فیتنس و بالانس هورمونی

فیتنس و بالانس هورمونی

 

هورمون تستسترون در بدنسازی

لپتین، تستوسترون و هورمون های تیروئید

 

 

علایم پایین بودن سطح لپتین در بدن

اشاره به اصلی ترین تبعات افت هورمون تستوسترون در بدن
فیتنس و بالانس هورمونی ارتباط تنگاتنگ و البته پیچیده ای دارند. در صورتی که حتی با شدت های زیاد نیز تمرینات روزانه اعم از هوازی و یا بی هوازی بکنید و همزمان و به موازات تمرین در حد مرگ هم رژیم‌های چربی سوزی اصولی هم بگیرید ولی بالانس هورمونی شما برقرار نباشد و یا در اثر پرداختن به تمرینات چربی زدایی بالانس هورمونی شما از دست برود.
بدانید که هرگز فیتنس نشده و هرگز موفق به زدودن چربی‌های زاید از بدن خود نخواهید شد و متأسفانه این نکته ای است که عموم چیز زیادی در مورد آن نمی دانند و اگر هم چیزی در این باره شنیده باشند آن را جدی نمی گیرند.

 

 

لپتین؛ هورمون چربی سوزی و کاهش اشتها

لپتین ماده ای است که در بدن آدمی عمدتاً از بافت های چربی ترشح می شود و به بدن این دستور را می-دهد که تو به حد کافی چربی در اختیار داری و اکنون دیگر نیازی به ذخیره کردن چربی نیست و در صورتی که میزان تولید لپتین در بدن کاهش یابد بدن به این باور می رسد که ذخایر چربی رو به کاهش یافته اند و به طور مداوم اقدام به تولید و ذخیره سازی چربی خواهد کرد.

 

 

فقر لپتین و ایجاد چاقی

در برخی موارد برخی افراد با فقر لپتین رو به رو هستند و بدن با این تصور که چربی کافی را در خود ذخیره ندارد مدام اقدام به تولید و ذخیره سازی چربی می کند و همین می شود که افراد بیمارگونه چاق می شوند و البته این مشکل زمانی که شما در دوره های چربی سوزی فرو می روید نیز رخ می دهد به این معنی که با کم شدن توده های چربی و یا با تهدید شدن بافت‌های چربی، چربی ها از تولید لپتین خودداری می کنند و کاسته شدن از تولید لپتین در بدن نیز سبب می شود بدن اقدام به تولید چربی و ذخیره سازی چربی کند و در صورتی که شما در رژیم های چربی سوزی بوده و کالری کافی برای این امر در اختیار بدن قرار نداده باشید نیز بدن به ناچار از چربی‌های موجود با چنگ و دندان محافظت می کند و نتیجه این می شود که شما هر چه در جهت چربی سوزی که تمرین کرده و به هر دری که می-کوبید به در بسته می خورید و راه به جایی نمی برید.

 

 

در این تصویر، موشی که فربه می باشد از فقر لپتین در بدن رنج می برد و وقتی لپتین به وی تزریق می شود بدن وی چربی‌های زاید خود را از دست داده و تبدیل به موش عادی می شود.

 

 

عوامل تأثیرگذار بر ترشح لپتین

میزان تولید و ترشح لپتین در بدن به عوامل متعددی بستگی دارد که از آن جمله می‌توان به میزان کالری ورودی بدن، میزان ورود هیدرات کربن به دستگاه گوارش و البته فعالیت های توده های چربی در خصوص تصمیم شان مبنی بر گسترش ذخایر چربی و یا کافی تشخیص داده شدن ذخایر اشاره کرد.

