همه چیز درباره مکمل های بدنسازی

همه چیز درباره مکمل های بدنسازی
5.0

مکمل های بدنسازی یا سامپلنت ها:
مکمل: [م ُ ک َم ْ م َ] تمام و کامل گردانیده شده. مکمل های بدنسازی، منابع مغذیی هستند که ورزشکاران برای بهبود عملکرد، افزایش قدرت عضلات، توانایی ساختن ماهیچه در بدن، تسریع افزایش یا کاهش وزن و بهبود ظاهر استفاده می  نمایند. نباید فراموش شود که مکمل های بدنسازی جایگزین کامل مواد طبیعی نخواهند شد و فقط در کنار یک رژیم کامل و مناسب غذایی می توانند برای ورزشکاران مفید و کارآمد باشند. بنابراین نسبت به بدن افراد و همچنین عادات غذایی آنها باید از مکمل های بدنسازی مناسب بهره برده شود.

 

 

 

البته در کنار این مکمل ها، بدنساز باید تغذیه سالم، تمرین مناسب و استراحت کافی (زمان ریکاوری) داشته باشد تا بتواند به اهداف خود برسد.
موضوع مهم و قابل اهمیت برای ورزشکاران مفید یا مضر بودن مکمل های بدنسازی است و همچنین تاثیر آنها بر روند چاقی، لاغری یا عملکرد بهتر بدن در هنگام ورزش می باشد.

 

تمامی کمپانی های تولید کننده مکمل های بدنسازی (پودرها، قرص ها و نوشیدنی ها) ادعا می کنند که نه تنها این محصولات بی ضرر بوده بلکه تاثیر فوق العاده ای بر افزایش توانمندی و زیبا سازی بدن نیز دارند.
از طرفی دانش اکثر مصرف کنندگان در حدی نیست که مواد تشکیل دهنده این مکمل ها را بشناسند واز ترکیبات و اثرگذاری آنها مطمئن باشند. آنها قبل از اینکه درباره استفاده از مکمل بدنسازی تصمیم بگیرند، باید بدانند که با مصرف این مواد و یکجا نشستن نمی توانند ماهیچه ها را تقویت کنند، باید مکملی پیدا کنند که با نوع فعالیت آنها همخوانی داشته باشد و از آن به اندازه متعادل استفاده کرده و درعین حال، تمرین-های ورزشی را به موازات آن دنبال کنند.

 

 

مکمل های بدنسازی برای حجم

 

 

 

تاثیر مکمل های بدنسازی بر بدن:

همانطور که از اسمشان پیداست آنها کامل کننده و مکمل حرکات ورزشی بوده تا ورزشکاران مطمئن شوند بدن مواد مغذی مورد نیاز خود را دریافت نموده وعملکرد بهتری خواهد داشت. مثلا اگر می خواهند بر توده عضلانی بیفزایند، باید کالری کافی دریافت نموده واز مکمل بدنسازیی استفاده کنند که ترکیبی از کربوهیدرات و اسیدهای آمینه باشد.

 

 

 

اهداف مصرفی مکمل ها را میتوان به دسته های زیر تقسیم کرد:

مکمل کربو پروتئین (مکمل افزایش وزن) (مکمل گینر)
مکمل کاهش وزن (چربی سوز)؛
مکمل های افزایش عملکرد ورزشی (مکمل پمپ)؛
مکمل ریکاوری ( مکمل باز توانی )؛
و …

 

بهبود عملکرد و افزایش قدرت عضلات بدن تمام ذهن یک ورزشکار حرفه ای و حتی کسی که به تازگی یک رشته ورزشی را شروع کرده باشد را درگیر خواهد کرد. آنها مایلند با استفاده از مکمل های بدنسازی در مدت زمان کمی، بدون داشتن تمرین های خیلی سخت به خواسته خود که داشتن یک بدن عضلانی و قدرتمند است برسند.

 

 

 

بهترین مکمل های بدنسازی

 

انواع مکمل ها

امروزه مکمل های بدنسازی زیادی توسط شرکت ها و کمپانی های بزرگ در سطح جهانی تولید و عرضه می گردد. که در ذیل به اهم آنها می پردازیم:
مکمل پروتئین؛
مکمل کراتین؛
مکمل اسیدهای آمینه شاخه دار؛
مکمل گلوتامین؛
مکمل پروهورمون؛
ویتامین ها؛
اسیدهای چرب ضروری؛
مکمل های انرژی زا؛
مکمل های چربی سوز.

