انرژی زا ترین مکمل جهان

انرژی زا ترین مکمل جهان
3.0

 

 

بتاآلانین

در دنیای رو به رشد صنعت مکمل سازی و در پاسخ به نیاز موجود به یک مکمل مجاز نیروزا و افزایش دهنده عملکرد ورزشی، تحقیقات موثر بودن بتا آلانین را اثبات کرده اند.این آمینو اسید غیر ضروری تنها پیش ساز طبیعی ساخت کارنوزین است. کانوزین دی پپتید دارای دو مولکول اسید آمینه است که در حین تمرین و در نتیجه افزایش متابولیست ها به عنوان بافر عمل کرده و اسیدیته خون را تنظیم میکند و در صورت کاهش آن عملکرد ورزشی محدود می شود.
به طور علمی افزایش سطوح کارنوزین عضلات با مکمل سازی بتاآلانین اثبات شده است و در تحقیقی که در سال ۲۰۱۰ یکی از مجلات تغذیه چاپ کرد مشخص شد که مصرف ۸۰۰ میلی گرم بتاآلانین تقسیم شده در طول روز می تواند سطوح کارنوزین عضلات را تا ۶۶ درصد افزایش دهد که این امر می تواند خستگی عضلانی را به تاخیر انداخته و در نتیجه عملکرد ورزشی و کیفیت تمرین را افزایش دهد.

 

 

 
˂˂محبوبیت فزاینده
ویژگیهای بتاآلانین سبب شده تا به طور گسترده در فرمول مکمل های مختلف خصوصا مکمل های قبل از تمرین، حین تمرین و نوشیدنی های انرژی زا مورد استفاده قرار گیرد. آمارها نشان می دهد که ارزش بازار بتاآلانین چیزی در حدود ۵۸ میلیون دلار در سال ۲۰۱۵ بوده و تا سال ۲۰۲۰ نیز حدود ۵ درصد افزایش خواهد داشت.

 

 
˂˂پشتوانه علمی
یک تحقیق علمی بتاآلانین را در صدر مکمل های انرژی زا قرارداد. این تحقیق که در مجله بین المللی تغذیه و متابولیسم ورزشی چاپ شده نشان داد که دوندگان دوی ۸۰۰ متر که از مکمل بتاآلانین استفاده کردند توانسته بودند تا ۳٫۶ ثانیه بهترین رکوردهای خود را بهبود دهند.
اما تنها ورزشکاران رشته های استقامتی نیستند که می توانند از مزایای مکمل بتاآلانین بهره ببرند. برای مثال، در تحقیقی که در سال ۲۰۰۶ در مجله بین المللی تغذیه و متابولیسم ورزشی چاپ شد از ورزشکاران پس از مصرف آن تست یک تکرار حداکثر برای حرکات پرس سینه و اسکوات و همچنین درصد چربی بدن گرفته شد. ورزشکاران شرکت کننده در تحقیق در هر جلسه تمرین، افزایش وزنه و اجرای تکرارهای بیشتر را شاهد بودند. علاوه بر این، محققان نشان دادند که مکمل سازی کراتین به همراه بتاآلانین موثرترین ترکیب برای افزایش توده عضلانی و کاهش توده چربی بدن است.

 

 

 

ترکیب بتاآلانین به همراه کراتین هم افزایی چشمگیری بر افزایش کیفیت تمرین با افزایش قدرت و توان تارهای انقباضی عضلات و همزمان افزایش استقامت تارچه های عضلانی را داشت.

 

 
در تحقیق دیگری که در مجله اروپایی زیست شناسی تجربی چاپ شد، ورزشکاران سطوح مبتدی از مکمل بتاآلانین به مدت ۸ هفته به همراه تمرینات هرمی استفاده کردند و رشد قابل ملاحظه ای در عضلات آنها دیده شد. گرچه مشخص نیست که این افزایش توده عضلانی به طور مستقیم مربوط به مصرف مکمل بتاآلانین است یا به طور غیر مستقیم مربوط به افزایش سازگاری های تمرینی این افراد،اما تاثیر مثبت این مکمل بر افراد غیر حرفه ای نیز شاهد دیگری بر موثر بودن این مکمل نیروزا است.

 

مکمل بتاآلانین

˂˂اثبات مجدد
با تحقیقی که در مجله پزشکی ورزشی انگلستان در سال ۲۰۱۶ به چاپ رسید مزایای استفاده از بتاآلانین مجددا تایید شد. محققین به طور دقیق و سیستماتیک شرکت کنندگان را با روش های خاص آماری در مورد بهبود عملکرد و همچنین سازگاری های تمرینی مورد بررسی قرار دادند. در این تحقیق دقیق علمی از ۴۰ نفر به عنوان گروه دبل بلایند، گروه دوم استفاده از دارونما و گروه سوم گروه هدف استفاده شد. در این تحقیق از ۶۵ پروتکل تمرینی و بالغ بر ۷۰ حرکت تمرینی بر روی ۱۴۶۰ شرکت کننده استفاده شد.

 

تیم تحقیق به این نتیجه رسید که مکمل بتاآلانین تاثیرات قابل توجهی بر عملکرد ورزشی دارد و مصرف این مکمل به همراه بیکربنات سدیم در مقایسه با گروه استفاده کننده از دارونما بیشترین تاثیر را داشت. بنابر نظر محققان افزایش بهبود عملکرد ورزشی مشاهده شده در فعالیت های ورزشی بین ۱ تا ۴ دقیقه به دلیل استفاده از مکمل بتاآلانین بوده است. به طور متوسط استفاده از مکمل بتاآلانین ۲٫۸۵ درصد عملکرد ورزشی را بهبود داد.

 

ضمنا تحقیقات مختلف علمی موثر بودن مکمل سازی بتاآلانین را تایید کرد و نشان داد که مکمل بتاآلانین باید در برنامه غذایی تقریبا تمام باشگاه روندگان جدی قرار داشته باشد.
بتاآلانین تقسیم شده در طول روز می تواند سطوح کارنوزین عضلات را تا ۶۶ درصد افزایش دهد که این امر می تواند خستگی عضلانی را به تاخیر انداخته و در نتیجه عملکرد ورزشی و کیفیت تمرین را افزایش دهد.
شرکت کنندگان در تحقیق چاپ شده در مجله بین المللی پزشکی ورزشی، پس از مکمل سازی بتاآلانین به مدت ۳۰ روز قادر بودند با وزنه معادل ۷۰ درصد یک تکرار بیشینه خود ۲۲ درصد حرکت اسکوات را نسبت به برنامه عادی خود بیشتر اجرا کنند
محققانی که تحقیق سال ۲۰۱۰ را انجام دادند نیز عنوان کردند که شرکت کنندگان آن تحقیق که دوندگان مرد بودند و از دوزهای بالاتر مکمل بتاآلانین استفاده کرده بودند حتی پس از ۵ هفته از مصرف آن همچنان عملکرد ورزشی بهتری را شاهد بودند که نشان می دهد استفاده طولانی مدت از این مکمل باعث مقاوم سازی بدن در برابر آن نمی شود.