 

 

 کالری ورودی و لپتین:

بالا بودن کالری ورودی بدن در طول رژیم روزانه ی غذایی سبب ترشح زیاد لپتین می شود چرا که بدن به این باور می رسد که هر روز کالری کافی در اختیار دارد و نیاز به چربی زاید و زیادتر از آنچه که دارد ندارد و به نوعی نیازی به تولید چربی زاید بیشتر از اینکه دارد نیست و البته بد نیست بدانید عوامل دیگری نیز در تولید چربی دخیل هستند که در حوصله ی این مقاله نمی‌گنجد.

 

 

 کربوهیدرات و ترشح لپتین

ورود کربوهیدرات به بدن نیز بدن را به این باور می رساند که بدن در طول روز انرژی کافی از طرق گوارش دریافت می کند و به همین دلیل نیز تولید و ترشح لپتین افزایش می یابد و وقتی لپتین در بدن زیاد شد بدن دوباره نیاز به تولید چربی حس نخواهد کرد و توده های چربی را سریع تر می‌توان از بدن زدود و همانگونه که می بینید وقتی با مقوله ی چربی سوزی سر و کار دارید با معادلات بسیار گیج کننده ای که همه روزه در بدن جاری است سر و کار پیدا می کنید.

 

 رژیم¬های چربی سوزی و کاهش لپتین

وقتی شما رژیم می گیرید الزاماً باید کالری ورودی بدن را کاهش دهید و این خود سبب کاهش تولید لپتین و تمایل بیشتر بدن نسبت به تولید چربی و یا دست کم محافظت از چربی‌های موجود خواهد شد و از سوی دیگر توده های چربی شما روز به روز کمتر خواهد شد و خود همین مسأله نیز سبب خواهد گردید میزان تولید و ترشح لپتین هر چه بیشتر کاهش یابد و البته در میان رژیم های چربی سوزی توصیه شده است که کربوهیدرات مصرفی روزانه را نیز کاهش دهید و این نیز به عنوان سومین عامل وارد بازی شده و تولید و ترشح لپتین را کاهش خواهد داد.

 

 

استوپ در رژیم های کات

به عبارت ساده تر رژیم های طولانی مدت چربی سوزی و کات که پایین بودن کالری ورودی روزانه به بدن و سوخته شدن چربی‌های زاید از اصلی ترین مشخصات این رژیم ها و دوره هاست سبب بر هم خوردن بالانس لپتین در بدن شده و میزان تولید و ترشح لپتین را کاهش خواهد داد و بد نیست بدانید که لپتین نه تنها بدن را از ساختن و ذخیره کردن چربی باز می دارد بلکه سبب کاهش اشتها نیز می شود و وقتی لپتین در بدن کاهش می یابد بدن اقدام به تولید و ذخیره سازی چربی کرده و یا دست کم از چربی-هایی که دارد به شدت محافظت می کند و همچنین اشتها نیز شدیداً افزایش می یابد تا بدین ترتیب کالری ورودی بدن افزایش یابد و اینجاست که رژیم و چربی سوزی به استوپ می‌خورد.

 

 

افت سطح لپتین عامل بدبختی ما رژیمی¬ها

توقف چربی سوزی و افزایش ناگهانی و شدید اشتها هر دو از آفت های دوران چربی سوزی و رژیم هستند که اغلب مردم دلیل آن را در جایی دیگر می جویند در حالی که لپتین عامل اصلی این دو مقوله ی آزار دهنده در رژیم و در دوران چربی سوزی می باشد و به ناچار و در صورتی که واقعاً قصد چربی زدایی داریم باید فکری به حال لپتین بدن بکنیم!

