برنامه بدنسازی و نکات مهم

  • تاریخ انتشار : ۱۳۹۴/۱۰/۰۷
  • نظرات : یک دیدگاه

برنامه بدنسازی و نکات مهم

 

آموزش بدنسازی

 
در برنامه بدنسازی رعایت کردن نکاتی می تواند بسیار مهم باشد. و همین طور با رعایت کردن به این نکات می توانید همیشه بهترین برنامه بدنسازی را طراحی کنید.
در این مقاله می خواهیم نکاتی را به شما آموزش بدهیم که در بیشتر برنامه های تمرینی رعایت نمی شود. و همین باعث می شود که ورزشکار کمترین نتیجه ممکن را از برنامه بدنسازی به دست می آورد. نکته اول این است که نقاط ضعیف و قوی ورزشکار را در نظر بگیریم. و براساس نقاط قوی و ضعیف ورزشکار ست ها و تکرارها و حتی سیستم های مورد تمرین را در برنامه بدنسازی لحاظ کنیم. نکته دیگری که بسیار مهم می باشد این است که سعی کنید برای هر گروه عضلانی از یک سیستم تمرینی استفاده کنید این نکته خیلی مهم است و تقریبأ در هیچ یک از برنامه تمرینی ورزشکاران ایرانی دیده نمی شود. در واقع می توان گفت که یک برنامه بدنسازی خوب و اصولی باید دارای سیستم های متفاوتی باشد. مثلأ برای عضله سینه از یک سیستم و برای عضله چهارسر ران از یک سیستم دیگر استفاده شود. متأسفانه این نکته مهم در برنامه بدنسازی ورزشکاران ایرانی وجود ندارد.چون فیبرهای عضلانی هر کدام از عضلات با هم متفاوت می باشد به همین دلیل باید برای هر گروه عضلانی از یک سیستم خاص استفاده شود.
در برنامه های فیتنس حتی اهمیت این موضوع بیشتر هم می شود و باید به سیستم ها در برنامه تمرینی فیتنس اهمیت بیشتری داده شود. اما نکته مهم دیگری در برنامه بدنسازی این است که براساس نیاز بدن ورزشکار و فرصتی که صرف تمرین می کند باید برنامه تمریی طراحی شود حتی باید قبل از طراحی برنامه تمرینی از ورزشکار سوال شود که آیا از برنامه غذایی کاملی پیروی می کند؟ آیا از مکمل های بدنسازی استفاده می کند؟ با توجه به این سوالات می توانید مشخص کنید که این فرد باید چند روز در هفته تمرین کند. اگر از یک تغذیه خیلی خوب و کامل استفاده می کند شاید ۶ روز تمرین در هفته برای این فرد خیلی مناسب باشد. اما فردی که برنامه غذایی کاملی ندارد و با کمبود پروتئین و ویتامین روبه رو است باید برنامه بدنسازی این فرد به گونه ای طراحی شود که ۲ یا ۳ روز در هفته تمرین کند.

 

آموزش سیمکش زیربغل

نکته مهم دیگر این است که برنامه های تمرینی طولانی مدت کارایی چندانی نخواهد داشت. مثلأ یک برنامه تمرینی برای مدت ۳ ماه نمی تواند کارایی چندانی در رشد عضلات داشته باشد. بهتر است که برنامه بدنسازی فرد به گونه ای طراحی شود که هر دو هفته یک بار برنامه تمرینی او عوض شود. ما در دنیای عضله برنامه بدنسازی افراد را به گونه ای طراحی می کنیم که هر دو هفته یک بار با یک برنامه جدید تمرین کنند. مثلأ برای ۶ هفته دوره حجم ساز ما ۳ تا برنامه و هر برنامه ۲ هفته را برای ورزشکاران طراحی خواهیم کرد.
سعی کنید از حرکات و سیستم هایی در برنامه بدنسازی استفاده کنید که تمامی فیبرهای عضلانی در زوایای مختلف مورد تمرین قرار بگیرند. چون زمانی شما می توانید از برنامه تمرینی خود نتیجه خوبی بگیرید که هم فیبرهای تند انقباض و هم فیبرهای کند انقباض در برنامه رعایت شود و در تمرینات انجام شود.
و آخرین نکته در مورد برنامه بدنسازی این است که سعی کنید یک تعادل بین ست های عضلات بزرگ و عضلات کوچک داشته باشید. چون عضلات کوچک به ست های خیلی زیادی نیاز ندارند.