عضله‌ سازی و چربی‌سوزی همزمان با تمرین خاص

عضله‌ سازی و چربی‌سوزی همزمان با تمرین خاص

 

عضله سازی و چربی سوزی

 

 

آیا می‌توان در عین حالی که عضله ‌سازی می کنیم از میزان چربی‌های بدن هم کم کنیم؟

 

یا اینکه باید در هر برهه زمانی یکی از این اهداف را جداگانه دنبال کرد؟

 

 

 

سوالی که مطرح شده برای خیلی از بدنسازان سطح پیشرفته بوجود می‌آید و جالب است که پاسخش را در این مقاله یکی از پرافتخارترین بدنسازان جهان یعنی لی‌هنی داده که ۸ بار قهرمان مسترالمپیا شده است.

 

ساختن حجم خوب و خالص عضلانی و در عین حال کاهش دادن درصد چربی بدن اهدافی است که یک بدنساز همیشه باید بعنوان هدف اصلی مدنظر قرارش دهد. فرقی هم ندارد که بدنساز مسابقه‌ای باشید یا ورزشکار عادی در هر دو حالت باید چنین اهدافی را دنبال کنید.

 

 
به عقیده من ترکیب کیفیت و کمیت بجای انتخاب کردن یکی بجای دیگری مهمترین فاکتور است.
نوع تمریناتی که باید برای رسیدن به این جزئیات ترکیبی انتخاب شود تلفیقی است از حرکات حجم‌ساز به اضافه تمرینات هوازی، در این رابطه مفهومی وجود دارد که من به آن «حرارت گوشت را می‌سوزاند» می‌گویم. وقتی که استیک گوشت را روی ماهی‌تابه گریل قرار می‌دهید چه اتفاقی رخ می‌دهد؟ وقتی که حرارت به گوشت می‌رسد، چربی‌ها شروع می‌کنند به آب شدن و از بین رفتن جالب است بدانید که بدن نیز مکانیزم مشابهی دارد.

 
برای افزایش دادن سایز و حجم عضلات نباید چربی به بدن اضافه کنید. زمانی که تلاش می‌کنیم حجم عضلات را افزایش دهیم تمام تمرکز و تلاش را باید بکار بگیرید که بتوانید کیفیت عضلات را مشاهده کنید نه اینکه عضلات زیر حجم بالایی از چربی‌ها پنهان شود. افزودن تمرینات هوازی در کنار تمرینات حجم‌ساز اجازه می‌دهد به این مهم دستیابی پیدا کنید.

 

بعنوان مثال اگر به یک برنامه تمرین سینه به اضافه جلوبازو نگاه کنید، من این ۲ گروه را با هم جفت می‌کنم و بصورت سوپرست تمرین می‌دهم یا اینکه حرکت سومی هم مثل شکم یا یک هوازی کوتاه (۶ ثانیه‌ای) به آن اضافه می‌کنم.

یک ست از هرکدامشان (سینه، جلوبازو، شکم یا هوازی) انجام می‌دهید و با کمترین استرس بعد از آخرین حرکت مجدداً سراغ حرکت اول می‌روید تا ضربان قلب را بالا نگهدارید و حرارت بالای بدن برای چربی‌سوزی را به اوج برسانید. چندین تری‌ست در این روش انجام خواهیم داد که هر کدام را ۳ الی ۴ سری اجرا می‌کنیم. چون عضلات نامرتبط با هم را در یک جلسه تمرین می‌دهیم، هر کدامشان حین تمرین دیگری فرصت ریکاوری پیدا می‌کنند این موضوع اجازه می‌دهد که در ست‌های بعدی از وزنه‌های سنگینتری استفاده کنیم.

 

از استراتژی «حرارت گوشت را می‌سوزاند» می‌توانید برای همه گروه‌های عضلانی اصلی بدن استفاده کنید. توصیه می‌کنم همین شکل از برنامه را برای عضلات سرشانه و زیربغل انجام دهید که در آن هم تری‌ست‌هایی با ترکیب سرشانه، زیربغل، شکم یا هوازی را داریم.

 

 

برنامه عضله سازی و چربی سوزی

 

در این روش بهتر است با حرکات حجم‌ساز و اصلی در ابتدای برنامه شروع کنید؛ یعنی زیربغل سیمکش یا هالتر خم برای زیربغل، پرس سرشانه برای شانه و سپس سراغ حرکات تک مفصلی برای اواخر برنامه بروید مثل زیربغل قایقی و نشرهای سرشانه.

 

من خودم معمولاً پاها را به تنهایی تمرین می‌دهم اما روش کار مشابه با همانی است که گفتم. ترجیح می‌دهم در تمرین پا از روش پیش‌خستگی بهره بگیرم یعنی اول جلوپا یا پرس پا شروع می‌کنم و بعد از آنها به اسکوات می‌رسم و در انتها کرانچ یا زیرشکم را برای عضلات پشت پا هم حرکت می‌دهم.
برای عضلات پشت پا هم حرکت لیفت پشت پا را دارم که بعد از آن پشت پا خوابیده را انجام می‌دهم و حرکت سوم هم نوعی از کرانچ برای شکم است.

 

در تمرین پا توصیه می‌کنم که از حرکات استاندارد هوازی بعنوان سومین حرکت تری‌ست استفاده شود، چراکه در آیتم‌های هوازی فشار اصلی روی عضلات پا است. با این تفاسیر آیتم‌هایی مثل «بتل روپ» می‌تواند حرکت سوم مشابهی برای تمرین روز پا باشد، چراکه فشار اصلی این حرکت روی عضلات بالاتنه است و پاها فرصت ریکاوری پیدا می‌کنند.

 

 اگر توجه کرده باشید عضله پشت بازو در برنامه فوق گنجانده شده اما لازم بذکر است که معمولاً این عضله را بعد از سینه تمرین می‌دهم و روالش این است که اول سینه، جلوبازو، شکم (یا هوازی) را به همان سبک تری‌ست اجرا می‌کنم و در پایان آن تمرین سراغ پشت بازو می‌روم و آن را با ساق پا اجرا می‌کنم.

نمونه تمرین روز سینه

تری‌ست ۱

پرس سینه +
جلوبازو هالتر +
زیرشکم
-۳ الی ۴ ست
– در حرکات پرس سینه و جلو بازو در هر سری وزنه اضافه می‌شود.

 

 

تری‌ست ۲

پرس بالا سینه هالتر+
جلوبازو میز شیبدار +
 کرانچ (یا دویدن)
-۳ الی ۴ ست
– در حرکات اول و دوم هر ست وزنه اضافه می‌شود.

 

 

تری‌ست ۳

قفسه بالا سینه (یا پارالل)+
جلوبازو تک دمبل خم +
شکم شیبدار
-۳ الی ۴ ست
در حرکات اول و دوم هر ست وزنه هالتر اضافه می‌شود.‌

 

 

 

این مقالات را هم ببینید:

تحقیقات کلینیکی جدید در مورد تمرینات کار با وزنه

دستگاه روئینگ را دست کم نگیرید!

۹پیشنهاد تخصصی تغذیه برای بدنسازان

افزایش توده عضلانی

برجسته کردن پیک جلوبازو