 

اغلب افراد مصرف مکمل را با مولتی ویتامین ها، پروتئین و کراتین شروع می کنند. (کراتین نوعی از اسیدهای آمینه است که منبع انرژی برای بدن محسوب می شود).
بعضی ازاین مکمل های بدنسازی به صورت جداگانه و بعضی به صورت ترکیبی (دوره مکمل بدنسازی) مورد استفاده قرار می گیرند.

 

 

معرفی مکمل های بدنسازی

 

 

 

مکمل های پروتئینی

 

پروتئین وی (پروتئین آب پنیر)
پروتئین ایزوله
پروتئین کازئین
پروتئین سویا
بعد از تمرین بدن ورزشکار بسیار به پروتئین نیاز دارد؛ چرا که بدن بلافاصله شروع به ترمیم ماهیچه ها می کند؛ به همین دلیل مصرف پروتئین در این زمان، سوخت لازم برای ترمیم و رشد عضلات را تامین می نماید.
وزنه زدن نیاز بدن به پروتئین را بیشتر می کند. اگر بدن شما پروتئین کافی دریافت نکند، بدن ماهیچه ها را برای به دست آوردن انرژی تجزیه خواهد کرد.

 

برای این منظورغالباٌ از مکمل های پروتئینی یا ماهیچه سازاستفاده می گردد. آنچه در انتخاب یک مکمل بدنسازی مهم است فقط کیفیت و محتوای آن نمی باشد بلکه طعم و مزه آن در لذت بردن شخص از آن مکمل پروتئین و در نتیجه رسیدن به نتیجه بهتر بسیار موثر می باشد.
دریافت پروتئین ایجاد اوره می کند. اوره باید از طریق ادرار دفع شود به همین دلیل توصیه می شود دریافت مایعات نیز همزمان با استفاده از این مکمل افزایش یابد.

 

مکمل پروتئین وی( آب پنیر)

 

خرید مکمل های بدنسازی

 

مهمترین مکمل پروتئین، پروتئین وی بوده که برای داشتن عضلات حجیم، زیبا و نیرومند بسیار مفید است. پروتئین وی بسیار زود هضم و دارای مشخصات اسید آمینه بهتری نسبت به پروتئین تخم مرغ می باشد.
از خواص پروتئین وی می توان به بالا بردن سطح عملکرد ورزشی اشاره کرد این مکمل بدنساز استرس را کاهش داده و سطح کورتیزول (هورمونی که عضله را از بین می برد) را پایین می آورد.
همچنین راندمان ایمنی بدن را افزایش داده، عملکرد کبد را بهبود بخشیده و فشار خون را کاهش می دهد.

 

 

پروتئین ایزوله

 

خرید پروتئین ایزوله در مکمل های بدنسازی

 

بعد از تمرینات بدنسازی عضلات بدنساز نیاز مبرم به اسید های آمینه و پروتئین دارد؛ مکمل پروتئین ایزوله به علت سرعت جذب بالاتری که نسبت به پروتئین وی دارد، بهترین گزینه در این امر می باشد.

 

 

پروتئین کازئین

 

پروتئین کازئین در گروه مکمل های بدنسازی

 

این مکمل بدنسازی یک پروتئین دراز مدت بوده که پس از اولترا فیلتراسیون (جداشدن مواد مختلف تشکیل دهنده شیر) به دست می آید. به دلیل ترشح مداوم از اسید های آمینه به داخل می تواند گزینه بسیار مناسبی برای حفاظت از عضلات در مدت های زیاد می باشد و در واقع مکمل بدنساز پروتئین کازئین برای استفاده در هنگام خواب بسیار مناسب است.

 

 

پروتئین سویا

 

خرید پروتئین سویا در مکمل های بدنسازی

 

مکمل پروتئین سویا خطرابتلا به سرطان های وابسته به هورمون (سرطان پستان، سرطان پروستات و …) را کاهش می دهد؛ بنابر این پروتئین مناسبی هم برای مردان و هم برای زنان می باشد. همچنین مکمل پروتئین سویا کلسترول خون را کاهش داده، علائم یائسگی را به تعویق انداخته و از پوکی استخوان با ایجاد توده استخوانی جلوگیری می نماید.
بهترین زمان برای مصرف مکمل های بدنساز پروتئینی بلافاصله بعد از تمرین است، در این زمان بدن شروع به ترمیم ماهیچه ها نموده مصرف این مکمل سوخت لازم برای ترمیم و رشد عضلات را تامین می کند .