 

علایم پایین بودن سطح لپتین در بدن

• افزایش شدید اشتها
• کاهش شدید میل جنسی در مردان و زنان
• کاهش محسوس سطح انرژی
• کاهش محسوس قدرت بدنی
• افسردگی های روانی شدید
• کاهش تمایل به شرکت در فعالیت های جسمی
• کند شدن روند چربی سوزی
• افت شدید متابولیسم
• اختلالات شدید در ریکاوری

 

 

روش صحیح کاهش وزن

 

 

 

چاره چیست؟

گفتیم که کاهش کالری ورودی بدن و کم شدن توده های چربی و کاهش مصرف کربوهیدرات در طول روز، هر سه سبب افت محسوس سطح لپتین در بدن شده و افت لپتین نیز سبب پیامدهای منفی یاد شده می شود پس چاره چیست؟

 

 

 راه رفتن بر لبه ی تیغ

شما نمی توانید برای جبران کاهش لپتین در بدن، توده های چربی بدن را زیاد کنید چرا که اصولاً هدف شما از وارد شدن به دوره های کات، زدودن همین توده های مزاحم می باشد! همچنین شما نمی توانید کالری ورودی بدن را تا به اندازه ای افزایش دهید که بدن اقدام به تولید لپتین بکند چرا که دیگر در این صورت رژیم شما رژیم چربی سوزی نخواهد بود و چربی نخواهید سوزاند! بنابراین به عنوان راه سوم و تنها راهی که در پیش داریم می توانیم میزان مصرف کربوهیدرات در طول روز را کمی بالا نگه داریم تا بالانس لپتین در بدن بر هم نخورده و برنامه های چربی سوزی ما با شکست مواجه نشود.
همانگونه که می دانید کربوهیدرات ها یکی از اصلی ترین دلیل چاقی انسان می باشد و باید در رژیم های چربی سوزی محدود شوند ولی در این نقطه و در بررسی هورمون لپتین متوجه می‌شویم که چاره‌ای جز افزایش محسوس میزان مصرف کربوهیدرات حتی در دوره‌های چربی سوزی نیز نداریم.
بنابراین می‌توانیم در وعده‌های رژیمی خود کمی کربوهیدرات از نوع کربوهیدرات‌های پیچیده را داشته باشید تا بالانس هورمونی لپتین در بدن ما حفظ شود و البته این مقوله در اصل همانند راه رفتن بر لبه‌ی تیغ می‌باشد و در این نقطه است که جایگاه مهارت مربی پر رنگ‌تر دیده می‌شود.

 

 

کربوهیدرات در رژیم‌های چربی سوزی

در طول روز و حتی در طول رژیم‌های کاهش وزن و چربی زدایی باید مقادیری کربوهیدرات پیچیده دریافت کنید و البته در وعده‌هایی که در طول روز قبل از تمرین می‌خورید می‌توانید این مقدار کربوهیدرات را دریافت کرده و در وعده‌هایی که پس از تمرین خواهید خورد اولویت را به پروتئین بدهید.

 

مفیدترین کربوهیدرات‌ها در دوران چربی سوزی

از مهم‌ترین و بهترین کربوهیدرات‌هایی که در دوره‌های چربی سوزی می‌توانید بخورید می‌توان به قند‌های میوه و میوه‌هایی که زیاد شیرین نیستند و البته حبوبات و جو دو سر و چاودار و منابع گیاهی طبیعی اشاره کرد.

 

 

 

تستوسترون

در مورد اینکه تستوسترون اصلی‌ترین هورمون مردانه است که سبب تمایز مرد از زن شده و قدرت بدنی و غیره را رقم می‌زند و منشأ بسیاری از توانمندی‌ها و حتی رفتارهای مردان می‌باشد نیازی به توضیحات زاید نیست و از اصلی‌ترین تبعات افت هورمون تستوسترون در بدن می‌توان به این موارد اشاره کرد:
• افزایش حجم توده‌ی چربی
• کند شدن روند چربی سوزی در طول دوره کات
• کاهش شدید قدرت جنسی
• افسردگی‌های شدید
• افت محسوس قدرت بدنی
• کاهش تمایل به فعالیت‌های بدنی
• کاهش سطح انرژی
• و …

 

 

