آگاهی از ۳ اشتباه مهم در استفاده از مکمل‌های قبل از تمرین

  • تاریخ انتشار : ۱۳۹۶/۰۶/۱۰
  • نظرات : یک دیدگاه

آگاهی از ۳ اشتباه مهم در استفاده از مکمل‌های قبل از تمرین

 

 

 

امروزه استفاده از مکمل‌هایی موسوم به «مکمل‌های قبل از تمرین» به یک جزء اساسی در برنامه هر ورزشکار تبدیل شده است و اگر این قبیل مکمل‌ها درست انتخاب و به صورت صحیح استفاده شود در بهبود کارآیی ورزشی تاثیرگذار خواهد بود. حال، چگونه است که بسیاری از ورزشکاران نمی‌توانند بهره لازم را از مکمل‌های قبل از تمرین ببرند؟

 

با رعایت نکات زیر سعی کنید از کسانی نباشید که در مصرف این قبیل مکمل‌ها مرتکب اشتباه می‌شوند.

 

 

 

 

۱ـ اشتباه اول: عدم توجه به زمان صحیح مصرف مکمل‌های قبل از تمرین

اغلب، ورزشکارانی را می‌بینیم که مکمل قبل از تمرین‌شان را در باشگاه و بلافاصله پس از پوشیدن لباس تمرین و درست قبل از شروع تمرین مصرف می‌کنند. انجام این کار کاملا اشتباه است چرا که بیشتر عناصر فعال موجود در این مکمل‌ها نیاز به صرف زمانی در حدود ۳۰ تا ۶۰ دقیقه برای رسیدن به بالاترین‌ سطح در خون دارند. با این وجود، فرض کنید مدت زمان انجام تمرین شما یک ساعت طول بکشد و شما مکمل قبل از تمرین خود را درست قبل از شروع تمرین خود مصرف کرده‌اید!

 

 

باور غلطی که در میان عده‌ی بسیاری از ورزشکاران در خصوص مصرف این مکمل‌ها وجود دارد این است که حس می‌کنند اگر ۳۰ تا ۶۰ دقیقه قبل از شروع تمرین آن را مصرف کنند، در میانه‌ی تمرین با فقدان انرژی مواجه خواهند شد.
اگر می‌خواهید بیشترین بهره را از مصرف این مکمل‌ها ببرید پیشنهاد ما به شما مصرف آن دقیقا ۳۰ دقیقه قبل از شروع تمرین است.

 

 

نگرانی بزرگ دیگری که در مورد زمان مصرف مکمل‌های قبل از تمرین وجود دارد اجتناب از مصرف آنها در ساعات ابتدایی شب است؛ به خصوص اگر جزو افرادی هستید که در ساعات اولیه شب (۸ تا ۹ شب) شروع به تمرین می‌کنید، بسیار احتمال دارد دچار اختلال در خواب شوید چرا که محرک‌های موجود در این مکمل‌ها شما را دچار بی‌خوابی و اختلال در خواب خواهند کرد.

 

 

۲ـ اشتباه دوم: مصرف مکمل‌های قبل از تمرین با شکم خالی

اگر از آن گروه افرادی هستید که همیشه با شکم خالی قهوه می‌نوشید، پس عواقب آن را احساس کرده‌اید: سردرد خفیف، دل‌آشوب و در گاهی اوقات نیز حالت تهوع، ترش کردن و سوزش معده.
اگر مکمل قبل از تمرین شما حاوی حدود ۲۰۰ میلی‌گرم کافئین باشد و شما هم با شکم خالی آن را مصرف کنید، یک یا چند مورد از عوارض مذکور را تجربه کرده‌اید.

 

راه‌حل این موضوع، داشتن یک وعده غذایی سبک در زمان ۴۵ تا ۶۰ دقیقه قبل از مصرف مکمل‌های قبل از تمرین است که کمک شایانی در کاهش یا برطرف نمودن عوارض مذکور خواهند نمود و به‌علاوه، اگر این وعده غذایی هوشمندانه انتخاب شود مواد مغذی موجود در آن در اعمال فشار لازم در تمرینات‌تان کمک خواهد کرد.

 

مراقب باشید اگر قبل از مصرف این مکمل‌ها، یک وعده غذایی حجیم مصرف کنید و سپس مکمل قبل از تمرین خود را مصرف کنید، کارایی آن را پایین خواهید آورد. بنابراین در وعده غذایی قبل از تمرین‌تان از غذاهای سرشار از فیبر، نان‌های کامل، میوه‌ها و سبزیجات خام و آجیل‌ها بپرهیزید و سعی کنید این وعده غذایی، کم‌حجم باشد.

 

 

 

 

 

۳ـ اشتباه سوم: مکمل انتخابی شما فاقد برخی عناصر مهم و اصلی است

امروزه مکمل‌های قبل تمرین خوبی برای انتخاب وجود دارد اما مکمل‌های قبل تمرین زیادی هم وجود دارد که تنها با تبلیغات فراوان، خود را اثربخش و سودمند جلوه می‌دهند؛ مکمل‌هایی که لیست بلند بالایی از ترکیبات کم‌ارزشی را در برابر چشم مخاطبان قرار می‌دهند و دارای مقادیر اندکی از عناصر مهم و ضروری می‌باشند.

 

توصیه ما این است که در انتخاب «مکمل‌های قبل تمرین» هوشمندانه عمل کنید و به جای توجه بیش از حد به مواردی همچون طعم، نام برند، لیبل جذاب و تبلیغات اغواگرانه محصول، فقط با خواندن محتویات درون محصول مطمئن شوید که این سه عنصر اصلی و مهم به قدر لازم در آن وجود داشته باشد که عبارت است از: کافئین، سیترولین مالات و کراتین.

 

 

 

• کافئین: ماده‌ای ارزشمند برای ایجاد یک انرژی زیاد برای توانایی اعمال فشار بیشتر در تمرین و دیرتر خسته شدن و با شدت بالاتر ادامه دادن تمرین.

 

• سیترولین مالات: ماده‌ای برای جذب هرچه بیشتر اکسیژن و مواد مغذی در عضلات و فراهم نمودن انرژی بیشتر برای ارتقای کارایی ورزشی شما.

 

• کراتین: ماده‌ای برای ارتقای حجم عضلات و کسب قدرت. کراتین می‌تواند در هر زمانی از روز مصرف شود اما توصیه این است که برای بهره مند شدن از خواص خوب این ماده، با توجه به گردش خون بالا در عضلات در زمان تمرین، آن را قبل از تمرین استفاده کنید.

 

 

 

 

این آموزش ها را هم ببینید:

آخرین دستاوردهای کلینیکی در مورد مکمل‌های غذایی

درباره محصول پروتئینی نیتروتچ

درباره محصول آمینوکاتس