تمرین شکم؛ چه زمانی و کجای تمرین؟

تمرین شکم؛ چه زمانی و کجای تمرین؟

 

تمرینات شکم شش تکه

 

 

پاسخ به دو پرسش متداول درباره شکم
از
قهرمان مسترالمپیا روسیه

 

 

عنوان مقاله، سئوال بسیار رایج و متداولی است که اغلب در فضای مجازی از بنده پرسیده می شود. همچنین این موضوع که آیا تمرینات ناحیه شکم از بین برنده چربی های این ناحیه خواهد بود. در این مقاله سعی خواهد شد به این دو سئوال متداول شما پاسخ دهیم.

 

در ابتدا لازم است درباره فرآیند چربی سوزی توضیح مختصری بیان کنیم . فرآیند چربی سوزی در کل بدن اتفاق می افتد. این به چه معناست؟ یعنی اگر کالری دریافتی روزانه شما از کالری مصرفی شما کمتر باشد فرآیند چربی سوزی تا حدی رخ می دهد. پس انجام حرکات زیاد بر روی یک عضله کم چربی آن را فرا گرفته کاری بیهوده است.

 

بحث چربی شکمی هم به همین صورت است. خیلی از افراد را در باشگاه بدنسازی مشاهده می کنیم که بیشتر زمان تمرینات شان را به تمرینات شکمی می پردازند. در حالی که چنین کاری جز عواقب بد و ایجاد قوس کمر و عارضه هاپیرلوردوزیس (Hyperlordosis) چیزی برای شما نخواهد داشت پس این نکته را فراموش نکنید که زیاد تمرین دادن قسمتی از بدن باعث عدم بالانس کلی بدن خواهد شد.

 

 

فرآیند عضله سازی

هر عضله در هر جلسه تمرینی با توجه به فشار وارد شده دچار پارگی های ریز در ساختار خود خواهد شد . این پارگی ها برای بهبود یافتن و همچنین بازیابی خود نیاز به استراحت دارند. درواقع تمامی عضلات بدن از این قاعده مستثنی نیستند و زمان استراحت جایی است که شما عضله می سازید.

 

 

چه مقدار در هفته؟

برای ساختن یک شکم ایده آل و خوب علاوه بر داشتن رژیم غذایی مناسب خودتان ، تمرین شکم می تواند هفته ای ۲ تا ۳ بار پس ازتمرینات تان به شما نتیجه مناسب را خواهد داد. در طی این ۳-۲ جلسه سعی کنید که تمرینات متفاوتی را اجرا کنید تا کل ناحیه شکمی را در بر بگیرید و نه فقط کرانچ ها، حرکات پلانک، شکم با کابل و همچنین شکم روی میز شیب دار همگی به خوبی عضلات شکم شما را در بر خواهد گرفت. علاوه بر این تمرینات خاص، تمرینات دیگری که ناحیه (Core) یا مرکزی بدن را تقویت می کنند را فراموش نکنید. حرکاتی مانند اسکوات از جلو هالتر، ددلیفت ها و پرس سرشانه به صورت ایستاده این ناحیه را مورد هدف قرار خواهند داد.

 

 

بعد از تمرینات هوازی یا قبل از آن؟

جواب این سؤال به شما بستگی دارد. در واقع این سؤال به حال شما در آن روز بستگی دارد و زیاد اجباری به انجام آن در قبل و بعد از تمرینات هوازی نیست. اما اگر شخصی هستید که بعد از تمرینات هوازی در انجام حرکات شکم تنبلی می کنید، بهتر است قبل از تمرینات هوازی، به عضلات شکم تان بپردازید. در آخر این که این نکته را فراموش نکنید که شکم در آشپزخانه ساخته می شود.

 

تمرینات را متفاوت اجرا کنید

اجرای متفاوت تمرینات شکم یعنی این که هم با تعداد بالا و سبک هم با تعداد پایین بین ۱۰- ۸ تکرار را با وزنه سنگین اجرا کنید. همان طور که می دانید  همه عضلات از تارهای کند و تند انقباض تشکیل شده اند. با این نوع تمرین دادن، شما قادر خواهید بود که هر ۲ نوع تار عضلانی را درگیر کرده و بهترین بهره را برای ساخت این عضلات زیبا داشته باشید.

 

منبع:بشیر