با ال آرژنین رگها را بیرون بزنید!

  • تاریخ انتشار : ۱۳۹۴/۰۸/۱۰
  • نظرات : ۲دیدگاه

با ال آرژنین رگها را بیرون بزنید!

 

مکمل آرژنین

از مکمل های بدنسازی پرطرفدار این روزهای بدنسازان می توان به ال آرژنین که غالبأ آرژنین خطاب می شود، نام برد. این مکمل با خاصیت خون رسانی سریع به عضلات هنگام وزنه زدن از محبوبیت زیادی بین بدنسازان برخوردار است.

 

 

 

اما این مکمل محبوب چیست؟
آرژنین یکی از شناخته شده ترین آمینواسیدهای غیر ضرروی بدن است. این آمینواسید به طور طبیعی در بدن ساخته می شود اما خوردن غذاهایی نظر گوشت قرمز، ماهی و شیک های پروتئین باعث دریافت هرچه بیشتر آن می شود. به عنوان مکمل می توانید آرژنین را در فرم پودر، قرص و کپسول مصرف کنید.

 

 

 

عملکرد آرژنین در بدن
آرژنین به عنوان ماده پیشرو نیتریک اکسید در بدن فعالیت می کند. نیتریک اکسید ترکیب شیمیایی است که باعث گشاد شدن رگ ها می شود. نیتریک اکسید با بیشتر کردن حجم رگ ها و باز کردن سلول های خونی انتقال اکسیژن و مواد مغذی را با سرعت بالایی در سراسر بدن امکان پذیر می کند. مطالعات دیگر دانشمندان از تحریک سنتز پروتئین توسط آمینواسید آرژنین خبر می دهد. سنتز پروتئین باعث افزایش سایز، قدرت و مقاومت هر چه بیشتر عضلات بدن خواهد شد. بدنسازان خود بر این باورند که با مصرف ال آرژنین توانسته اند مدت بیشتری تمرین کرده و افزایش حجم بهتری داشته باشند. کاهش درد عضلانی بعد از تمرین از دیگر پیامدهای مصرف ال آرژنین در این گروه از ورزشکاران بود.

 

 

 

مزایا
نیتریک اکسید با بالا بردن سرعت انتقال اکسیژن و مواد مغذی در سراسر بدن باعث جلوگیری از تنگی نفس و بهبود کیفیت تنفس و خون رسانی می شود. آرژنین همچنین از گذشته به عنوان درمانی بر آب مروارید، ناراحتی های کلیوی، معده، روده و کبد شناخته شده است. افزایش تولید نیتریک اکسید توسط آرژنین ریکاوری سریع ترعضلات بعد از تمرین و درد کمتر عضلانی را باعث شده است. خون رسانی سریع به عضلات تحت تمرین همچنین از فواید وجود هرچه بیشتر آین آمینواسید در بدن فرد است. بالا بردن آستانه تحمل فشار و بهبود عملکرد ورزشی بدنساز از دیگر مزایای ال آرژنین است که تحقیقات درباره آن همچنان در حال انجام است.

 

 

 

عوارض
تاکنون تحقیقات درباره مضرات آرژنین به قطعیت نرسیده است و در اکثر موارد نتایج حاکی از بی خطر بودن استفاده از این آمینواسید در بزرگسالان بوده است، اما این نکته حائز اهمیت است که افزایش چشمگیر نیتریک اکسید نیاز به مقادیر بالایی از ال آرژنین در بدن دارد؛ در نتیحه میزان بالاتر این آمینواسید موجب ایجاد نفخ، اسهال و مشکلات روده می شود. برخی کارشناسان تغذیه بر این باروند که آمینواسیدهایی نظیر آرژنین که بدن قادر به تولید آنها است لازم نیست به واسطه مکمل تامین شوند. با استفاده از رژیم غذایی پر پروتئین می توانید به مقادیر خوبی از آرژنین دست یابید از آنجایی که این پروتئین رقیق کننده خون است افرادی که از هرگونه رقیق کننده های خونی استفاده می کنند باید در مصرف آرژنین احتیاط کنند. همچنین بیماران مبتلا به ویروس تبخال از مصرف آرژنین به علت علائم ابتلا به بیماری های ویروسی منع شده اند.

 

 

طریقه مصرف
دوز صرفی آرژنین در افراد مختلف بسیار متفاوت است. آخرین نتایج تحقیقات از مصرف روزانه ۶ گرم آرژنین به منظور بالا بردن کیفیت تمرین خبر داده اند. امروزه اکثر مکمل ها با نشان های مشخص از میزان و زمان مصرف روزانه روانه بازار می شوند که از این طریق می توانید دوز مناسب مصرف را پیش بینی کنید.