 

مصرف بیشتر از نیاز مکمل بدنسازی پروتئینی در درازمدت می تواند عوارض جدی ایجاد کند پروتئین ها خصوصا پروتئین هایی که منشاء حیوانی دارند از نظر فسفات و سدیم غنی بوده و به خوبی در بدن تصفیه نمی شوند. این مواد باعث افزایش دفع ادراری کلسیم می شوند که می تواند بر روی استخوان اثرات نامطلوبی داشته باشد.
همچنین دریافت مکمل پروتئین ایجاد اوره می کند و ترکیبی سمی است و به دلیل اینکه اوره باید از طریق ادرار دفع شود توصیه می شود که در دریافت بالای پروتئین حتما دریافت مایعات نیز افزایش یابد.

 

 

 

مکمل کراتین

 

خرید کراتین اصلی در مکمل های بدنسازی

 

کراتین یک منبع عالی برای تامین انرژی و یکی از پر کاربرد ترین مکمل های بدنسازی محسوب می-گردد، کراتین یک آمینو اسید است که به طور طبیعی در بدن وجود دارد. کراتین می تواند نیرو و اندازه عضلات و تحمل ورزشی را افزایش بخشد.
کراتین به طور طبیعی از سه اسیدآمینه در بدن ساخته می شود و در گوشت قرمز و ماهی نیز یافت می شود، اما مقدار آن در این غذاها برای ماهیچه سازی کافی نیست و به همین علت افراد به مکمل آن نیاز پیدا می کنند.
کراتین از راه کلیه ها دفع می گردد؛ بنابراین نحوه مصرف کراتین از اهمیت ویژه ای برخوردار است. هرگز بیش از میزان مفید نباید مصرف شود.
در عین حال ممکن است برای همه به یک شکل پاسخ ندهد و ضرورتی نداشته باشد که برخی از افراد از آن استفاده کنند.

 

 

 

 

اسیدهای آمینه شاخه دار

 

درباره bcaa و مکمل های بدنسازی

 

دانشمندان طی سال های مختلف حدوداً ۲۰ اسید آمینه اصلی را کشف ونام گذاری کرده اند واین اسید های آمینه را به دو دسته ضروری (بدن قادر به ساختن آنها نیست) و غیر ضروری (بدن توانایی ساخت و سنتز آنها را دارد) تقسیم بندی کرده اند.
اسیدهای آمینه در ورزش های قدرتی برای حجیم شدن عضلات استفاده می شود که بصورت: قرص، پودرهای خوراکی و ژل به بازارعرضه شده است

 

عضلاتی که در طول تمرین های ورزشی آسیب می بینند پس از بازسازی حجم آن افزایش می یابد. آمینو اسید ها این آسیب ها را کمتر می کنند. اگر رشد ماهیچه ها از طریق بازسازی آسیب های آن باشد، این مکمل های بدنسازی نیاز به آسیب دیدن برای رشد ماهیچه ها را کمتر می کنند.

 

درباره این دسته از مکمل ها مطالعات بسیاری شده است و بر کارایی آن در ورزش های قدرتی و افزایش حجم ماهیچه مطالعات ضد و نقیضی داریم که اغلب آنها اثرات مثبتی از این مکمل های بدنسازی را تایید نمی کنند.
اما این مکمل ها اثرات مثبتی می توانند داشته باشند به عنوان مثال بر توان ورزشکاران و یا ظرفیت تنفسی آنها ممکن است تاثیر مثبتی داشته باشد و یا کارایی ورزشکار را افزایش دهد ولی باید درنظر داشت که مصرف مکمل های بدنسازی دوزی دارد و برمبنای فعالیتی که ورزشکار انجام می دهد باید دوز تعیین شود.