کلسترول و تستوسترون

همان‌گونه که می‌دانید هورمون تستوسترون هورمونی استروئیدی بوده و البته پایه‌ای چرب دارد و بدن این هورمون را از کلسترول تهیه و تولید می‌کند و وقتی در رژیم‌های کات فرو می‌روید الزاماً باید میزان چربی ورودی بدن را به شدت کاهش دهید تا بدن در مسیر چربی سوزی قرار بگیرد و وقتی میزان مصرف چربی در طول روز را کاهش می‌دهید و از سوی دیگر میزان کالری ورودی بدن را نیز محدود می‌کنید بدن شروع به کاهش دادن محسوس میزان تولید و ترشح هورمون مردانه‌ی تستوسترون می‌کند ولی همان‌گونه که دیدید تستوسترون اولاً برای مردان در اولویت قرار دارد و بدون تستوسترون حتی فیتنس نیز دردی از هیچ مردی دوا نخواهد کرد در ثانی در طول دوره‌های چربی سوزی نیز در صورتی که فرد با افت سطح تستوسترون مواجه شود که اگر تدبیری اندیشیده نشود چربی سوزی نیز دچار اختلال خواهد گردد.
هر چند این روز‌ها کم نیستند ورزشکارانی از رشته بدنسازی که با مصرف داروهای استروئیدی چنان بلایی بر سر بیضه‌های خود آورده‌اند که عملاً خبری از تولید تستوسترون در بدن آن‌ها نیست و البته از همین الآن به مشکلات عدیده‌ای دچار شده‌اند و البته در آینده به مشکلات عدیده‌تر نیز دچار خواهند شد.

 

 

 

چاره چیست؟

چاره در مصرف مقادیر اندکی چربی مفید در طول روز می‌باشد که ترجیحاً باید در دوره‌های کات در وعده‌ی صبحانه مصرف شود تا بدن بتواند چربی مورد نیاز برای تولید تستوسترون کافی در اختیار داشته باشد و البته در دوره‌های کات باید به خواب نیز اهمیت وافر‌تر بدهید.
مراد از توصیه به مصرف چربی‌های خوب حتی در طول رژیم این نیست که صبحانه کله پاچه زده و میان وعده کره عسل و ناهار نیز برنج با کره گاومیش فراوان زده و شب نیز با روغن حیوانی دوش بگیرید بلکه نیم قاشق چای خوری روغن زیتون خوب و مطمئن است که در وعده‌ی صبحانه با مقداری لوبیا آب پز میل خواهید کرد.

 

 

خواب و تستوسترون

تحقیقات به این نتیجه رسیده است که یک هفته بی‌خوابی و یا بدخوابی در مردان سبب افت ۱۰ الی ۱۵ درصدی تستوسترون می‌گردد. رژیم به‌خودی خود به دلیل اینکه کالری ورودی بدن در آن شدیداً محدود می‌شود سبب کاهش سطح ترشح و تولید تستوسترون می‌گردد و البته کاهش میزان چربی مصرفی در طول روز نیز مزید بر علت می‌گردد و در صورتی که خواب خوب و با کیفیت و یا کافی در طول دوره‌های کات نیز نداشته باشید تردید نکنید که افت سطح تستوسترون تمامی برنامه‌های چربی سوزی شما را مختل خواهد کرد و همه‌ی رشته‌های شما را پنبه خواهد کرد و از این رو توصیه می‌شود در دوران چربی سوزی، بیشتر و با کیفیت‌تر بخوابید و البته این گفته به این معنی نیست که به دنبال خواب و چرت مرغوب باشید ها! شما هم چایی معطل قند هستید و نزده می‌رقصید و ادعا هم می‌کنید ما بهانه را دست شما دادیم!

 

 

هورمون‌های تیروئید

هورمون‌های تیروئید نیز نقشی کلیدی در زندگی و در فیتنس افراد بازی می‌کنند و در صورتی که بالانس‌شان چه در طول دوره و چه در طول زندگی به هم بخورد فرد دچار مشکلات عدیده‌ای خواهد شد که ازدیاد بیمارگونه‌ی وزن و یا کاهش اسف‌بار وزن از ابتدایی‌ترین این تبعات خواهد بود.

