازانی که تمرین را رها می کنند، بدلیل دریافت کالری بیش از حد نیاز بدن است و کاهش سایز عضلانی هم به این دلیل است که دیگر بدن به آن همه عضله نیاز ندارد.

۱۰- دریافت گلوتامین و پروتئین وی همراه هم بد است. آنها برای جذب شدن با هم رقابت می کنند!
در واقع خلاف این بیشتر متحمل است. چون می توانند در افزایش تولید پروتئین در عضلات به هم کمک کنند.

۱۱- من برای اعمال کشش بر فشیا (غشا و غلافی که عضلات را در بر گرفته) تمرین می کنم.
فشیا کشیده نمی شود! این واقعیتی ثابت شده است که فشیا قدرتی و سفتی در حد فولاد دارد. شاید منبسط شود، بسیار شبیه عضلات وقتی که گرم می شوند، و انعطاف بیشتری پیدا کند، ولی به محض سرد شدن، به فرم و اندازه اول بر می گردد. فشیا هم از مسیرهای مشابه عضله رشد می کند. شاید بتوانید در به هم پیوستگی فشیا، گسستگی ایجاد کنید، که این تصور را ایجاد می کند که باعث توسعه آن شده اید، ولی متأسفانه کشیده نمی شود که به عضلات اجازه رشد دهد. شما عضلات را از طریق تمرین به رشد بیشتر تحریک می کنید، فشیا هم می بیند که نیاز دارد با سایز بیشتر ایجاد شده در عضلات وفق یابد و در نتیجه رشد می کند و توسعه می یابد.

۱۲- تی بار با فاصله کم بین دستها بخش میانی پشت را به کار می گیرید.
حیرات انگیز است ؟‌ نه، نیست! فاصله کم بین دستها در حرکات پشت مانع دامنه کامل حرکتی است و شما را وادار می کند به استفاده بیشتر از چرخش داخلی مفصل سرشانه (عضلات کمربند شانه ای).

۱۳- نمی خواهم دچار ” تمرین زدگی” شوم.
لطفأ گوش کنید، یک یا دو ساعت تمرین، برای پنج روز در هفته باعث تمرین زدگی نمی شود… مهم هم نیست که این مسئله برای چه مدت ادامه داشته باشد. مگر اینکه تغذیه ی خوبی نداشته باشید و به اندازه کافی نخوابید. بعبارتی باید کمترین نگرانی را در مورد بروز تمرین زدگی داشته باشید.

۱۴- تمرینات هوازی با شدت پایین برای چربی سوزی بهترین انتخاب است.
امیدوارم که برای اغلب شما این مسئله روشن شده باشد که هر چند از نظر مقدار کالری که در طول تمرینات هوازی کم شدت سوزانده می شود، سهم بیشتری به چربی اختصاص دارد ولی مقدار کلی چربی سوخته شده در طول یک جلسه هوازی کم شدت کمتر از مقدار کل چربی سوخته شده در یک جلسه هوازی با شدت بالاست. ضمنأ تمرینات هوازی کم شدت هیچ اثر قابل ملاحظه ای بر افزایش سوخت و ساز پایه شما برای ادامه رو نخواهد داشت.

بدنسازی

 

 

۱۵- در حرکت ددلیفت پا صاف، برای دامنه دستیابی به حرکتی کامل و حداکثر کشش بر همسترینگ، باید دستها به پنجه های پا برسد.
شاید بنظر خوب باشد که بتوانید پنجه های خود را لمس کنید ولی به این معنی نیست که به دامنه کامل تری در همسترینگ خود می رسید. بلکه اغلب به این معنی است که کمر و ستون مهره ها را در موقعیت آسیب پذیری قرار داده اید. تنها تا حدی پایین روید که انعطاف عضلات همسترینگ به شما اجازه می دهد.

۱۶- چربی های اشباع شده مضرند.
در واقع، هرگز ارتباط قطعی بین چربی های اشباع شده و تمام خصوصیات منفی که در رسانه ها در مورد این نوع چربی ذکر می شود، ثابت نشده (از جمله بروز حملات قلبی و…) وقتی این چربی ها بد می شوند که با قندها ترکیب شوند! چربی های اشباع شده به تنهایی خواص مثبت زیادی برای بدن دارد، از جمله تولید هورمون تستوسترون.

۱۷- بهتر است ابتدا تحت رژیم قرار بگیرم و چربی هایم را از دست بدهم، سپس تمرین با وزنه را شروع کنم.
خب شاید در بین بدنسازان چنین ادعایی کمتر دیده شود، ولی در بین افراد عادی این باور ساده لوحانه بسیار رایجی است. گوش کنید: تمرین با وزنه بهترین راه برای کاهش ذخایر چربی بدن و تغییر ترکیب بدنی است.

۱۸- لطفأ کمکم کنید تا وزنه را بلند کنم و حرکتم را شروع کنم!
اگر در باشگاه کسی چنین تقاضایی از شما کرد، بسرعت از محل دور شوید!!! اگر نمی توانید وزنه ای را به تهایی از جای خود بلند کنید، اصلأ نباید با آن وزنه تمرین کنید. تنها استثناء در مورد نیمکت های غیر استاندارد پرس بالا سینه و سرشانه است که وقتی روی آنها قرار می گیرید، هالتر حدود ۳۰ سانتیمتر عقب تر از شماست و برای جدا کردن هالتر از پایه و شروع حرکت واقعأ ناچارید از کسی کمک بگیرید.

۱۹- کراتین باعث گرفتگی و پارگی عضلانی می شود.
هرگز چنین چیزی ثابت نشده، ولی رسانه ها عاشق این هستند که در هر موردی توجه افراد را بصورت کاذب به سمت مسائل غیر واقعی جلب کنند و حساسیت بیهوده ایجاد کنند.

۲۰- نمی توانم نقطه ضعف های بدنم را جبران کنم.
این واقعیت ندارد. می توانید. شاید هرگز نقطه ضعف های شما به بزرگ ترین نقطه قوت تان بدل نشوند، ولی حداقل می توانید آنها را به سطح دیگر بخشهای بدنتان برسانید.

منبع:دنیای عضله

 
 نکاتی برای افزایش آمادگی جسمانی

رشد عضلات پس از تمرین چگونه اتفاق می افتد؟

توصیه‌های برای لاغر شدن