 

 

 

مکمل گلوتامین

 

بهترین مارک گلوتامین از مکمل های بدنسازی

 

این مکمل از جمله مهم ترین مکمل های اساسی درساختار اسکلتی و بدنسازی می باشد. در واقع بیش از ۶۰ درصد از بافت های عضلانی را گلوتامین تشکیل می دهد.
در دوره بارگیری گلیکوژنی به ویژه در ورزشکاران قدرتی – سرعتی، زمانی که آنان به تمرینات شدید و طاقت فرسا می پردازند از میزان گلوتامین موجود در عضلات و حتی کل بدن کاسته شده و همین مسئله نیز با افت محسوس قدرت بدنی و ضعف عمومی می شود. بازتوانی هر چه سریعتر عضلات بواسطه گلوتامین یکی از ویژگیهای این مکمل بدنسازی است.

 

از دیگر وظایف گلوتامین: تقویت سیستم ایمنی بدن، کمک به حجم سلول های عضلانی، کاهش درد های عضلانی و تسریع فرایند ریکاوری می باشد. همچنین این مکمل در مراحل پایانی بدنسازی زیبایی اندامی خاصی را به ورزشکاران هدیه می کند.
در مصرف این مکمل گلوتامین هم همانند دیگر مکمل های بدنساز، رعایت حد تعادل را داشته باشید. استفاده از دزهای غیر معقول و سنگین این مکمل ممکن است منجر به بروز دردهای شکمی و اختلال در کارکرد طبیعی دستگاه گوارش گردد.

 

 

 

پروهورمون

پروهورمون یا پیش هورمون، موادی هستند که در بدن تبدیل به هورمون می گردد. این انفعال در قسمتهای مختلف بدن صورت می گیرد ولی بیشترین آنها روی افزایش سطح هورمون تستوسترون بدن موثر می -باشند.
این استروئیدهای قانونی بسیار ضعیف بوده و عوارض جانبی ناچیزی به همراه دارند ولی در کوتاهترین زمان تاثیرات قابل ملاحظه ای خواهند داشت و قوی‌ترین افزایش دهنده حجم ماهیچه به شمار می‌ روند.
مکمل های بدنسازی پروهورمون به صورت مایع و کپسول عرضه می ‌شوند.
پروهورمون ها از گروه مکمل های مساله ساز هستند. مطالعه زیادی روی این محصولات صورت نگرفته و عوارض طولانی مدت آن ناشناخته مانده است.
این مکمل های بدنسازی در بیشتر کشورها بدون تجویز فروخته می شوند و در کشورهای زیادی به صورت غیرقانونی ساخته می شوند.

 

 

ویتامین ها

 

بهترین مولتی ویتامین فارماتون از مکمل های بدنسازی

 

سلولهای بدن برای متابولیسم و انجام اعمال حیاتی احتیاج به واکنشهای بیوشیمایی دارند. فرآیند این واکنشها نیازمند ویتامینهای ویژه ای می باشد. مکمل مولتی ویتامین در بدنسازی نقش بسیار مهمی دارد و در صورت کمبود ویتامین ها ورزشکار دچار کمبود انرژی شده و رشد ماهیجه ها مختل می گردد.
ویتامین ها را به دو گروه کلی می توان تقسیم کرد:
ویتامین های محلول در آب ( ویتامینهای گروهB و ویتامین C)
ویتامین های محلول در چربی (A.D.E.K)
ویتامین های محلول در چربی در بافت های چربی بدن ذخیره می گردد و انباشت بیش از حد
این مواد می تواند موجب مسمومیت شود.
نباید نادیده گرفت که مصرف زیاد برخی از عناصر می تواند خطرناک باشد. میزان آهن موجود در برخی از مولتی ویتامین مینرال ها بالا است و مصرف آهن اضافی و تجمع آن در بدن می تواند شانس ابتلا به بیماری های قلبی وعروقی و برخی از بیماری های بدخیم را افزایش دهد.

 

مصرف ویتامین ث تا دوز ۱۰۰۰میلی گرم در روز، عارضه جدی در افراد سالم به دنبال ندارد اما مصرف آن در افرادی که کلیه آنها زمینه سنگ سازی دارد و جنس سنگ کلیه آنها از اگزالات کلسیم است باید محدود باشد؛ چرا که می تواند ساخت سنگ های اگزالاتی را در کلیه تحریک کند.همچنین در دوزهای بالای یک گرم در برخی از افراد موجب بروز عوارض گوارشی و اسهال های اسمتیک می شود بنابراین باید این ویتامین با نظر متخصص دریافت شود.