 

 

هورمون تیروئید و متابولیسم

هورمون‌های تیروئید در تنظیم متابولیسم یا همان سوخت و ساز در بدن ما نقش مهمی دارد و به‌نوعی می‌توان ادعا کرد که متابولیسم بدن ما را همین غده و هورمون‌هایش کنترل می‌کنند و کاهش سطح این هورمون‌ها سبب افت محسوس متابولیسم در بدن شده و همین مسأله نیز به تولید و ذخیره شدن چربی زاید در بدن انجامیده و یا دست کم بدن را در حفاظت از توده‌های چربی موجود دور شکم و ران و غیره بیشتر تشویق خواهد کرد.

 

 

رژیم لاغری یک هفته ای

 

 

هورمون تیروئید و استرس

استرس، شدیداً و قویاً بر تیروئید تأثیر گذار بوده و سبب از بین رفتن بالانس هورمون‌های این غده می‌شود و از این رو توصیه می‌شود در تمام طول زندگی و خصوصاً در دوره‌های کات و چربی سوزی از استرس به دور باشید تا شاهد کاهش ترشح هورمون‌های تیروئید و مختل شدن چربی سوزی در بدن نباشید.

 

 

آزمایش بررسی وضعیت سلامت تیروئید

شایسته است پیش از تمرینات و رژیم‌های چربی سوزی، با آزمایشات خون، وضع سلامت و کارکرد صحیح غده‌ی تیروئید را بررسی کنید تا از بالانس بودن هورمون‌های تیروئید حصول اطمینان کنید چرا که در صورت بالانس نبودن هورمون‌های این غده، چربی سوزی علیرغم همه‌ی تلاش‌هایی که خواهید کرد ناممکن خواهد بود.

 

 

هورمون تیروئید و چربی سوزی

در برخی موارد برخی مربیان برای تشدید چربی سوزی از هورمون‌های تیروئید که به‌صورت دارو برای درمان بیماری‌ها در دسترس می‌باشد استفاده می‌کنند که این امر خطا می‌تواند تأثیرات مخرب بسیار شدیدی بر تیروئید داشته و به مرور زمان تیروئید را کم‌کار کند و این شیوه هرگز توصیه نمی‌شود.

 

 

سخن آخر

تنظیم برنامه برای ورزشکاران، ریزه‌کاری‌های خاص خود را دارد و مسلماً وقتی به مبحث چربی سوزی و دوران کات می‌رسیم همانگونه که گوشه‌ای از داستان‌ها و معادلات موجود در این عرصه را خواندید و تمامی تلاش ما نیز این بوده است تا مطالب ساده و به زبانی که برای همه قابل فهم باشد بیان شود آشنا شدید حتماً با من، هم داستان خواهید بود که مربیگری خصوصاً وقتی که قرار است شاگرد را کات کرده و فیتنس نموده و چربی زدایی کنید تا چه اندازه می‌تواند کار حساس و دقیقی باشد و البته در صورتی که مربی کمترین اشتباهی اعم از عمدی یا سهواً در تنظیم برنامه‌ها داشته و یا در اثر ناکافی بودن دانش در مواردی که یاد شد و در مواردی که به دلیل پیچیدگی موضوع قابل تشریح در وبسایت تخصصی ورزشی که البته مناسب تشریح مفاهیم پیچیده‌ی پزشکی نیست نمی‌باشد نتواند برنامه‌ای با رعایت همه‌ی جوانب برای شاگرد تنظیم کند شاگرد درجا زده و از این همه زحمتی که در رژیم گرفته و از این همه عرق ریختن در باشگاه بر روی دستگاه‌های هوازی و بی‌هوازی نتایج قابل قبول را کسب نخواهد کرد.

 

منبع: هفته نامه البرز