 

 

 

اسیدهای چرب

میزان مصرف امگا 3 در بدنسازی

 

اسیدهای چرب امگا ۳ از اسیدهای چرب ضروری موجود در یک برنامه غذایی ورشکاران هستند که در برخی از منابع طبیعی مانند ماهی و مغزها نیز یافت می شوند.
فواید اسیدهای چرب:
بهبود روند کاهش وزن
پیش گیری از افزایش وزن
سوزاندن سلول های چربی
تولید انرژی بیشتر
و کمبود آن تجمع چربی در ناحیه شکم را افزایش می¬ دهد

 

 

مکمل های انرژی زا

 

بهترین پمپ بدنسازی در مکمل های بدنسازی

 

این مکمل های بدنسازی که اغلب باعث کاهش خستگی و افزایش استقامت بدن می باشند، به صورت نوشیدنی بوده و برای تمرین های طولانی مدت مناسب هستند. این محصولات از کربوهیدرات، اسیدهای آمینه و آنتی اکسیدان ها تشکیل می گردند و از تجزیه ماهیچه هنگام تمرین جلوگیری کرده و ترمیم آنها را سرعت می بخشد. همچنین ایمنی طبیعی بدن را در برابر بیماری ها افزایش می دهند.

 

 

 

مکمل های چربی سوز

 

 

قیمت قرص چربی سوز ال کارنیتین و سایر مکمل های بدنسازی

مکمل های بدنسازی که با بالا بردن دمای بدن کالری بیشتری را می سوزاند ترکیبی از گیاهان و مواد محرک بوده و می توانند با بالا بردن سطح متابولیسم بدن روند لاغری را افزایش دهند.

 

 

 

بهترین زمان مصرف مکمل های خوراکی

 

مکمل بدنسازی اورجینال

 

 

بیشترین تاثیرگذاری مکمل های بدنسازی بستگی به زمان مصرف آنها دارد، زمانی که جذب کاملتری صورت گیرد. توصیه می شود که ویتامین های طبیعی همراه صبحانه مصرف شوند زیرا مصرف همراه غذا کمک به جذب بهتر آنها می کند.
مکمل کلسیم را مانند بسیاری ازمکمل های دیگر می‌توان در هر ساعتی از روزمصرف کرد. چیزی که حائز اهمیت است، مصرف منظم و زیر نظر پزشک این محصولات می باشد.

 

 

 

عوارض مکمل های بدنسازی

 

فواید مکمل های بدنسازی

 

بدن هر فرد بسته به شرایط خاص، نیاز به مواد متفاوتی دارد. بطورکلی مکمل های بدنسازی اگر اصل نباشند، علاوه بر نداشتن فایده، می توانند زیان های غیرقابل جبرانی نیز داشته باشند.
مهمترین نکته در مورد عوارض مکمل این است که باید از جاهای معتبر خریداری شود. مکمل ها هیچ گاه جای غذا را نمی گیرند و حتما باید در کنار وعده های غذایی استفاده می شوند. مکمل های ورزشی را حتما باید زیر نظر مربی و پزشک، بسته به دوره خاص بدنسازی مصرف نمود. و از مصرف خودسرانه و غیر مجاز آن اکیدا خودداری کرد.

 

مکمل های بدنسازی، مانند هر ترکیب دیگری اگر بی رویه و نابجا مصرف شوند می توانند عوارض کوتاه مدت و یا بلند مدت خفیف و یا کشنده ای داشته باشند. این را به یاد داشته باشیم که بین نیاز و دریافت ما باید موازنه ای برقرار باشد
به‌غیر از عوارض فیزیکی مصرف مکمل ها، مسئله‌ای که جای نگرانی دارد، ایجاد وابستگی و تأثیری است که روی وضعیت روحی و انگیزه ورزشکاران در بلند مدت دارد. وقتی به این محرک‌ها وابسته و متکی می ‌شوید، می‌تواند تبدیل به اعتیاد شود.
پس یادتان باشد:
به اندازه توصیه شده مصرف کنید ومقدار مصرف را بالا نبرید تا وارد محدوده خطر نشوید و در نظر داشته باشید که اگر مرتب از مکمل های بدنسازی مصرف کنید بازخورد بدن نسبت به آنها کمتر شده و به دوزهای بالاتری نیاز پیدا خواهید کرد.

 

 

 

از چه مکمل هایی نباید استفاده کرد

 

 انواع مکمل های بدنسازی و کاربرد آنها

 

متاسفانه اکثر مکمل های بدنسازی موجود در بازار ایران و یا داروخانه ها اورجینال نیستند و اینکه کیفیت این محصولات به چه صورت می باشد و یا از چه مواد و یا در کجا ساخته می شوند مشخص نیست . به طورکلی مکمل های بدنسازی و غذایی اگر اصل نباشند، علاوه بر نداشتن فایده، می توانند زیان هم برسانند

 

 

 

برخی از راه های تشخیص مکمل های بدنسازی اورجینال از مکمل های غیر اورجینال و تقلبی:

 

خرید مکمل اصل

 

 

مکمل های ورزشی از جمله محصولاتی هستند که به دلیل مواد موثر در آن و نحوه خاص و منحصر به فرد مصرف، در خرید آن باید بسیار دقت نمود. تاریخ انقضای حقیقی و اطلاعات جامع در مورد مواد تشکیل دهنده آن موارد بسیار مهم و حتی حیاتی است که باید در موقع خرید به آن توجه مبذول داشت.
هرگز نباید تاریخ انقضا به رنگ قرمز باشد؛
مکمل سالم نباید بوی نامطبوع داشته باشد؛
یک دست بودن و یک رنگ بودن(در اغلب موارد) لازمه مکمل سالم می باشد؛
اکثراٌ لوگوی شرکت تولید کننده بر روی درب و پیمانه مصرف حک شده است؛
اسکن بارکد روی مکمل می بایست وارد سایت اصلی آن شرکت شود؛
وزن مکمل باید دقیق باشد اگر سنگین یا سبک تر باشد تقلبی است ؛
مطمئناٌ قیمت پایین احتمال تقلی بودن مکمل را بالا می برد؛
چسبندگی یکی از نشانه های خوب برای کیفیت مکمل بدنسازی است؛ مقداری از پودر را در دهان بگذارید هر چه مقدار چسبندگی بیشتر باشد نشانه کیفیت بالای آن است؛

 

پلاستیک قوطی نباید از جنس شفاف باشد بلکه باید رنگ دار بوده و داخل قوطی و محتوی آن پیدا نباشد.
و موارد بی شماره دیگر که حتما برای ضمانت سلامت خود باید به آنها توجه نمود.
گاهی اوقات مصرف کنندگان این مکمل ها فکر می کنند مکمل بدنسازی اورجینال تنها در تاریخ مصرف و اینکه واقعا شرکت اصلی آن را تولید کرده باشد و دست ساز داخل کشور نباشد خلاصه می شود، در حالی که گاهی مکمل واقعا اورجینال هست، ولی چون در شرایط نامناسب حمل شده نه تنها کارایی لازم را ندارد بلکه عوارض بسیار هم دارد.

 

این پودرها اغلب در کشورهای مجاور و به صورت دست ساز تهیه شده و حاوی مقادیر بالایی کورتون هستند، همچنین بسته بندی و شرایط نگه داری آنها مناسب نبوده و نه تنها کارآمد نیستند بلکه عوارض جبران ناپذیری بر سیستم هورمونی فرد داشته و ممکن است منجر به عقیم شدن دائم، افزایش ریسک سکته و پرخاشگری شدید در فرد شود.

 

 

 

مکمل های بدنسازی ایرانی

مکمل بدنسازی ایرانی

 

 

از گذشته شرکت هایی در داخل کشور به تولید مکمل بدنسازی ایرانی پرداخته اند. این شرکت های تولید کننده یا بصورت مستقیم و با مواد اولیه ساخت داخل در کشور تولید و بسته می کنند یا مواد اولیه را بصورت فله ای و با مجوز وزارت بهداشت ایران از طریق گمرک وارد می کنند و پس از بسته بنده در داخل ایران، مکمل بدنسازی ایرانی را روانه بازار می کنند.
مکمل ها مجموعه ای از ترکیبات مختلف می باشند و می‌ توان تعداد زیادی ترکیب را با هم مخلوط کرد و انواع متفاوت با کارآرایی خاص تولید کرد. هم اکنون حدود ۱۰ برند ایرانی وجود دارد.

 

 

 

مکمل های بدنسازی داروخانه ای

 

مکمل های بدنسازی داروخانه ای

مکمل بدنسازی داروخانه ای، مکملی است که بتوان آن را از طریق داروخانه های خیابانی و داروخانه های اینترنتی خریداری کرد.
مکمل های بدنسازی داروخانه ای یا از تولیدات داخلی بوده و یا از طریق گمرک وارد کشور شده است. که در هر دو صورت تحت مجوز و نظارت وزارت بهداشت هستند. امروزه انواع مکمل های بدنسازی از شرکت ها مختلف و با قیمت های متنوع در داروخانه ها وجود دارد.

 

مهم ترین دلیل استفاده ازمکمل های بدنسازی داروخانه ای همین نظارت بر تولید و عرضه می باشد زیرا معمولا مکمل هایی که در خارج از داروخانه ها مثلا در باشگاه های بدنسازی، مغازه ها و عطاری ها فروخته می شود خارج از نظارت وزارت بهداشت کشورمان هستند و بدون شک کیفیت و اصالت کافی را ندارند.
مخصوصاٌ اگر قصد خرید محصولات خارجی را داشتید برای اطمینان بیشتر حتما از طریق داروخانه ها اقدام کنید تا از سلامت آنها مطمئن تر باشید.

 

خرید از داروخانه ها، چه خیابانی و چه مجازی این حسن را دارد که اطلاعات کامل تر و بروز شده تری، چون ترکیبات محصول، نحوه استفاده، فواید و خطوط قرمز محصولات را در اختیار شما می گذارد.
و نکته دیگر بحث امکان مقایسه محصولات است. شما می توانید با اطلاعات کامل تر انتخاب مناسب تری داشته باشید.

 

 

 

بهترین مکمل های بدنسازی

 

بهترین مکمل های بدنسازی

 

هر ورزشکاری برای ساختن عضلات بدن خود به طیف مختلفی از مکمل های بدنسازی نیاز دارد که با توجه به علم و دانش پایه موجود و مقدار هزینه مدنظر خود می تواند این مکمل ها را تهیه کند و اطمینان حاصل کند که به نتایج مطلوب دست خواهد یافت.
بهترین مکمل های بدنسازی برای هر شخص بسته به نیازش متفاوت است، ولی اشتباهی که صورت می گیرد این هست که گاهی ورزشکاران بدون در نظر گرفتن نیاز بدنشان بهترین مکمل ها را با توجه به قیمت آن ها جستجو می کنند.
گاهی برای پرداخت قیمت کمتر صدمات جبران ناپذیری را برای همه عمر مجبور به تحمل می شوند و گاهی سود جویان مکمل ها یی با قیمت غیر واقعی و بالاترارائه می کنند.
مکمل های بدنسازی مانند هر ترکیب دیگری اگر بی رویه و نابجا مصرف شوند می توانند عوارض کوتاه مدت و یا بلند مدت خفیف و یا کشنده ای داشته باشند.

 

 

 

نکته حائظ اهمیت این است که مصرف بدون سوزاندن این مکمل های بدنساز می تواند اثرات مخرب زیادی بر سلامتی جسم و حتی روان ورزشکاران بگذارد. یک ورزشکار لزومآ نباید از مکمل های غذایی برای پرورش عضلات و ماهیچه های خود استفاده کند، هر چند استفاده از آنها می تواند به او کمک کند تا این کار را با سرعت خیلی بیشتری انجام دهد. ولی بطور کلی اگر مصرف کننده مشکل خاص فیزیولوژی ندارد، می تواند زیر نظر مربی و پزشک بیشتر مکمل های ورزشی را مصرف نماید.

 

بهتراست ورزشکاران برای مصرف مکمل های بدنسازی از مشاوره متخصصانی در زمینه تغذیه و غدد بهره برده و هرچیزی که می شنوند و می بینند را بر روی خود امتحان نکرده و مصرف نکنند. همچنین توصیه می شود از مکمل های هورمونی استفاده نشود؛ اگر هم ضرورت ورزش چنین چیزی را ایجاب می کند باید قبل از استفاه حتماٌ مشاوره لازم صورت گیرد.